Ferie zimowe to szczególne wyzwanie dla medyków dbających o zdrowie uczniów i ich rodzin odpoczywających w popularnych górskich miejscowościach. Pod opiekę dyżurującego tam białego personelu rokrocznie trafiają m.in. setki pacjentów ze zwichnięciami, skręceniami, złamaniami, otarciami, rozcięciami głowy. O tego rodzaju urazy nietrudno bowiem podczas wycieczek zaśnieżonymi i oblodzonymi szlakami czy jazdy na nartach.
 
Odpoczynek może zakłócić także nagłe zatrucie, przeziębienie czy COVID-19. Koronawirus ciągle nie złożył broni, planując zimowy wyjazd, pamiętaj więc o bezpieczeństwie swoim i innych. Często dezynfekuj ręce, utrzymuj dystans społeczny, w zamkniętych pomieszczeniach dokładnie zasłaniaj usta i nos, a jeśli pojawią się pierwsze objawy infekcji, nie bagatelizuj ich i zgłoś się do lekarza.
 
Jeśli spędzasz ferie na terenie własnej gminy i potrzebujesz konsultacji medycznej, powinieneś zgłosić się do lekarza rodzinnego, który na co dzień dba o twoje zdrowie. Podczas pobytu w innej części Polski, masz prawo szukać pomocy w najbliższej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
 
Poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych – w godz. 18-8 rano w dni powszednie oraz przez całą dobę w soboty, niedziele i święta – pomoc zapewniają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Listę takich gabinetów w Małopolsce znajdziesz na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl. Najbliższy taką przychodnię wskaże ci również konsultant bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta, która działa 24 godziny na dobę, pod numerem telefonu 800 190 590.
https://nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/pomoc-w-stanach-naglych/nocna-i-swiateczna-opieka-zdrowotna/
 
Wieczorem czy w weekend niepokojące objawy możesz skonsultować z medykiem bez wychodzenia z domu, dzięki Teleplatformie Pierwszego Kontaktu (TPK). Działa ona pod numerem 800 137 200 – jednym dla całej Polski. Telefony od pacjentów są odbierane – w godz. 18-8 rano od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk
 
Jeśli twój zły stan zdrowie może być spowodowany koronawirusem, zlecenie na potwierdzający to test otrzymasz od lekarza rodzinnego, medyka dyżurującego w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub pod numerem TPK. Na badanie możesz również zapisać się samodzielnie, przez internet. Służy do tego formularz dostępny na stronie gov.pl/dom.
 
W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia zgłoś się do izby przyjęć, szpitalnego oddziału ratunkowego albo wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach pomoc zapewnia Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR to: 985 lub 601 100 300.
 
Planując zimowy wypoczynek poza Polską, włóż do portfela wydawaną bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej podczas pobytu na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) możesz liczyć na bezpłatną opiekę medyczną w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. W Małopolsce EKUZ można odebrać od ręki m.in. w Krakowie i Nowym Sączu. Wniosek złożysz także za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.
https://nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/
 
Podróże ułatwi również Unijny Certyfikat COVID, potwierdzający szczepienie przeciwko koronawirusowi. Znajdziesz go w swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Jeśli nie korzystasz z internetu, poproś o wydrukowanie dokumentu w punkcie szczepień wykonującym szczepienie.