Czy to prawda, że literatura daje większe możliwości odbiorcom?
Niektórzy uważają, że przeczytanie książki po obejrzeniu filmu daje większe możliwości w zakresie eksploracji np. psychologii postaci oraz szczegółów fabuły. Ekranizacja najczęściej koncentruje się na wątku głównym, w związku z czym w filmie nie można dostatecznie rozwinąć pobocznych wątków i zgłębić charakteru postaci drugoplanowych. Książka umożliwia poznanie bohaterów i lepsze zrozumienie motywu ich działań.
Dobrym przykładem są np. komiksy Żywe Trupy, na podstawie których nagrano słynny serial „The Walking Dead” czy ekranizacja „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Mimo że zarówno serial, jak i trylogia o Śródziemiu cieszą się popularnością i mają rzeszę fanów na całym świecie, dużo wątków z literatury zostało pominiętych na ekranie.
Czytanie książek po obejrzeniu filmu pozwala lepiej rozumieć świat w nim przedstawiony. W ekranizacji często mamy do czynienia z okrojeniem wydarzeń lub zniekształceniem miejsc opisywanych w książce. Dla przykładu w „Harrym Potterze”, mimo genialnych efektów specjalnych w adaptacjach filmowych, wiele elementów magii i szczegółów dotyczących postaci lub Hogwartu zostało pominiętych bądź całkiem zredukowanych.
Wizje twórców a możliwość przeżywania emocji przez odbiorcę
Po obejrzeniu ekranizacji można porównać wizje obu twórców – zarówno autora książki, jak i reżysera. Zdarza się, że adaptacja filmowa wprowadza zbyt duże zmiany do oryginalnej fabuły książki. Wówczas fani mają mocno mieszane uczucia – najczęściej wyrażają duże niezadowolenie. Czytanie książek pozwala odkryć, które elementy w filmie pominięto lub zmieniono.
Przeczytanie książki po obejrzeniu filmu daje możliwość przeżycia emocji w nieco inny sposób. Oglądając film, twórca podaje wszystko na tacy – dźwięk i obraz są narzucone widzom. Gdy czytamy, to my wizualizujemy w głowie każdą kolejną scenę. Daje to możliwość interpretowania książki i znajdujących się w niej scen na własny sposób. Literatura to niemal nieograniczona przestrzeń oraz bardziej indywidualne przeżycia.
Książka może być doskonałym rozszerzeniem filmu
Po obejrzeniu filmu, który mocno wciągnął, niektórzy sięgają do książki. Chcą odkryć nowe znaczenie np. sceny na ekranie, w której coś przeoczyli. Książki zwykle zawierają ukryte symbole i nawiązania – w filmie reżyserzy czasem je ignorują. Czytanie pozwala więc lepiej zrozumieć intencje autora.
Warto dodać, że książka często stanowi rozszerzenie świata filmowego. Nawet gdy film jest znakomitą adaptacją dzieła literackiego, książka dostarczyć może mnóstwo dodatkowych wątków i wrażeń. Czasami nawet zakończenie jest inne niż w ekranizacji danej powieści. Sprawia to, że czytane książki pozwala odkryć alternatywną wersję historii, którą poznaliśmy na ekranie.