Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Debata kolejowa Radia Kraków: Jakie zmiany czekają pasażerów kolei w tym roku?

  • Debaty
  • date_range Niedziela, 2019.02.17 09:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:33 )
Modernizacja kolei w Małopolsce wkroczyła w kolejny etap. W 2018 roku zakończyła się budowa nowych peronów kolejowych: Kraków Bieżanów, Kraków Prokocim, Kraków Mydlniki i Mydlniki Wapiennik. Trwają prace przy budowie estakad w centrum Krakowa, nowego mostu na Wiśle, modernizacji torów prowadzących na stację Kraków Główny i budowie przystanku Kraków Bronowice – inwestycje te realizują PKP Polskie Linie Kolejowe.

fot: Marek Lasyk

Jakie zmiany czekają pasażerów kolei w tym roku? O inwestycjach kolejowych w Krakowie i Małopolsce, a także o zmianach w organizacji ruchu planowanych na wiosnę, rozmawiali w poniedziałek 18 lutego goście Jacka Bańki: Rafał Zahuta i Piotr Hamarnik (PKP PLK) oraz Antoni Słaby (Strabag). 

 

Radio Kraków: Jak PKP PLK zamyka ubiegły rok? Krakowianie pytają, czy udało się cokolwiek przyspieszyć.

 

Rafał Zahuta (PKP PLK): Wszystkie prace wykonane w zeszłym roku zostały zakończone zgodnie z terminami. Wykonawca realizuje zakres zgodnie z harmonogramem.

 

Piotr Hamarnik (PKP PLK): Myślę, że rok 2018 był trochę rokiem oczekiwania na efekty tych prac budowlanych i rzeczywiście już powoli widać, jak ta estakada w centrum Krakowa czy inne elementy przebudowywanej linii kolejowej będą docelowo wyglądać. Natomiast przed nami jeszcze dwa lata intensywnych prac budowlanych – będziemy po kolei oddawać poszczególne elementy tych inwestycji, które realizujemy w tym momencie w Krakowie, ale już można powiedzieć, że ta „górka” w postaci największych zmian w organizacji ruchu czy największych utrudnień dla kierowców na inwestycjach kolejowych jest już za nami.

 

RK: Ale oczywiście kolejne przyniesie rok 2019. Muszę jeszcze raz zapytać o estakadę. Czy widać już jej zarys?

 

Antoni Słaby (Strabag): Na odcinku od ulicy Kopernika do ulic Miodowej zrealizowaliśmy dwie estakady i kilka mniejszych obiektów, które tworzą pewien ciąg. Obecnie mamy wykonane konstrukcje tych wszystkich obiektów. Na te konstrukcje w najbliższym czasie zostanie położony układ torowy i jeszcze w tym półroczu zostanie uruchomiona linia kolejowa – tor nr 4 – właśnie na tych estakadach.

 

RK: Czyli tor nr 4 będzie służył już w tym roku do tego, żeby pociągi poruszały się estakadą. Zatrzymajmy się jeszcze przy pracach z ubiegłego roku – chodzi o nowe perony: Kraków Bieżanów, Kraków Prokocim i Kraków Mydlniki.

 

Rafał Zahuta (PKP PLK): Zgodnie z harmonogramem zostały ukończone prace zarówno na peronie Kraków Prokocim jak i Kraków Bieżanów. Tutaj pasażerowie już mogą korzystać z tej nowej infrastruktury. Kolejne perony będziemy również oddawać w tym roku. Obsługa dla pasażerów wciąż się poprawia.

 

Piotr Hamarnik (PKP PLK): Efekty w Prokocimiu i w Bieżanowie są już bardzo namacalne, szczególnie dla osób o ograniczonej mobilności, bo do tej pory trudniej było dostać się tam do pociągu mając jakiekolwiek problemy z poruszaniem się – były tam schody, a peron był niższy. Natomiast teraz mamy wybudowane rampy, z których mogą korzystać na przykład osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Mamy wyższe perony, budowane już w nowoczesnym standardzie, który obowiązuje na całej sieci kolejowej w Polsce, czyli po prostu przestrzeń do pokonania między peronem a wejściem do pociągu jest mniejsza. Wrócę jeszcze do estakad w centrum Krakowa. Zachęcam wszystkich krakowian do spaceru trasą od ulicy Kopernika do ulicy Blich, później aż do ulic Miodowej i zobaczenia, jak wyglądają postępy prac na tej estakadzie, jak kolosalna jest różnica między tym co było wcześniej a tymi estakadami, które już fizycznie stoją, już są wybetonowane, czekają tylko na uzbrojenie je w infrastrukturę kolejową, czyli tory i sieć trakcyjną. To naprawdę robi bardzo duże wrażenie, zresztą słyszymy to po komentarzach krakowian, że ta okolica bardzo się zmienia…

 

Zapraszamy do wysłuchania dalszego ciągu rozmowy.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię