Edytuj
share
Dom z garażem w bryle – czy warto? Sprawdź funkcjonalne rozwiązania
Dom z garażem to spore udogodnienie, które umożliwia nie tylko zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą i negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Dobrze przemyślany, stworzony w oparciu o indywidualne potrzeby projekt pozwoli Ci również zyskać miejsce na inne pojazdy, sprzęty ogrodowe i różnego rodzaju akcesoria, a nawet zaaranżować funkcjonalny warsztat lub siłownię. Sprawdź, dlaczego garaż w bryle budynku to świetny pomysł i poznaj kilka pomysłowych koncepcji, które spełnią Twoje oczekiwania!
Garaż w bryle budynku – rozwiązania, które ułatwiają życie
Garaż w bryle budynku to koncepcja, która niesie za sobą wiele korzyści – zarówno tych funkcjonalnych, jak i estetycznych. Jakie rozwiązania stosują projektanci? Są to w szczególności:
-
przejście z garażu do wnętrza domu – np. przez wiatrołap lub pomieszczenie gospodarcze, co z jednej strony zapewnia komfort domownikom, a z drugiej minimalizuje straty ciepła i rozchodzenie się zapachów;
-
dodatkowa przestrzeń do przechowywania – w garażu znajdziesz miejsce na narzędzia i meble ogrodowe, opony, domowe akcesoria czy sprzęt sportowy (np. rowery, narty, kije golfowe itd.);
-
dodatkowe wyjście na ogród – daje to wygodny dostęp do terenów zewnętrznych, co może być szczególnie przydatne dla osób często pracujących w ogrodzie albo organizujących spotkania na świeżym powietrzu z bliskimi;
-
dodatkowe okna – zapewniają odpowiednie doświetlenie wnętrza i wentylację, co pozwoli zaaranżować komfortową przestrzeń, pełniącą np. funkcję warsztatu czy siłowni.
Wszystko to sprawia, że garaż w bryle budynku jest opcją coraz chętniej wybieraną przez tych inwestorów, którym z jednej strony zależy na poprawieniu komfortu życia, a z drugiej na podniesieniu wartości swojego domu.
5 pomysłowych koncepcji na dom z garażem w bryle
Jeżeli przekonały Cię możliwości garażu w bryle budynku, przygotowaliśmy 5 koncepcji domów z garażem, które są dostosowane do różnych potrzeb i preferencji inwestorów.
Przejście z garażu do domu przez pralnię
W średniej wielkości domu Blanka (1618) KRD2768 zaplanowano garaż jednostanowiskowy z przejściem przez pomieszczenie gospodarcze/pralnię do wiatrołapu. Nie musisz obawiać się o przenikanie nieprzyjemnych zapachów czy chłodu, a po drodze zostawisz brudne rzeczy po treningu lub pracy. Sam garaż na końcu posiada wystarczająco dużo miejsca na montaż regałów lub szafek. Wbudowane okna skutecznie doświetlają wnętrze i dają możliwość jego przewietrzenia.
Wyjście z garażu do ogrodu
Nieduży dom według projektu Mokka 20 WOF1214 również posiada garaż jednostanowiskowy, z którego można przejść bezpośrednio do korytarza, a następnie przedpokoju (dwoje drzwi chronią przed chłodem i ewentualnymi zapachami). Ale dodatkowym udogodnieniem jest wyjście z garażu na tył domu (do ogrodu) przez pomieszczenie gospodarcze, gdzie możesz składować narzędzia ogrodnicze, rowery oraz inne sprzęty lub akcesoria.
Garaż z 2 wyjściami – do domu i do ogrodu
W projekcie domu HomeKoncept 119 G2 KRX1266 mamy garaż dwustanowiskowy, którego brama doskonale komponuje się z elewacją. Z garażu prowadzą dwa wyjścia – pierwsze do wiatrołapu, zaś drugie bezpośrednio na tył domu (do ogrodu). We wnętrzu znalazła się dodatkowa wnęka, pełniąca funkcję miejsca do przechowywania. Zmieszczą się w niej np. regały i szafki.
Przestrzeń z tyłu garażu na duże sprzęty
W Domu przy Bukowej 27 KRK1614 garaż dwustanowiskowy jest dobudowany do domu, dzięki czemu nie wpływa na układ pomieszczeń. Przejście prowadzi najpierw przez pomieszczenie techniczne, a dopiero potem do wiatrołapu. Z tyłu garażu natomiast znajduje się wystarczająco dużo miejsca, aby zostawić tam rowery, kosiarkę lub opony na zmianę.
Warsztat w garażu
Jeżeli marzysz o dużym garażu, ale masz wąską działkę, to zwróć uwagę na projekt domu Idealny 1 WAW1136. Garaż (oraz dodatkowe pomieszczenie gospodarcze obok) znajduje się na froncie budynku. Masz zapewnione zarówno miejsce do przechowywania, jak i możliwość aranżacji warsztatu. Do garażu z wnętrza domu można dostać się przechodząc przez garderobę i wiatrołap.
A może wiata garażowa?
Pamiętaj, że przy ograniczonym budżecie, świetną alternatywą dla garażu w bryle może być wiata garażowa. Polecamy dwa rozwiązania:
-
z wiatą z boku domu, jak w projekcie Weranda dr-s BSA2229
-
lub przed domem, jak w projekcie HomeKoncept 122 KRX1272.
Na co zwrócić uwagę wybierają projekt domu z garażem?
Na koniec pozostawiamy Cię z kilkoma wskazówkami, które ułatwią wybór odpowiedniego projektu domu z garażem. Pamiętaj przede wszystkim o tym, by:
-
dopasować liczbę stanowisk – zastanów się, ile aut będziesz w nim parkować, a także, czy ma on pełnić funkcję warsztatu albo miejsca do przechowywania;
-
ustalić wymiary garażu – zwróć uwagę nie tylko na to, ile zmieści się w nim samochodów, ale czy znajdzie się w nim miejsca np. na dwa SUV-y i czy zapewni Ci wygodne wychodzenie z auta;
-
zadbać o funkcjonalne połączenie z domem – zarówno pod kątem wejścia do budynku, jak i poszczególnych pomieszczeń czy ogrodu;
-
garaż posiadał okna – dzięki temu zyskasz światło niezbędne do pracy i będziesz mieć możliwość przewietrzenia wnętrza.