Żeby głosować przez pełnomocnika, osoby zainteresowane muszą zgłosić taki zamiar. Ważny jest termin. Wniosek można zgłosić najpóźniej 9 dni przed datą wyborów, czyli do 29 marca. Z kolei termin złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w drugiej turze, w przypadku niezłożenia wniosku przed pierwszym głosowanie, upływa 12 kwietnia.

- Zgłoszenie zamiaru głosowania przez pełnomocnika jest bezpłatne. Utrudnieniem jest zastrzeżenie, że pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub upoważnionym pracownikiem urzędu gminy. Takie rozwiązanie może wpłynąć na niewielką ilość udzielanych pełnomocnictw - dodaje dr Elżbieta Gudowska-Natanek.

Możliwość głosowania przez pełnomocnika dotyczy osób, które najpóźniej w dniu wyborów ukończyły 60 lat oraz osób, które ukończyły 18 lat i mają m.in. orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym osób posiadających orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, o całkowitej niezdolności do pracy, o niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I grupy inwalidów, II grupy inwalidów, a także stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospdoarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

- Pełnomocnikiem może być osoba, która ma prawo wybierania. Taka osoba może przyjąć pełnomocnictwo do głosowania tylko od jednej osoby. Z uwagą, że może przyjąć pełnomocnictwo od dwóch osób, jeśli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka) lub zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, małżonek, brat, siostra, lub osoba pozostająca  stosunku przysposobienia, opieki, lub kurateli w stosunku do pełnomocnika) - mówi dr Elżbieta Gudowska-Natanek.

Pełnomocnikiem nie może być osoba, która wchodzi w skład obwodowej komisji wyborczej, właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania. Poza tym pełnomocnikiem nie może być mąż zaufania i kandydat w danych wyborach.

Jeśli wyborca, któremu przysługuje prawo do głosowania przez pełnomocnika, chciałby oddać głos osobiście, ale dotarcie do lokalu wyborczego będzie dla niego trudne ze względu na stan zdrowia lub wiek, może skorzystać z bezpłatnego transportu.

W Krakowie transport zapewnia Prezydent Miasta Krakowa, a zgłoszenia przyjmowane są od 2 do 5 kwietnia w godzinach 8.00-15.00 oraz w dniu wyborów w godzinach 7.00-21.00 pod numerami telefonów 12 616 50 76 oraz 12 616 32 40.