Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Polski Alarm Smogowy: większość małopolskich gmin wciąż tylko pozornie walczy ze smogiem

  • Aktualności
  • date_range Czwartek, 2019.12.19 13:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:21 )
W ciągu dwóch lat gminy w całym województwie zredukowały emisję pyłu PM10 w zaledwie 14%. Niepokojące są też dane dotyczące tempa likwidacji kopciuchów.

źródło: Polski Alarm Smogowy

Trzyletni Program Ochrony Powietrza na lata 2017 - 2019, który zakłada redukcję pyłu PM10, w tej chwili powinien być wykonany w 66 procentach. Najbliżej tej wartości jest Wieliczka, która wykonała 62 procent planu i Świątniki Górne z wartością 54 procent. Bardziej niepokojące jest jednak to, że w Małopolsce wciąż są gminy, które nie wymieniły ani jednego kopciucha. Do tego niechlubnego grona zalicza się między innymi podkrakowska gmina Mogilany, Zawoja czy Lipnica Wielka.

Polski Alarm Smogowy zwrócił uwagę także na to, że zaledwie jedna trzecia małopolskich gmin podpisała porozumienie i otworzyła w swoich urzędach punkty obsługi rządowego programu Czyste Powietrze.

W raporcie dotyczącym poziomu redukcji zanieczyszczeń i likwidacji kopciuchów pojawiły się także dane dotyczące kar nałożonych na opieszałe gminy przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Do października 2019 roku łączna suma grzywien wyniosła 750 tysięcy złotych. To bardzo niewiele biorąc pod uwagę, że kary mogą być znacznie dotkliwsze i mogą wynieść nawet pół miliona dla jednej gminy.

Eksperci szacują, że w tym tempie wymiana kotłów niespełniających żadnych norm zajmie ponad 30 lat.

źródło: Polski Alarm Smogowy

źródło: Polski Alarm Smogowy


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię