1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Odp. Zdecydowanie tak. Progresja podatkowa i wyższe stawki dla najlepiej zarabiających (np. 75% podatku powyżej kwoty 500 000 rocznie) to nie kara za bycie przedsiębiorczym, ale metoda na ożywienie gospodarki i solidarne wspieranie budżetu państwa.

2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Odp. Wiek przechodzenia na emeryturę powinien być zależny od charakteru wykonywanej pracy.

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Odp. Służba zdrowia powinna być finansowana z budżetu państwa, zaś pieniądze przeznaczane dotychczas na koszty administracyjne NFZ powinny być wydawane na faktyczne leczenie.

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Odp. W tej chwili Polska nie jest gotowa na wstąpienie do strefy euro. Wprowadzenie euro powinno nastąpić dopiero w momencie umocnienia naszej gospodarki oraz zmiany europejskiej polityki walutowej na bardziej solidarną. Wprowadzenie w Polsce euro w tej chwili mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku.

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Odp. Zdecydowanie tak. Polska, która korzysta z przywilejów bycia członkinią wspólnoty europejskiej, powinna także solidarnie ponosić koszty europejskiej oraz natowskiej polityki międzynarodowej. Pominąwszy kwestie polityczne i zobowiązania regulowane prawem międzynarodowym, konieczność udzielenia pomocy kobietom, mężczyznom i dzieciom uciekającym z terenów ogarniętych wojną, narażonych na prześladowania - to także nasz moralny obowiązek, który powinien znaleźć zastosowanie nie tylko na poziomie prywatnym, ale także państwowym.

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Odp.

Zabieg zapłodnienia in vitro powinien być legalny oraz w pełni refundowany z budżetu państwa.
Prawo określające dopuszczalność przerywania ciąży powinno być zmienione na korzyść kobiet, które powinny móc decydować o swoim macierzyństwie. Obecna ustawa powoduje jedynie, że w Polsce kwitnie nielegalne podziemie aborcyjne oraz „turystyka aborcyjna” czyli legalne przerywanie ciąży zagranicą. Ustawa uderza tym samym w najbiedniejsze kobiety, które nie mogą pozwolić sobie na usunięcie niechcianej ciąży.



7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Odp. Parlament powinien przyjąć ustawę o związkach partnerskich. Państwo polskie powinno zapewnić równe prawa dla swoich obywateli, niezależnie od płci czy orientacji seksualnej.

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Odp. Gimnazja nie są co prawda najlepszym rozwiązaniem w polskim systemie edukacji, niemniej jednak ich likwidacja i wprowadzenie kolejnej poważnej reformy wydaje się pomysłem kosztownym oraz ryzykownym.

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Odp. W wieku sześciu lat. Wcześniejsze pójście do szkoły zwiększa szansę na wyrównanie różnic edukacyjnych. Szkoły, które nie są prawidłowo przygotowane na przyjście sześciolatków, powinny otrzymać systemową pomoc.

10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Odp. Opłata audiowizualna wnoszona przez osoby prywatne jest obecnie jest fikcją. Media państwowe powinny być finansowane z budżetu państwa, wspieranego także przez wpływy z reklam w telewizjach komercyjnych.