To 13 dramatów rodzin i bliskich. Aby takich zdarzeń było jak najmniej bardzo ważna jest profilaktyka. Apeluję, korzystajmy z wypoczynku nad wodą, ale czyńmy to rozsądnie, z głową
– powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar przywołując dane dotyczące utonięć.
Według informacji policji, przyczyną utonięć są najczęściej brawura, przecenianie własnych umiejętności oraz alkohol. Policjanci i ratownicy zaapelowali, aby korzystać z zorganizowanych kąpielisk, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
Policja apeluje także aby szczególną uwagę otoczyć dzieci.
Nie pozwólmy na to, aby dziecko zniknęło nam z oczu choćby na sekundę. Dzieci i woda to świetna rekreacja, ale może zdarzyć się sytuacja, w której dziecko nieświadomie narazi swoje bezpieczeństwo. Korzystając ze sprzętu wodnego zakładajmy kamizelki ratunkowe
- mówi Aneta Giżyńska z krakowskiej policji.
W czasie pływania kajakami lub rowerami wodnymi należy mieć kapok. W razie wypadku należy dzwonić pod numer alarmowy 112 i samemu podjąć resuscytację.
Mandaty i wnioski o ukaranie do sądu podczas policyjnych kontroli
Kontrole kąpielisk, basenów, przystani, wypożyczalni sprzętu prowadzą policjanci Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie. Jak poinformował komendant tej jednostki Sławomir Halat, tylko w tym sezonie funkcjonariusze nałożyli 116 mandatów karnych, skierowali 14 wniosków do sądu, zatrzymali cztery osoby nietrzeźwe.
Najwięcej wykroczeń dotyczyło braku odpowiedniego wyposażenia i środków ratunkowych na pojazdach wodnych.
Jeżeli wypożyczamy sprzęt z wypożyczalni zwróćmy uwagę na jego stan techniczny, na sprzęt ratunkowy
– zaapelował komendant komisariatu wodnego.