1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Odp.
Jestem za podatkiem jednolitym na poziomie 16%. Przy prostych, niskich podatkach zwiększamy ściągalność podatków co dodatnio wpływa na finanse publiczne. Zwiększamy tez atrakcyjność Polski dla potencjalnych inwestorów a dla przedsiębiorców może to stanowić zachętę do tworzenia nowych miejsc pracy. Nie powinno się karać osób przedsiębiorczych wyższymi stawkami podatkowymi i innymi obciążeniami fiskalnymi. Relatywnie może skorzystać na tym budżet państwa oraz osoby mniej zamożne poprzez większe możliwości znalezienia pracy.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Odp.
Nie, nie powinien. Przy obecnych warunkach demograficznych juz wkrótce może brakować pracowników, którzy przy obecnym systemie ubezpieczeń społecznych będą w rzeczywisty sposób finansować nasze przyszłe emerytury. Biorąc pod uwagę rosnąca długość życia, braki na rynku pracy i słabość systemu ubezpieczeń (praktycznie likwidacja ubezpieczeń w systemie kapitałowym) po obniżeniu wieku emerytalnego realnie nasze emerytury mogą nie wystarczyć nawet na podstawowa egzystencję. M.in. dlatego postulujemy wprowadzenie dobrowolnej składki emerytalnej w systemie kapitałowym, która mogła by stanowić zabezpieczenie naszych przyszłych emerytur.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Odp.
Nie, jedną z przyczyn słabości systemu ochrony zdrowia jest jego ciągłe rozmontowywanie. Przykładowo zamiast ulepszyć system Kas Chorym postanowiono dokonać całkowitej przebudowy. Dlatego tez uważam, ze nie powinno się robić rewolucji, a tym bardziej cofać do systemu który się nie sprawdził (czyli centralnego zarządzania i finansowania bezpośrednio z budżetu państwa). Nie oznacza to jednak, że obecny system jest dobry. Jednym z pomysłów Nowoczesnej jest wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych składek zdrowotnych. Uważam, ze taki system mógłby częściowo zniwelować problem limitów NFZ.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Odp.
Tak, de facto zgodziliśmy się juz na przyjęcie Euro w referendum akcesyjnym do UE. Przy czym istotne jest pytanie kiedy może to nastąpić. Polska musi spełniać szereg wymogów dotyczących m.in. finansów publicznych i deficytu budżetowego. Ponadto w Parlamencie musi się zebrać większość Konstytucyjna która będzie skłonna wprowadzić zmianę waluty. Niezależnie od kwestii ujednolicania prawa i przepisów konstytucyjnych i przyjęcia nowej waluty, powinniśmy działać w kierunku spełniania wymogów dotyczących gospodarki i finansów publicznych. Kluczową kwestią będzie utrzymanie stabilnego kursu złotego w momencie przystąpienia Polski do ERM II, aby nie umocnić zbytnio kursu złotego jak np. stało się w przypadku słowackiej korony.
5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Odp.
Nie powinniśmy zgadzać się na narzucanie liczby uchodźców. Przy czym w 40 milionowym kraju przyjęcie kilku czy kilkunastu tysięcy uchodźców nie powinno stanowić większego problemu. Natomiast brakuje planu przeciwdziałania kolejnym falom migracyjnym i rozwiązaniom systemowych w jaki sposób mamy ich przyjmować. Istotne jest, aby w jak największym stopniu zasymilować te osoby. Możliwe będzie to przy odpowiednim rozproszeniu tej liczby po całej Polsce. W pierwszym etapie rząd jest zobowiązany opracować plan weryfikacji, przyjęcia i adaptacji uchodźców. W kolejnym etapie konieczna będzie współpraca z samorządami.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Odp.
Uważam, że nie ma sensu wznawiać wojny światopoglądowej w tej sprawie. Powinniśmy utrzymać obecny kompromis w sprawie aborcji.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Odp.
Powinna zostać uchwalona. Prawo powinno być dla ludzi i ułatwiać im życie, a więc takie podstawowe aspekty jak wizyty w szpitalu czy dziedziczenie powinno zostać ułatwione związkom partnerskim. Niemniej uważam ze nie powinno się w pełni wyrównywać praw związków partnerskich z małżeństwami, zarówno w kwestiach majątkowych jak również w sprawie adopcji dzieci. Jestem przeciwny adopcji dzieci przez związki partnerskie. W kwestiach majątkowych nie widzę możliwości pogodzenia statusu związku partnerskiego, którego m.in. cecha ma być łatwość rozwiązania takiego związku z wspólnota majątkową na takich zasadach jak jest w przypadku małżeństwa. Tutaj rozwiązania musza adekwatne do formy, związku lub małżeństwo.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Odp.
Potrzebna jest analiza kosztów zarówno w wymiarze finansowym jak i jakości kształcenia, ewentualnej likwidacji gimnazjów. Uważam, ze poprzedni system (8 lat szkoły podstawowej i 4 lata szkoły średniej) lepiej spełniały zadanie edukacji (np. w zakresie realizacji założonego programu) jak również dawały młodym ludziom możliwość bardziej świadomego wyboru swojej przyszłej drogi zawodowej.
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Odp.
W 19 - stu krajach UE dzieci rozpoczynają edukacje w wieku 6 lat, w dwóch w wieku 5 lat a w Irlandii Północnej nawet w wieku 4 lat. Nasze dzieci nie są gorsze od dzieci z Europy zachodniej i powinny mieć równy start w życiu, a elementem tego równego startu jest rozpoczęcie edukacji w odpowiednim czasie.
W chwili obecnej uważam, ze rodzice powinni mieć prawo wyboru czy dziecko posłać do szkoły w wieku 6 czy 7 lat. Wybór powinien być oparty m.in. o opinie poradni psychologiczno-pedagogicznej. Taka opinia powinna mieć charakter wskazówki dla rodziców, a nie obligatoryjnego orzeczenia, które stygmatyzuje dzieci.
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Odp.
Mam zdecydowanie negatywny stosunek do wprowadzenia kolejnego podatku, który notabene będą płacić również te osoby które nie korzystają z mediów publicznych. Jest dla mnie nie do pogodzenia system w którym jednocześnie media publiczne są finansowane z budżetu i prowadzą działalność komercyjną (tj. reklamy nawet w ograniczonym zakresie). Dodatkowo biorąc pod uwagę dość wątpliwą realizacje tzw. misji przez media publiczne jestem przeciwny wprowadzaniu opłaty audiowizualnej