Są takie kategorie wiekowe, które są tych bezpłatnych badań pozbawione. To jest coś absurdalnego, bo choroby nie wybierają sobie wieku. Dlatego uważam, że powinniśmy w tych obszarach, gdzie NFZ nie finansuje bezpłatnych badań, sfinansować te badania.


Wśród innych propozycji jest poszerzenie już istniejących programów dla kobiet, zwiększenie liczby miejsc w żłobkach, aktywizacja zawodowa kobiet po 50. i organizacja miejsc, spotkań i wydarzeń przeznaczonych wyłącznie dla pań.

„10” Kuliga dla kobiet

  1. Nowe programy polityki zdrowotnej skierowane do kobiet, które ze względu na wiek nie mogą skorzystać z bezpłatnej oferty NFZ ( w szczególności profilaktyka onkologiczna).
  2. Udostępnienie przestrzeni miejskiej do wyłącznej dyspozycji kobiet (realizacja pasji, zainteresowań, organizacja warsztatów i spotkań tematycznych), w szczególności na obszarach peryferyjnych miasta.
  3. Programy aktywizujące, projekty edukacyjne, zajęcia z przedsiębiorczości dla kobiet w każdym wieku, chcących powrócić na rynek pracy lub założyć władny biznes (kobiety 50 plus, młode matki, kobiety chcące zmienić zawód).
  4. Stworzenie miejsca, w którym kobiety będące w kryzysie będą mogły w bezpiecznym i komfortowym miejscu uzyskać pomoc specjalistyczną (psycholog, terapeuta, pracownik socjalny).
  5. Dwa razy większa liczba turnusów opieki wytchnieniowej – w tym dla dzieci z niepełnosprawnościami, jest 300 będzie 600!
  6. Dodatkowe 1000 miejsc w żłobkach, w tym w dzielnicach peryferyjnych
  7. Wykorzystanie potencjał kobiet do zarządzania miastem poprzez zwiększenie zaangażowania kobiet w procesy konsultacyjne, zespoły robocze, których celem będzie wypracowanie optymalnych rozwiązań dla mieszkańców.
  8. Dostosowanie miejskich podmiotów lecznicza oraz przeszkolenie personelu w zakresie potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami (w szczególności dostępne gabinety ginekologiczne, oddziały szpitalne).
  9. Zwiększenie liczby warsztatów z asertywności i z zakresu samoobrony oraz w porozumieniu z korporacjami taxi stworzenie możliwości zamawiania kursu, gdzie kierowcą jest kobieta.
  10. Program Różowa skrzyneczka – w budynkach użyteczności publicznej należących do miasta zamontowane będą „RÓŻOWE SKRZYNKI PIERWSZEJ POTRZEBY”.