Zalety domów piętrowych – co warto wiedzieć?
Wśród kluczowych zalet domów piętrowych jest ich większa powierzchnia użytkowa. To bardzo istotne, zwłaszcza gdy działka, na które chcesz postawić dom, nie jest duża lub ma specyficzny kształt. Jeśli nie możesz rozbudować domu na większą szerokość, projekt domu piętrowego może być najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli on zagospodarować pionowe przestrzenie, co jednoczenie da więcej miejsca na aranżację wybranych pomieszczeń.
W domach piętrowych najczęściej występują podziały na strefy funkcjonalne, np. część prywatna na piętrze i dzienna na parterze. Piętrowy układ pozwala na lepsze gospodarowanie przestrzenią i separację od hałasów. Życie domowe i towarzyskie może toczyć się na dole, natomiast na górze można odpoczywać lub pracować. To duży plus dla licznych rodzin – dzieci mogą bawić się na parterze, podczas gdy dorośli będą mieć więcej prywatności na piętrze.
Warto dodać, że w domu piętrowym można uzyskać lepszy widok z okien. Wyższe kondygnacje pozwalają cieszyć się panoramą okolicy. To istotne zwłaszcza dla działek położonych w malowniczym miejscu (np. nad jeziorem, przy lesie lub w górach).
Wady domów piętrowych, krok po kroku
Mimo że domy piętrowe mają liczne zalety, nie są pozbawione wad. Dużym wyzwaniem w takich domach może być konieczność montażu schodów. Dla wielu osób schody stanowić będą barierę funkcjonalną. Mogą być problematyczne zwłaszcza dla małych dzieci, osób starszych lub z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Często trzeba je przez to zabezpieczać (np. barierkami), co zwiększa koszty wykończenia i budowy domu.
Poza tym bryła domu piętrowego jest bardziej skomplikowana niż parterowego. Konieczne są solidniejsze fundamenty i precyzyjne rozwiązania konstrukcyjne, co zwiększa koszt budowy. Utrzymanie piętra może być też bardziej wymagające zarówno, jeśli chodzi o ogrzewanie, jak i sprzątanie. Ciepło unoszące się do góry może doprowadzić do nierównomiernego rozkładu temperatury w domu.
Plusy mieszkania w domu parterowym
Projekty domów parterowych cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi i osób starszych. Doceniają je ludzie lubiący wygodę i funkcjonalność przestrzeni. W domach parterowych znika konieczność wchodzenia po schodach. Można więc dostosować projekt do potrzeb osób z np. ograniczoną mobilnością. Jakie jeszcze są zalety domów parterowych?
- Są przyjazne dla codziennego użytkowania. Pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, więc można łatwo się między nimi przemieszczać
- Codzienne obowiązki, takie jak sprzątanie i gotowanie, są mniej uciążliwe.
- Parterowy układ sprzyja integracji rodziny – domownicy spędzają ze sobą więcej czasu.
- Dom parterowy można połączyć bezpośrednio z ogrodem. Dzięki temu taras i duże przeszklenie staną się naturalnym przedłużeniem domu.
Minusy domów parterowych – jakie są wyzwania?
Mimo że domy parterowe mają mnóstwo zalet, nie są bez wad. Wymagają na przykład większej działki, aby uzyskać odpowiednią liczbę pomieszczeń. Dom musi zostać rozbudowany na szerokość, co w przypadku działki o małej powierzchni lub nietypowym kształcie może być dość problematyczne. Często wiąże się to z koniecznością zakupu droższej działki.
Domy parterowe zwykle generują też większe koszy ogrzewania. Ich powierzchnia zewnętrzna jest większa, dlatego budynek narażony jest na straty ciepła – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wobec tego konieczne będzie zastosowanie solidnej izolacji, co zwiększy całkowity koszt budowy domu.
Dom piętrowy czy parterowy? Który wybrać?
Wybór między tymi dwoma rodzajami domów zależy od naszych osobistych preferencji. Konstrukcja piętrowa daje większe możliwości aranżacyjne. Parterowy dom postrzegany jest z kolei jako bardziej minimalistyczny i nowoczesny. Wiele zależy też od wielkości działki – przy mniejszym terenie lepiej sprawdzają się domy piętrowe. Pod względem kosztów budowy zwykle są jednak droższe w realizacji.
Mimo że domy parterowe wymagają większej działki, są prostsze w budowie. Przekłada się to na niższe koszty materiałów budowlanych i robocizny. Znika też konieczność wykonania schodów. Dom piętrowy może generować wyższe koszty ogrzewania piętra – zwłaszcza gdy budynek nie jest solidnie zaizolowany. W domu parterowym koszty ogrzewania mogą być niższe. Większe mogą być w nim jednak straty ciepła (ucieka przez dach i ściany).
Jak widzisz, wybór między domem piętrowym a parterowym to wcale nie taka prosta sprawa. Zależy od wielu czynników, takich jak m.in. wielkości działki, potrzeby aranżacyjne i posiadany budżet. Warto wziąć pod uwagę, kto będzie mieszkał w domu, aby zapewnić domownikom jak największy komfort życia codziennego.