- A
- A
- A
Już nadajemy cyfrowo! Od 31 grudnia Radia Kraków słuchać można również w DAB+
Ruszyła emisja multipleksu DAB+ na terenie Krakowa. W DAB+ słuchać można Radia Kraków jak również kilku programów Polskiego Radia. Radio cyfrowe daje szereg nowych możliwości, które chcemy jak najlepiej wykorzystać. Jedną z nich jest uruchomienie drugiego programu Radia Kraków o nazwie Off.Radio Kraków. "To będzie oryginalna propozycja, jakiej próżno do tej pory szukać w eterze" - zapowiada Marcin Pulit, Prezes Zarządu i Redaktor Naczelny Radia Kraków - Z drugim programem wystartujemy 31 stycznia punktualnie o 21.05. OFF. Radio Kraków będzie adresowane głównie do ludzi w wieku 20 – 35 lat zainteresowanych nowymi trendami i szeroko rozumianą kulturą offową - podkreśla prezes Pulit. Nowy program OFF. Radio Kraków będzie również dostępny w internecie przez stronę www.off.radiokrakow.pl oraz apliakacje mobilne.
Nieustannie rosnące oczekiwania względem sygnału radiowego stały się tak duże, że popularny dotychczas FM nie może im sprostać. Zasięg, jakość dźwięku jak również przekaz wzbogacony o dodatkowe treści to tylko część nowości, jakie niesie ze sobą radiofonia cyfrowa. Postaramy się przybliżyć Państwu technologię nazwaną DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).
DLACZEGO DAB+
Od wielu lat jest więcej pytań niż odpowiedzi dotyczących cyfryzacji sygnału radiowego. Wiadomo, że możliwości popularnego FM’u już się wyczerpały. Skala uległa zagęszczeniu. Brakuje możliwości technicznych, aby umożliwić rozpoczęcie pracy nowym nadawcom o zasięgu krajowym
jak i lokalnym.
Mapka zasięgu DAB+ w Małoplsce
Sygnał cyfrowy eliminuje te ograniczenia. Możemy tu mówić o częściowej analogii do cyfryzacji sygnału telewizyjnego. Znowu będziemy używać terminu MULTIPLEKS. To nic innego, jak możliwość nadawania na jednej częstotliwości wielu cyfrowych sygnałów rozgłośni radiowych. Zamiast jednej analogowej aż 15 rozgłośni zero-jedynkowych. Pamiętajmy też, że multipleksów będzie wiele. Specjalne algorytmy kodowania sygnału oraz jego buforowanie po stronie odbiorcy zapewni nam ciągłość słuchanej audycji gdy będziemy w ruchu i to nawet przy bardzo dużej prędkości przemieszczania. Znikną wszelkie szumy. Dynamika sygnału radiowego dorówna jakości płyty CD.
Zarówno nadawców jak i odbiorców powinien zainteresować także fakt, że koszty nadawania sygnału radiowego będą aż o 75% niższe niż obecnie.
CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?
W przypadku cyfryzacji sygnału telewizyjnego byliśmy skazani na dokupienie nowego dekodera, rodzaju przystawki, która pozwalała odbierać sygnał cyfrowy. Droższym rozwiązaniem było kupienie nowego odbiornika. W przypadku cyfryzacji sygnału radiowego to pierwsze rozwiązanie
niestety nie będzie możliwe. To ujemna strona tego rozwiązania, jednak najprostsze radio cyfrowe to koszt zaledwie 65 zł.
Jego funkcje są znacząco ograniczone względem potencjału, jaki przynosi system DAB+. Można jednak na nim słuchać swoich ulubionych stacji. Radioodbiorniki te dodatkowo będą odbierać wysłużony i analogowy FM. To jedno z rozwiązań, które sprawi, że proces przejścia w nowy cyfrowy świat będzie płynniejszy i mniej uciążliwy. Sygnał analogowy jak i cyfrowy będą nadawane równolegle. Nie dojdzie więc do tak gwałtownego przełączenia jak w przypadku sygnału telewizyjnego.
CZY TO JEST SKOMPLIKOWANE?
Proces strojenia radioodbiornika będzie odbywał się automatycznie. Nie będzie natomiast wyświetlanych częstotliwości przypisanych do rozgłośni czy procesu dostrajania. Wybór stacji będzie odbywał się pomiędzy tymi które pojawią się na wyświetlaczu.
Radioodbiorniki które od lat grają nam w naszych samochodach, telefonach z czasem zamilkną.
NIE TYLKO DŹWIĘK
Nadawcy radiowi do tej pory mogli za pomocą sygnału RDS przemycić bardzo krótkie treści. DAB+ pozwoli na wyświetlaczu radioodbiornika przekazać znacznie dłuższy tekst. Mogą to być informacje o nadawanym programie, reklama czy komunikat o zagrożeniu. Do tego dochodzą niewielkie obrazki na których zobaczymy np. kurs walut, okładkę płyty słuchanej piosenki czy poklatkowy widok ze studia radiowego. Nadawca sami mogę zdecydować co chcą przekazać.
Pomysłów zapewne nie zabraknie.
RADIO CYFROWE vs RADIO INTERNETOWE
Niestety radio cyfrowe jest bardzo często mylone z radiem internetowym. Różnic i podobieństw jest tak dużo, że można na ten temat poświęcić oddzielny artykuł lub nawet pracę doktorską.
Najczęściej spotykana opinia na ten temat głosi, że internet staje się tak powszechny, że zastąpi sygnał radiowy jak i telewizyjny. Nic bardziej mylnego. Dużo jednak zależy od samych odbiorców.
DAB+ to technologia cyfrowa ale w przeciwieństwie do internetu jednokierunkowa. Oznacza to, że słuchacz jest anonimowy. Dodatkowo pokrycie sygnałem internetowym jest dalekie od ideału, zwłaszcza na terenach rzadko zaludnionych. Przy założeniu, że transfer danych internetowych
stanie się w najbliższych latach darmowy, to infrastruktura tego typu nie udźwignie tak dużej ilości użytkowników, którzy chcą korzystać z internetu tak jak do tej pory a dodatkowo słuchać radia.
Rozważania tego typu można snuć bez końca. Być może w przyszłości powstanie zupełnie nowy standard, który połączy zalety DAB+ i internetu w innowacyjny system będący rewolucją na miarę zamiany sygnału analogowego na cyfrowy.
DAB+EKOLOGIA
To bardzo ważny wątek nowego, cyfrowego świata. Obrazowo tłumacząc, DAB+ pozwala pokryć większy obszar za pomocą jednego nadajnika, który zużywa 1/4 mocy nadajnika analogowego.
Dodatkowo ten sam nadajnik będzie wysyłał sygnał 15 stacji radiowych. W dotychczasowym systemie potrzebujemy 15 nadajników. Każdy z nich emituje ogromną ilość fal elektromagnetycznych.
Polska nie jest pierwszym krajem który postanowił przejść na nadawanie sygnału radiowego. W Anglii, Niemczech, Holandii, Belgii, Norwegii czy Szwajcarii zasięg techniczny wynosi już ponad 90% powierzchni tych krajów. Norwegia będzie prawdopodobnie także pierwszym krajem na
świecie, który wyłączy nadajniki analogowe. Proces ten zaplanowano na początek 2017 roku.
Paweł Sołtysik - Radio Kraków
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:20
Narciarze spędzają święta na Jaworzynie Krynickiej
-
18:18
Żywa Szopka w Biegonicach
-
16:32
Tarnowskie Maszkarony w świątecznej odsłonie
-
16:08
"Nowonarodzony Jezus rodzi się dla zbawienia każdego człowieka "- biskup Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż
-
13:43
Uwaga na marznące deszcze i gęste mgły!
-
11:35
Góralska pasterka pod gołym niebem
-
10:39
Są zarzuty w związku ze strzelaniną przy ul. Dietla
-
10:08
U tarnowskich bernardynów można już oglądać żywą szopkę [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
10:05
Dzisiaj łóżek nie ścielimy, czyli święta z Góralami Pienińskimi
-
08:19
"Mistrz krawiectwa" - reportaż Ewy Szkurłat
-
15:02
Tarnowskie maszkarony ogrzane na czas zimowy
-
14:39
Samotni, bezdomni i potrzebujący spotkali się na wspólnej Wigilii
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze