Remont dworca w Rytrze kosztował prawie 6,5 miliona złotych. Budynek jest zabytkowy, pochodzi z lat 50. ubiegłego wieku. W trakcie prac zachowano jego historyczną bryłę, odtworzono charakterystyczną stolarkę okienną i drzwiową oraz wygląd elewacji. Jednocześnie, jak mówi Wojciech Zabłocki, pełnomocnik Zarządu PKP SA ds. Inwestycji – obiekt jest przyjazny podróżnym.

Poza tym, że sama elewacja budynków została odrestaurowana, to i otoczenie. Mamy parkingi, mamy wiaty rowerowe, jest również stacja do naprawy roweru czy miejsce, gdzie można usiąść, odpocząć. Jak wejdziemy do poczekalni, to widać, że również obiekt jest czysty, nowoczesny, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mamy dynamiczny system informacji pasażerskiej, mamy toalety, tablice tyflograficzne, linie prowadzące dla osób niedowidzących – wymienia Zabłocki.

Prace przy nieco mniejszym budynku w Barcicach kosztowały ponad 4 miliony złotych. Tam również zachowano dawny styl budynku, który podkreśla m.in. deskowanie w górnych partiach elewacji czy dachówka w kolorze ceglanym. Wyeksponowano też m.in. drewnianą krokiew w suficie poczekalni. Jak mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza – na takich inwestycjach zyskuje wizerunek Doliny Popradu.
Otrzymujemy coś, co każde takie miejsce powinno mieć i mam nadzieję, że dzisiaj podróż tych, którzy będą mieli na swojej trasie Barcice będzie zdecydowanie przyjemniejsza – podkreśla Lelek.
Termin otwarcia dworców w Rytrze i Barcicach wypada na dziesięć dni przed zmianą kolejowego rozkładu jazdy, z którego wynika, że od 12 marca na trasie Tarnów - Krynica będzie funkcjonować jedynie zastępcza komunikacja autobusowa. Pociągi w Dolinie Popradu kursować nie będą, bo rozpoczyna się trzymiesięczny remont. Nowo otwarte dworce mają być jednak w tym czasie czynne.
Tu można rower zostawić, tu można odpocząć, tu można się ogrzać, skorzystać z toalety. Kiedyś było tak, że dworce kolejowe miały dużo szerszą funkcję niż tylko transportowa i my wracamy do tej dobrej tradycji, będziemy tutaj zapraszali najemców, być może Poczta Polska tutaj otworzy swój oddział. Trwają zaawansowane rozmowy – informuje Wojciech Zabłocki
Budynki dworcowe będą czynne codziennie, w godzinach od 4.00 do 23.00. W przypadku pozostałych dziesięciu dworców kolejowych w Dolinie Popradu ciągle jeszcze trwają prace remontowe. Wszystkie budynki będą dostępne dla podróżnych najprawdopodobniej pod koniec wakacji.