Boże Narodzenie 2015
Wigilijne tradycje są wciąż żywe na Podhalu
Górale zwracają w Wigilię szczególną uwagę, kto pierwszy przekroczy próg domu. Jeżeli będzie to mężczyzna, przyniesie domownikom szczęście i dostatek na cały rok. Panie natomiast w Wigilię zajmują się przygotowaniem wieczerzy, a panowie ruszają na polowania.
Homilia kard. Stanisława Dziwisza: "Okażmy sobie miłosierdzie"
"Nasz świat staje się bezwzględny, nieczuły niemiłosierny. Pogłębia się przepaść między światem ludzi sytych a tych przymierających głodem" - powiedział w homilii podczas mszy pasterskiej kard. Stanisław Dziwisz. "Deficyt dobra, miłości i solidarności zauważamy także w wielu obszarach życia społecznego i politycznego. Nie powinniśmy się godzić i przyzwyczajać do takiego stanu rzeczy, do permanentnych niechęci i uprzedzeń istniejących między stronnictwami politycznymi. Również w naszych rodzinach brakuje często zrozumienia, delikatności, szacunku, przebaczenia i pojednania" - usłyszeliśmy w kazaniu metropolity krakowskiego.
Potrawy świąteczne bez chemii
Sos grzybowy na śmietanie bez skrobi modyfikowanej. Makowiec z mąki orkiszowej. Bakalie bez konserwantów. Krótko mówiąc - święta bez chemii. Okazuje się, że to możliwe, o czym przekonuje autorka książki kucharskiej "Święta bez chemii. Zdrowe przepisy na tradycyjne potrawy na Boże Narodzenie i inne święta".
Puste miejsce przy wigilijnym stole to tradycja i obowiązek
"Bramy domostw, czyli zagród i dróg do zagród były otwarte, to jeszcze i ja pamiętam. Drogi były odśnieżone, nawet odśnieżano je do pierwszej gwiazdki co miało znaczyć, że gość może tu wejść, może przybyć, że jest dla niego miejsce przy stole" - wspomina w liście do redakcji Radia Kraków słuchacz Roman.
Kolęda "Przybieżeli do Betlejem" w nowohuckim wydaniu
Nowohucianie nagrali kolędę. Pomysłodawcami wykonawcami świątecznego klipu są animatorzy z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida i Przyjaciele, który mieści się na os. Górali w Nowej Hucie. W ubiegłym roku w nagraniu „Wśród Nocnej Ciszy” wzięło udział 28 osób. Tym razem 100-osobowa grupa zaśpiewała i nagrała kolędę „Przybieżeli do Betlejem” w aranżacji Pawła Bohatera.
Kraków: 19. wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących. Rozdano 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw
To największa tego typu wigilia w Polsce, przyjeżdżają na nią osoby z całego kraju. Darczyńcy mogli przynieść żywność, która została rozdana ubogim. Wigilię co roku przygotowuje restaurator i filantrop Jan Kościuszko.
Krakowskie galerie handlowe i targowiska pękają w szwach
Trwa przedświąteczny szał zakupów. Klienci poszukują nie tylko prezentów, ale przede wszystkim produktów na świąteczne stoły.
Małopolskie produkty regionalne na świątecznych stołach? Czemu nie!
Karp, pierogi a może coś zupełnie nowego? Lista małopolskich produktów tradycyjnych, które można zrobić na świąteczny czas jest bardzo długa. A będzie jeszcze dłuższa, gdyż niebawem pojawią się na niej kolejne przysmaki z naszego regionu. Są to między innymi: boczek raciechowski, pstrąg ojcowski czy chleb siedliszowski.
Zapłacimy za gwiazdkowy prezent od pracodawcy?
Darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby - mówi przysłowie, ale czy to obowiązuje także w kontekście przedświątecznych spotkań i prezentów? O tym właśnie z aplikantem adwokackim Jakubem Staszkiewiczem rozmawia Marzena Florkowska.
Sylwester w Zakopanem hitem? W plenerze może się zebrać nawet 10 tysięcy osób
Nawet 10 tysięcy osób spodziewają się organizatorzy plenerowej zabawy sylwestrowej w Zakopanem. Stolica Tatr po wielu latach przerwy przygotowała dla gości wspólne witanie Nowego Roku. Zabawa będzie miała charakter folkowy - wśród zespołów, które wystąpią są m.in Brathanki i Zakopower.
Krakowskie kolędowanie
W okresie Bożego Narodzenia praktykowane było kolędowanie. Typowy czas kolędowania przypadał na okres do Trzech Króli i obejmował chodzenie z żywymi zwierzętami, maszkarami, z gwiazdą, szopką, chodzenie różnych grup przebierańców, „wesele krakowskie" i inne.
Święta bez śniegu? Górale martwią się, że nie będzie turystów
W kalendarzu już połowa grudnia, a pod Tatrami śniegu jak na lekarstwo. Resztki białego puchu widać na niektórych trasach narciarskich po sztucznym śnieżeniu, ale nie ma jeszcze ani jednego centymetra naturalnej pokrywy śnieżnej. Taka wiosenna aura martwi góral, którzy obawiają się, że część osób z tego właśnie powodu może zrezygnować z przyjazdu na święta w góry.
Nagraj kolędę w mobilnym studiu pod Radiem Kraków - akcja przedłużona!
Zainteresowanie jest tak duże, że akcja zostanie przedłużona! Dziesiątki krakowian postanowiły nagrać kolędy w mobilnym studiu przed siedzibą Radia Kraków. Wszystkie terminy są już zarezerwowane, dlatego Biblioteka Polskiej Piosenki przedłuża akcję o dwa dni, czyli do 22 grudnia.
Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Polsce
W niedzielę rano polscy harcerze otrzymali je od słowackich skautów podczas mszy świętej w Sanktuarium Fatimskim na zakopiańskich Krzeptówkach. Po południu Światło będzie już przekazywane do kolejnych miast i miasteczek w Polsce. Przypomnijmy: ideą Betlejemskiego Światła Pokoju jest przyjęcie pod swój dach ognia pochodzącego z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
Nikt w te święta nie został bez pomocy. Dziś finał Szlachetnej Paczki
Ponad 20 tys.700 rodzin z całej Polski otrzyma pomoc w ramach XV edycji akcji Szlachetna Paczka. W sobotę i niedzielę ponad 10 tys. wolontariuszy rozwozi paczki do potrzebujących rodzin. Wśród darczyńców po raz kolejny znalazł się m.in. papież Franciszek. W Małopolsce udało się pomóc blisko 1500 rodzinom, w samym Krakowie 900.
"Pogódźmy się na święta". O sile mediacji
W programie "Prawnik radzi" mówimy o dziewiątej krajowej kampanii mediacyjnej organizowanej pod hasłem "Pogódźmy się na święta" . Do końca grudnia mediatorzy w całej Polsce udzielają rodzinom bezpłatnych porad i konsultacji. Wszystko po to, by atmosfera przy wigilijnym stole była prawdziwie rodzinna. O idei akcji z Anną Ficek, Dyrektorem Małopolskiego Centrum Mediacji rozmawia Marzena Florkowska.
Gwiazdkowy prezent od tarnowskiej straży miejskiej
Każdy kto ma niezamkniętą sprawę toczącą się przed tarnowską strażą miejską, może liczyć na łagodniejsze potraktowanie tuż przed świętami. Wystarczy zgłosić się 23 grudnia między 7 a 19 do siedziby tarnowskich strażników.
Więźniowie przygotowali mikołajkową niespodziankę swoim dzieciom
Kopciuszek, krasnoludki i święty Mikołaj pojawili się w areszcie śledczym przy ulicy Montelupich w Krakowie. Osadzeni przygotowali dla swoich dzieci spektakl-niespodziankę. Pod opieką stowarzyszenia 'Probacja" i aktorów jednego z krakowskich teatrów wystąpili w zupełnie nowych rolach.
Najnowsze
-
05:59
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 25.11
-
21:04
Ludowcy poprą w wyborach prezydenckich Szymona Hołownię?
-
17:00
Notowanie nr 1545 z 24.11.2024 r.
-
16:12
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta Polski. PiS udzieliło mu poparcia
-
15:24
Dachowanie auta na drodze krajowej w Gródku. Są ranni
-
15:04
Zakupy w stylu slow na tarnowskim targu. Kolejna okazja – przed świętami
-
14:45
Święta i Sylwester w górach? W niektórych hotelach pełne obłożenie
-
14:19
Komu soli, komu? W Tarnowie powstała grota solna
-
13:47
Pasażerze, robiłeś zdjęcia autobusom, pętlom, przystankom? To świetnie!
-
13:15
Rozpoczyna się remont drogi nr 94 w Bolesławiu. Ruch tylko jednym pasem
-
12:15
Człowieku, kup nam karmę, a dostaniesz choinkę