W sieci szczególnie widoczni są ci najbardziej znani artyści, którzy w swoich mediach społecznościowych masowo krytykują trwającą blokadę koncertów. Na przykład Dawid Podsiadło, którego wpis zebrał już ponad 16 tysięcy polubień, Katarzyna Nosowska czy Artur Rojek. "Otwórzcie koncerty! Żądamy równego traktowania! Dość niszczenia polskiej kultury!" - pod takimi hasłami protestuje cała branża. "Chociaż można już zjeść w ogródku restauracji, odwiedzić operę czy filharmonię, obejrzeć na żywo kabaret, wciąż nie można oficjalnie organizować koncertów. Nie rozumiem tego" - powiedział reporterce Radia Kraków Artur Rojek.
"Rozumiem, gdyby to obejmowało wszystkich, ale nie obejmuje wszystkich, tylko występy zespołów muzycznych. Jeszcze półtora tygodnia temu wewnętrznie w naszej branży dostaliśmy informację, że jest to po prostu pomyłka. Natomiast minęło trochę czasu, a ta pomyłka nie została naprawiona i doprowadziło do tego, że zaczynamy o tym mówić i protestować, bo nie może być tak, że wszyscy inni mogą funkcjonować, a koncerty zespołów muzycznych są cały czas zablokowane" - komentuje Rojek.
Czym się różni wydarzenie sportowe od koncertu? - pyta z kolei - anonimowo - jeden z krakowskich organizatorów koncertów. "Można organizować wykłady czy projekcje filmów, ale koncert już odpada" - dodaje rozmówca.
Jak mówi Jarek Kaszyński z Polskiej Izby Techniki Estradowej, pandemia kosztowała go do tej pory prawie pół miliona złotych. "Znajome kluby muzyczne są zadłużone na kwoty oscylujące wokół miliona, a pracy nie mają teraz całe tłumy ludzi" - podkreśla.
"Kiedyś robiłem takie obliczenia, które dotyczą festiwalu, na którym występuje, powiedzmy, 30 zespołów. Na 30 zespołów łącznie pracuje około 1000 osób - akustycy, oświetleniowcy, ludzie od stawiania sceny, od barierek, od ochrony, od garderób, od sprzątania terenu, od oświetlenia terenu, od transportu tego wszystkiego. Można wymieniać w nieskończoność" - wylicza Kaszyński.
Polska Izba Techniki Estradowej zwróciła się do rządowej Rady Medycznej o wyjaśnienie, czym różni się branża koncertowa od innych, odmrażanych branż, ale - jak mówi Jarek Kaszyński - do dziś nie ma odpowiedzi.
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia informowali na razie, że otworzą branżę "wcześniej"; na razie nie wiadomo nic o szczegółach, ale minister zdrowia Adam Niedzielski sugerował kilka dni temu kolejne luzowanie obostrzeń od piątego czerwca.
Harmonogram luzowania obostrzeń - jak przekazał z kolei w Polskim Radiu 24 wiceszef resortu Waldemar Kraska - ma zostać przedstawiony przez rząd w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Martyna Masztalerz/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.