Radny sejmiku Tomasz Urynowicz z Porozumienie twierdzi, że wydłużenie uchwały antysmogowej dla małopolski poskutkuje niewywiązaniem się z przyjętych założeń programu. Odwołuje się do celu uwzględnionego już w samej nazwie projektu LIFE, programu ochrony powietrza w Małopolsce. Jak dodaje, to kolejny dowód na to jak krótkowzroczna, nieodpowiedzialna i marnotrawiąca środki publiczne jest decyzja zmieniająca uchwałę antysmogową. Nie wpłynie ona na życie Polaków, ceny węgla ani na jego dostępność. Utrzymywanie kopciuchów pogarsza tylko jakość powietrza.
- A
- A
- A
Co dalej z kopciuchami w Małopolsce? Trwają konsultacje
Wydłużenie uchwały antysmogowej dla Małopolski może spowodować utratę pieniędzy z Uni Europejskiej, twierdzą politycy Porozumienia. Chodzi o 42 miliony złotych dofinansowania w ramach programu LIFE dotyczącego klimatu. W Małopolsce ważą się losy kopciuchów. Od stycznia korzystanie z nich ma być zakazane, ale niewykluczone, że termin zostanie przesunięty o rok. W tej sprawie trwają konsultacje społeczne.Zarząd województwa nie obawia się jednak utraty pieniędzy. Wicemarszałek małopolski Józef Gawron tłumaczy, że Unia Europejska dostrzega skutki wojny w Ukrainie i kryzys energetyczny. Przytacza unijne decyzje dotyczące zarówno Zielonego Ładu jak i węgla. Tłumaczy, że przyczyny nie są zależne od województwa i UE powinna to zrozumieć.
Porozumienie zamiast wydłużania zapisów uchwały antysmogowej proponuje uruchomienie Tarczy Energetycznej dla najuboższych. Na to potrzeba jednak zgody Komisji Europejskiej. Urynowicz proponuje, by wykorzystać pozostałe pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego, bo województwo ma sporo oszczędności spowodowanych kursem walut i wzmocnieniem euro wobec złotówki.
Tylko że, jak wskazuje wicemarszałek Gawron, oszczędności z tego programu zostały już wykorzystane. M.in. 60 milionów zostało przesunięte na projekty z listy rezerwowej, złożone przez samorządy na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i każda gmina, która aplikowała o to, dostała pieniądze.
Jak dodaje wicewojewoda, czekają teraz na zatwierdzenie nowego Regionalnego Programu Operacyjnego, 30% pieniędzy będzie można wydać na działania związane ze środowiskiem, ale nie na dopłaty do wymiany kopciuchów!
O niewydłużanie zapisów uchwały antysmogowej po raz drugi do marszałka województwa zaapelował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Pełnomocnik prezydenta Paweł Ścigalski tłumaczy, że zmiana uchwały byłaby nieodpowiedzialną decyzją, bo to co się dzieje w gminach ościennych Krakowa, ma ogromny wpływ na to czym oddychają nie tylko mieszkańcy Małopolski, ale i Krakowa. Jego zdaniem działania nakierowane na poprawę jakości powietrza powinny być przyspieszane, nie hamowane.
Do tej pory w konsultacjach społecznych zgłoszono 800 uwag. Urząd marszałkowski nie zdradza jednak, które są za a które przeciwko wydłużeniom zapisów uchwały antysmogowej. Konsultacje potrwają do 23 sierpnia
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
23:16
Polska reprezentacja rozbita w Porto
-
22:08
Ewolucja podzieliła nas na "demokratów" i "republikanów".Wybory mamy w genach.
-
21:00
Czy spalarnia w Tarnowie jest potrzebna?
-
18:39
"Gdzie gubią się zdania" - prapremiera spektaklu o literatach krakowskich
-
17:23
TARGI RZEMIOSŁA WZORY PO RAZ PIERWSZY W KRAKOWIE
-
17:15
Mieszkańcy Szczawnicy zdecydowali: nie będzie fajerwerków w sylwestra
-
16:42
Czym jest ortofotomapa i jak z niej korzysta Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa?
-
15:58
Bajkowe Poranki w Forcie Borek: „Filonek Bezogonek”
-
15:34
„Prawdziwy ból” – o filmie rozmawiamy z polską Żydówką
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze