- A
- A
- A
Duszą malowane
Wernisaż wystawy malarstwa na szkle Agnieszki Górkiewicz.Duszą malowane Wernisaż wystawy malarstwa na szkle Agnieszki Górkiewicz
-
-
-
-
crop_free
1
/ 4
Tradycja malarstwa na szkle wywodzi się ze Wschodu. Do Polski technika ta przywędrowała z Czech. Rozwija się w wieku XVIII na obszarze Dolnego Śląska. Za kolebkę polskiego malarstwa na szkle uważa się Podhale. Wiek XIX to czasy rozkwitu polskiego obraźnictwa. W latach 30. XX wieku kształtuje się styl, którego kontynuacją są współczesne obrazy na szkle.
Szczególnie interesująca jest technika . Farby nakłada się pod szkłem. Cienkim pędzlem maluje się kontury, ornamenty i szczegóły (m.in. cieniowania). Gdy wyschnie pierwsza warstwa, wypełnia się kolorem płaszczyzny wewnątrz konturów. Na końcu maluje się tło – odwrotnie niż przy tradycyjnych technikach malarskich. Malowidło znajduje się pod warstwą szkła, które dodaje blasku barwom, a przy tym pełni funkcję ochronną.
Estetyka wiąże się z duchowością. Obrazy na szkle otaczano szczególnym kultem. Malowane na szkle wizerunki świętych, ułożone wzdłuż ściany wysoko pod powałą, na rzeźbionej listwie, zdobiły góralskie chałupy. Dla górali były one pośrednikami w kontakcie z Bogiem. Opiece świętych obrazów powierzano sprawy rodzinne i gospodarskie; także dokumenty, które umieszczano na listwie za obrazami. Trójca Święta, Matka Boska z Dzieciątkiem, Patronowie i Aniołowie wysłuchiwali góralskich próśb i podziękowań. Święci chronili dom przed ogniem, pola przed szarańczą i powodziami.
Oryginalność stylu Agnieszki Górkiewicz przejawia się we wrażliwości na kolor i detal, osadzonym w tradycji ludowej rysunku i dynamicznej kompozycji. Artystka zachowuje typowe dla malarstwa na szkle reguły. Indywidualność widać jednak w uczuciowym traktowaniu tematu, cieple i pozytywnej energii emanującej z obrazów. Wyrazisty kontur rysunku cechuje subtelność i miękkość. Żywości kolorom dodają plama barwna oraz światłocienie. Wszystko to świadczy o samoświadomości artystycznej Agnieszki Górkiewicz.
Madonny i Anioły przeważają w jej pracach: Góralska Madonna z górskimi kwiatami, Madonna z Dzieciątkiem (po góralsku) . Góralskie szale, chusty, gorsety, korale zdobią Madonny w otoczeniu tatrzańskich kwiatów. Szczególnie bliskie jej Anioły, Agnieszka Górkiewicz przedstawia w rozmaitych sceneriach: Anioły Światła i Twórczości, Anioł grający po góralsku . Odczytanie tego malarstwa kieruje ku perspektywie filozoficznej. Obrazy te odsłaniają realizowaną przez wizję artystyczną potrzebę połączenia sacrum i profanum . Sztuka jest tu miejscem spotkania człowieka z Bogiem, a obcowanie z nią kieruje nasze myśli ku Bogu: Anioł z góralką , Góral jadący na koniu .
Zmysł obserwatorski artystki z Bukowiny ujawniają sceny z życia codziennego mieszkańców Podhala, sceny rodzajowe w pejzażu Bukowiny Tatrzańskiej, sceny obrzędowe, góralskie pochody kolędników. Uwagę przyciągają piękne pejzaże bukowiańskie, ukazujące zimowe i letnie krajobrazy, zajęcia ludności i miejscowe zwyczaje: Droga przez wieś , Na Pasterkę , Kolędnicy z turoniem , Skiring – zimowa przygoda , Zabawa w Niebieskiej Dolinie .
W Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” będzie można zobaczyć w szczególności Anioły – ulubiony temat malarski artystki. Nie zabraknie także wizerunków Madonny i scenek rodzajowych.
Wystawa potrwa do końca miesiąca.
Iwona Matejczuk
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:11
Zalew Skowronek w Alwerni jak krakowski Zakrzówek?
-
13:55
Czy najbardziej tarnowski tarnowianin będzie miał pomnik w swoim mieście?
-
13:38
Pierwszy odcinek Sądeczanki już otwarty. Na tę inwestycję kierowcy czekali od lat
-
13:36
80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau. Zakazy i spore utrudnienia w Krakowie i Oświęcimiu
-
13:29
Memy są nośnikami informacji w pigułce. "Jesteśmy specjalistami od obśmiewania"
-
12:57
Zabytkowe pojazdy krakowskiego MPK wyjadą na ulice w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
-
12:30
Głosuj na Wyczyn i Blamaż tygodnia!
-
12:19
Ceny papierosów wzrosną w 2025 roku – ile zapłacą palacze?
-
12:11
Kto zanieczyszcza rzeki w Krakowie? Wojewoda prosi o pomoc mieszkańców
-
11:54
Kandydatka Partii Razem: w Senacie będę walczyć o lepsze finansowanie sektora naukowego
-
11:25
Tarnowski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczyna się już dziś
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze