Aleksander Miszalski, kandydat na prezydenta Krakowa zwraca uwagę na trzy problemy Miasta. Pierwszy z nich dotyczy niskiej przejrzystości dialogu między magistratem, a mieszkańcami. Poseł Koalicji Obywatelskiej uważa, że system internetowej komunikacji powinien być ujednolicony i unowocześniony. Kandydat zwraca również uwagę na słabą promocję konsultacji społecznych.
Każdy mieszkaniec powinien mieć swoje konto obywatelskie w internecie, w którym będzie informowany o każdej sprawie, która jego potencjalnie może dotyczyć. Konsultacje powinny trwać dłużej, konsultacje nie powinny być po to, żeby się odbyły, tylko po to żeby mieszkańcy faktycznie mogli wziąć w nich udział, mogli zdecydować, mogli wyrazić swoją opinię. Abstrahując oczywiście od kont internetowych obywatelskich, potrzebujemy również konsultacji w rzeczywistości, konsultacji z realnymi ludźmi, którzy mogą porozmawiać, podyskutować. Panele obywatelskie są drogą, ale bardzo dobrą metodą
- mówi Aleksander Miszalski
Trzeci postulat posła dotyczy przeznaczenia większej sumy pieniędzy na finansowanie organizacji pozarządowych, również w bardziej długofalowej perspektywie.
Lewica zapowiada działania na rzecz rozdziału państwa od kościoła
Świeckość jest jednym z ważnych fundamentów państwa konstytucyjnego - mówiła w Wadowicach posłanka Daria Gosek-Popiołek. Jak przekonywała, kandydaci Lewicy do sejmiku mają skończyć z oddawaniem województwa pod patronat świętych i śpiewaniem pieśni religijnych podczas sesji sejmiku.
Kościół jako instytucja oparta na wartościach duchowych powinien pozostawać neutralny wobec polityki, aby nie wykluczać części swoich wiernych. Stereotyp Polaka - katolika, choć wciąż żywy - nie odzwierciedla dziś już w pełni dzisiejszego wielowymiarowego oblicza Polski
- mówili Kacper Kościółek oraz Konrad Krupa, kandydujący do sejmiku z listy Lewicy.
Kandydat PiS na prezydenta Krakowa: remonty zaniedbanych krakowskich osiedli można sfinansować z pieniędzy KPO
Remonty bloków z wielkiej płyty i więcej pieniędzy dla osiedli peryferyjnych - to z kolei propozycje wyborcze Łukasza Kmity, kandydata na prezydenta Krakowa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Kmita zapowiada nawiązanie współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi, by te skutecznej aplikowały o pieniądze na remonty bloków z Krajowego Planu Odbudowy. Jak podkreśla, chodzi głównie o te części miasta, które w ostatnich latach były zaniedbywane.
Chcemy przez całą kadencję przeznaczyć 500 milionów na osiedla podmiejskie. Do tej pory miasto realizowało głównie duże inwestycje w centrum, drogi wyjazdowe jak ul. Igołomska czy al. 29. listopada, ale często na tych drogach osiedlowych brakuje podstawowej infrastruktury.
- mówi Łukasz Kmita
I jak dodawał, pieniądze te pójdą głównie na rozwój kanalizacji, ale też na przykład parkingów osiedlowych.