- A
- A
- A
Debata Radia Kraków w Jaroszowcu: Małopolska północno-zachodnia to nie tylko Pustynia Błędowska
O potencjale turystycznym, ale i o zagrożeniach, przed którymi stoją okolice Pustyni Błędowskiej rozmawiamy w kolejnej wakacyjnej debacie Radia Kraków.W Jaroszowcu w gminie Klucze dyskutowali:
- Krzysztof Grzesik - dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu
- dr Krzysztof Barczyk - odrynator Oddziału Rehabilitacji Pulmunologicznej Szpitala w Jaroszowcu
- Lidia Gądek - posłanka Platformy Obywatelskiej
- Agnieszka Ścigaj - posłanka Kukiz'15.
- Małgorzata Gut-Pasich - prezes Stowarzyszenia "Ziemia Kluczewska"
- Kamil Wołek - Pustynne Centrum Informacji
Goście debaty Radia Kraków zgodnie zwrócili uwagę, że wokół samej Pustyni Błędowskiej jest jeszcze wiele do zrobienia. Na drogach dojazdowych brakuje informacji, wokół terenu nie ma ścieżek rowerowych, a przy punktach widokowych zalegają śmieci. Krzysztof Grzesik, dyrektor działającego w pobliżu Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu chce, aby ze szpitala na pustynię można było dojechać rowerem. "Fajnie by było, by te szlaki rowerów dojeżdżały do Pustyni Błędowskiej. Chcielibyśmy tutaj stworzyć wypożyczalnię rowerów, ale jeszcze parku kroków do tego potrzeba" - mówił Krzysztof Grzesik.
Jeszcze w tym roku na południowej stronie Pustyni Błędowskiej ma powstać nowa platforma widokowa.
Ale czy Pustynia Błędowska to największa atrakcja, jaką ma do zaproponowania Małopolska północno-zachodnia? Miejscowi aktywiści i politycy przekonują, że jest znacznie więcej powodów, dla których warto odwiedzić okolice Olkusza, Bukowna czy Klucz.
Po pierwsze, to właśnie tam znajduje się Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji. Modernistyczny budynek, pod budowę którego kamień węgielny wkopano równo 88 lat temu, otoczony jest gęstym, sosnowym lasem. To sprawia, że bardziej przypomina sanatorium, niż lecznicę. Warto dodać, że sam szpital jest jednym z ważniejszych krajowych ośrodków rehabilitacji chorób płuc.
Po drugie, Jaroszowiec mieści się prawie idealnie w połowie drogi pomiędzy dwiema aglomeracjami - krakowską i katowicką, a od każdej z nich dzieli go ok. 50 kilometrów. Takie strategiczne położenie to z pewnością szansa dla regionu. Tak uważają miejscowi samorządowcy i aktywiści NGO, którym zależy na promocji Małopolski północno-zachodniej. Ich zdaniem, ziemia ta powinna być miejscem przyjaznym starości i niepełnosprawności. Znakiem rozpoznawczym - miałaby być turystyka dla rodzin wielopokoleniowych, wzbogacona usługami rehabilitacji oraz opieki dziennej dla osób starszych i niepełnosprawnych. Dla tych aktywniejszych - turystyka piesza, rowerowa, czy też spływy kajakowe Białą Pszemszą. Dla poszukujących adrenaliny - ekstremalne bieganie - oczywiście po Pustyni Błędowskiej. Najbliższa taka okazja nadarzy się w sobotę 29 lipca podczas Biegu Herosa.
Zapraszamy do wysłuchania całości debaty!
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:42
Groźny wypadek na A4 w Aleksandrowicach. Służby zakończyły działania
-
17:59
A po co ci do tego diabeł? O co pyta nas Goethe
-
17:22
Mniejsze porcje i aktywność fizyczna najlepszą receptą, by uniknąć kłopotów zdrowotnych na święta
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
-
13:32
"Pokaz nabytków 2020-2024" - Muzeum Krakowa prezentuje najważniejsze nabytki ostatnich lat
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze