Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Budowa węzła Szczepanowice. Zmiana organizacji ruchu na DK 7

Zmiany na DK7 w Szczepanowicach. Drogowcy przełożyli ruch na tymczasową trasę objazdową. To droga, którą wybudowano obok starej jezdni. Zmiana jest potrzebna do budowy drogi ekspresowej S7 między Szczepanowicami a Widomą. Utrudnienia mają potrwać przez rok.

Fot. mat. prasowe GDDKiA

Plac budowy w Szczepanowicach. Fot. mat. prasowe GDDKiA

 

Przypomnijmy, czternastokilometrowy odcinek z Widomej do Szczepanowic to pierwszy z czterech etapów, na które podzielono tę inwestycję. Symboliczną łopatę wbito tam we wrześniu tego roku.  Wybudowane zostaną dwa węzły: Szczepanowice i Widoma. Z obydwóch węzłów zjechać będzie można na drogę krajową nr 7. Powstanie 10 wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt, trzy przejazdy gospodarcze pod S7 i jedna estakada.

Droga tymczasowa. Fot. mat. prasowe GDDKiA

 

Plac budowy w Szczepanowicach. Fot. mat. prasowe GDDKiA

Nowa odcinek S7 będzie prowadzić przez 16 miejscowości, między innymi przez Słomniki. Kierowcy będą mogli się nią poruszać po dwóch pasach w każdym kierunku.

Przyszły prawie 56-km odcinek S7 od granicy woj. świętokrzyskiego do węzła Igołomska w Krakowie został podzielony na trzy części realizacyjne. Są to: odcinek od granicy województwa świętokrzyskiego do węzła Szczepanowice (bez węzła) - długość ok. 23 km; odcinek węzeł Szczepanowice (z węzłem) do węzła Widoma (z węzłem) - długości ok. 13 km oraz odcinek węzeł Widoma (bez węzła) do granic Krakowa (z włączeniem do węzła Igołomska) - długości ok. 18 km.

Największy problem jest z pierwszym odcinkiem od granicy woj. świętokrzyskiego do Szczepanowic (bez węzła Szczepanowice). Protesty mieszkańców wsi Poradów w powiecie miechowskim dotyczące ok. 5-km fragmentu S7 projektowanego w rejonie ich miejscowości doprowadziły do uchylenia przez sąd decyzji środowiskowej. Dlatego w ramach tego odcinka wyodrębniono dwa etapy - ten oprotestowany został wyłączony i będzie musiał uzyskać nową decyzję. "Zostało wszczęte nowe postępowanie. Z naszych informacji wynika, że RDOŚ jest na końcówce postępowania i możemy niebawem spodziewać się nowej decyzji środowiskowej" - zapowiada w rozmowie z Radiem Kraków Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA. 

Dla drugiego etapu, 18-kilometrowego fragmentu od granicy woj. świętokrzyskiego do węzła Miechów, GDDKiA ogłosiła przetarg na wykonawcę.

Odcinek od węzła Widoma do granic Krakowa ma wybranego wykonawcę - we wrześniu zeszłego roku GDDKiA podpisała umowę w tej sprawie z włoską firmą Salini Impregilo. Koszt tej inwestycji przekroczy 1,072 mld zł.\

 

 

(RK, PAP, mat. prasowe GDDKiA/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię