Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że według stanu na 1 września br. w policji służy 94 084 funkcjonariuszy, co przy stanie etatowym 108 909, daje 14 839 wakatów. Łącznie w komendach wojewódzkich i Komendzie Stołecznej Policji jest 12827 nieobsadzonych stanowisk.

Procentowo najwięcej wakatów znajduje się w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, gdzie nieobsadzonych jest 46,85 proc. stanowisk. 17,82 proc. wakatów jest w służbie kontrterrorystycznej. 15,60 proc. to wakaty w Akademii Policji w Szczytnie, a 15,4 proc. w służbie śledczej. Duża część wakatów, bo 13,31 proc. dotyczy policyjnej prewencji.

Na początku tygodnia do liczby wakatów w policji (według danych na 1 sierpnia było to 14 656 - PAP) odniosło się zarówno kierownictwo formacji, jak i MSWiA. Szef tego resortu Tomasz Siemoniak zapytany o sytuację dotyczącą wakatów w policji mówił, że "na szczęście ta liczba nie rośnie".

"Mamy do czynienia z dwoma pozytywnymi zjawiskami, to znaczy zmniejsza się liczba odejść, w porównaniu np. do ubiegłego roku, jak również - od mniej więcej czerwca - mamy do czynienia ze zwiększeniem się liczby chętnych do policji" - dodał.

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek przyznawał, że liczba wakatów jest duża, jednak "proces zmniejszania się liczebności policji będzie zatrzymany".

"W tym roku ze służby odeszło dwa razy mniej policjantów niż rok temu" - powiedział wiceszef MSWiA i zapewnił, że jest także więcej chętnych do służby. "Najprawdopodobniej przyjmiemy więcej policjantów do służby niż liczba tych, którzy odeszli, więc plany liczbowe policji już od tego roku zaczną się zwiększać" - powiedział.

Dodał, że resort tak zmieni przepisy rekrutacyjne dotyczące uposażeń, żeby zachęcały do służby.

"Staramy się, żeby ta służba była konkurencyjna" - podkreślał.

Szef KGP nadinsp. Marek Boroń przyznał, że formacja jest dziś "w bardzo trudnym momencie".

"Robimy wszystko, by stan wakatów nie wpływał na bezpieczeństwo wewnętrzne w kraju, ale nie ma co ukrywać, że sytuacja wymaga pilnych działań" - mówił.

Z kolei policyjni związkowcy, którzy chcą zmian w systemie finansowania policji i powiązania go z PKB ostrzegali, że jeśli budżet policji nie będzie zwiększony, to wakaty w tej formacji mogą sięgnąć w przyszłym roku ok. 20 tys.

W walce z wakatami ma pomóc m.in. rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej.

Propozycja zakłada odrębne postępowania kwalifikacyjne i pierwszeństwo w przyjęciu do służby dla absolwentów klas o profilu mundurowym oraz ułatwienia w przyjmowaniu do służby byłych funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej. W projekcie, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę, zaproponowano także wzmocnienie tzw. służby kontraktowej w policji i wprowadzenie takiej służby w SG.

W ocenie autorów projektu, zmiana przepisów doprowadzi do zwiększenia naboru i lepszego funkcjonowania służb.