Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Archeolodzy odkryli fragment gotyckiego portalu i unikatową monetę przy ruinach zamku w Nowym Sączu

  • Krystyna Pasek
  • date_range Wtorek, 2022.05.24 13:58 ( Edytowany Wtorek, 2022.05.24 14:45 )
Fragment gotyckiego portalu i unikatowa moneta trafiły w ręce archeologów, którzy prowadzą wykopaliska przy ruinach zamku w Nowym Sączu. Obydwa znaleziska mogą mieć kilkaset lat. Teraz zostaną poddane badaniom. Czy jest szansa, że te artefakty przyczynią się do innych sensacyjnych odkryć?

Fot. Krystyna Pasek

Posłuchaj materiału Krystyny Pasek

Taki potencjał ma z pewnością znaleziona moneta. Jest niewielka, srebrna, i mogła zostać wybita w XIV albo XV wieku. Wiemy też, że nad jej pochodzeniem głowią się numizmatycy


"Do tej pory nie udało się nawet specjalistom zajmującym się numizmatyką określić tej monety. Trudno jest tę monetę znaleźć w dotychczasowej publikacji" - mówi archeolog Bartłomiej Urbański.

Na razie moneta została poddana zabiegom konserwatorskim i badaniom, które mają bardziej precyzyjnie określić jej wiek. Jedna z hipotez mówi o tym, że mogła powstać w sądeckiej mennicy.

Fot. Krystyna Pasek

Fot. Krystyna Pasek


"Jeśli nie znajdzie się taka moneta w ogóle w katalogach, zbiorach historycznych, to może się okazać, że to jest moneta bita w Nowym Sączu. Przypominam, w akcie lokacyjnym założenia miasta było wspomniane, że miasto otrzymało takie uprawnienia do bicia monety. To by było wtedy bardzo spektakularne odkrycie, bo ono by wskazywało, że miasto z tego prawa skorzystało" - mówi Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która prowadzi prace badawcze przy ruinach sądeckiej warowni. Prezes agencji zapowiada też, że wkrótce zostanie opublikowana koncepcja odbudowy zamku.


Zanim jednak dojdzie do odbudowy sądeckiej warowni muszą zostać zakończone prace archeologiczne. Jeśli liczba badaczy nie zostanie  zwiększona, mogą potrwać jeszcze kilka lat. Problem jest też znalezienie pieniędzy na rekonstrukcję zamku. Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel liczy, że uda się je pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Nie ustaje w tych staraniach, bo oczywiście samo miasto nie jest w stanie takiej olbrzymiej inwestycji utrzymać na swoich barkach" - komentuje prezydent Handzel.


Na razie ruszył już trzeci sezon badawczy przy ruinach sądeckiego zamku. Prace potrwają do jesieni. Sądeczanie przyglądają się im z nadzieją.


Zamek w Nowym Sączu został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Pod koniec II wojny światowej warownię wysadzili partyzanci, bo w znajdował się tam skład amunicji niemieckiego okupanta. Z królewskiego zamku pozostała jedynie Baszta Kowalska i fragment murów.

Autor:
Krystyna Pasek

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię