- Będąc w tematyce wakacyjnej, zajmiemy się dziś problemem grzybicy stóp. Dlaczego najbardziej rozpowszechnioną postać grzybicy stóp – grzybicę międzypalcową, przyjęło określać się mianem „stopy sportowca, stopy atlety”? Czym jest stopa atlety?

 
Dr Paweł Brzewski - Grzybicę międzypalcową, która dotyczy przestrzeni miedzy 3. a  4. palcem, ale także 4. i 5., przyjęto określać się mianem stopy atlety, dlatego że ta dolegliwość występowała najczęściej u osób uprawiających sport wysiłkowy, np. maratończyków, ale i u sportowców, którzy występowali na matach, np. karateków. Każdy z tych sportowców miał w jakimś okresie swojego życia tę zmianę międzypalcową. Temperatura ich ciała podczas ćwiczeń jest większa, jest także większa wilgotność, mają kontakt z matami, gdzie grzyby mogą przenosić się między zawodnikami.
 
 - Ta przypadłość dotyka nie tylko sportowców.
 
Dr Paweł Brzewski - Dotyka prawie każdego. Jest to grzybica, która kolonizuje przestrzenie międzypalcowe.

- Grzybica stóp może prowadzić do grzybicy paznokci?
 
Dr Paweł Brzewski - One mogą współistnieć. Czynniki, które mogą zakazić przestrzenie miedzypalcowe i płytki paznokciowe są podobne - korzystanie z urządzeń basenowych, z sauny, ze wspólnych ręczników kąpielowych.

- Jak wygląda przebieg tej choroby i do jakich powikłań może prowadzić?
 
Dr Paweł Brzewski  - To pękanie, maceracja, świąd, ale i bolesne rozpadliny między palcami. Najgroźniejszym powikłaniem może być wszczepienie bakterii z grupy paciorkowców i rozwinięcie się róży.

- Nieleczona grzybica stóp może trwać nawet kilka lat?
 
Dr Paweł Brzewski - Tak, dlatego że dopóki nie zadziała czynnik zewnętrzny, to te grzyby będą miały tam idealne warunki do rozwoju.
 
- Jak leczy się stopę atlety?
 
Dr Paweł Brzewski - Maściami zewnętrznymi, przeciwgrzybiczymi, ale też osuszamy tę okolicę, a na dzień stosujemy zasypki, które powodują, że ta okolica jest sucha, czyli ma niesprzyjające warunki dla grzybicy.