Akademia Tarnowska, pod taką nazwą funkcjonuje od 1 czerwca 2023, wcześniej działała jako Akademia Nauk Stosowanych (2022-23), ale powstała jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w 1998 roku. Zgodnie z corocznie publikowanymi komunikatami Ministerstwa Edukacji i Nauki jest od ośmiu lat najchętniej wybieraną publiczną uczelnią zawodową w Polsce. „Naj” jest zresztą więcej: Akademia Tarnowska jest także najstarszą i największą uczelnią tego typu w Polsce.
Bogata oferta – każdy znajdzie coś dla siebie
Uczelnia oferuje studia pierwszego i drugiego stopnia, jednolite magisterskie oraz podyplomowe. Kandydaci mogą uczyć się w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. - W ostatnim czasie naszą ofertę wzbogaciliśmy o nowe kierunki: prawo, psychologię, technologię i zarządzanie produkcją oraz języki obce w komunikacji e-biznesowej, ale w ramach sześciu wydziałów dostępnych jest niemal 30 kierunków – wyjaśnia Piotr Kopa, rzecznik Akademii Tarnowskiej.
PEŁNA LISTA DOSTĘPNYCH KIERUNKÓW PONIŻEJ
LINK DO STRONY REKRUTACYJNEJ - https://rekrutacja.anstar.edu.pl/
Mimo zdobycia statusu uczelni w pełni akademickiej (Akademia Tarnowska sukcesem zakończyła proces ewaluacji naukowej dwóch dyscyplin) AT nie zrezygnowała z zawodowego charakteru studiów. - Kształcimy praktycznie, bardzo duży nacisk kładąc na to, aby wypuszczać absolwentów gotowych do radzenia sobie na rynku pracy. To widać choćby przy analizie wskaźnik „ELA” (Ekonomiczne Losy Absolwentów). W tegorocznym Rankingu “Perspektyw”, w którym zajęliśmy 3. miejsce w kraju, za ten komponent otrzymaliśmy ponad 90 punktów na 100 możliwych – dodaje Piotr Kopa.
Studiuj i nie martw się o pieniądze
Bardzo prosty, przejrzysty i przyjazny studentom system stypendialny pozwala młodym ludziom skupić się na nauce i rozwijaniu pozanaukowych zainteresowań. Studenci mogą korzystać z wielu możliwości wsparcia finansowego. - Mamy stypendia socjalne, rektorskie, za wybitne osiągnięcia, dla osób z niepełną sprawnością, ale także zapomogi specjalne, czy dopłaty do zakwaterowania – wylicza Edyta Biel, Kierowniczka Działu Pomocy Materialnej AT. - Co istotne, stypendia mogą się sumować, dzięki czemu wielu studentów dostaje comiesięczne wsparcie na poziomie dwóch, a nawet trzech tysięcy złotych – dodaje i zachęca do zapoznania się ze szczegółami na stronie Uczelni.
Warto dodać, że Akademia Tarnowska dysponuje własnym Domem Studenta, a rynek mieszkań na wynajem w Tarnowie jest bogaty. Co ważne, utrzymanie tutaj kosztuje nawet o 100 procent mniej niż w dużych ośrodkach. - To wszystko ledwie godzinę drogi od Krakowa czy Rzeszowa! A Tarnów jest piękny i niezwykle przyjazny do mieszkania. Nie bez przyczyny magazyn CNN Travel umieścił nasze miasto na liście 15 najpiękniejszych małych miast Europy – dodaje Piotr Kopa.
Uczelnia Mistrzów
Dumą Uczelni są sportowcy. W Akademii Tarnowskiej studiują Mistrzowie Świata, Europy, Igrzysk Paraolimpijskich, zdobywcy Pucharów Świata i niezliczonej liczby medali Mistrzostw Polski. Klub Uczelniany AZS AT czterokrotnie z rzędu wygrywał klasyfikację generalną Akademickich Mistrzostw Polski w tzw. „typach szkół”. Największe sukcesy w ostatnich latach stały się udziałem wspinaczy sportowych. Ostatnie to złoty medal Natalii Kałuckiej oraz „brąz” Marcina Dzieńskiego podczas Igrzysk Europejskich. - Śmiem twierdzić, że jesteśmy najmocniejszym ośrodkiem wspinaczki sportowej na czas w Polsce. Sukcesy naszych sportowców są najlepszym tego potwierdzeniem – mówi Wojciech Nowak, prezes KU AZS AT. - Dysponujemy doskonałym zapleczem w postaci nowoczesnej hali sportowej ze ścianką wspinaczkową, krytej pływalni, siłowni i mniejszych sal gimnastycznych. Co ważne, nie trzeba być „mistrzem” żeby zostać członkiem AZS-u. Czekamy na wszystkich, zapraszamy do jednej z 13 sekcji. Choćby do e-sportowej, w której można rozwijać swoją pasję do gier pod opieką trenerów, psychologów czy fizjoterapeutów – dodaje Wojciech Nowak.
Nie tylko sportowcy mogą aktywnie włączać się w życie akademickie. W Uczelni działa samorząd studencki i kilkadziesiąt organizacji naukowych. Członkowie społeczności AT korzystają także z oferty wolontariatów, wydają magazyn studenci “Ad Astra”, publikują w punktowanych czasopism naukowych i uczelnianych wydawnictwach.
Studia i praktyki zagraniczne
Wielkim atutem Akademii Tarnowskiej jest łatwość dostępu do dobrodziejstw programu Erasmus+ - zagranicznych wyjazdów na praktyki i staże. Uczelnia podpisała umowy z kilkudziesięcioma szkołami wyższymi z Europy, za co odpowiada prężnie działający Dział Współpracy z Zagranicą, który pomaga w organizacji zagranicznego wyjazdu – od pomysłu, po zakup biletów.
Rekrutacja
Kandydaci na studia w Akademii Tarnowskiej nie muszą składać żadnych dokumentów w czasie rekrutacji. Przygotowaliśmy dla absolwentów szkół średnich i studiów pierwszego stopnia przyjazny w obsłudze system Elektronicznej Rejestracji Kandydatów. Ubieganie się o przyjęcie odbywa się wyłącznie online, a formalności dopełnia dopiero przy wpisie na studia. Nie wyznaczyliśmy progów punktowych, dlatego, nawet jeśli kandydat nie uzyskał satysfakcjonujących dla niego wyników matury, może ubiegać się o przyjęcie na wymarzony kierunek.
OFERTA DYDAKTYCZNA AKADEMII TARNOWSKIEJ
Wydział Administracyjno-Ekonomiczny
- Administracja, I i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne
- Ekonomia, I i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne
- Praca socjalna, I i II stopień, stacjonarne i niestacjonarne
- Prawo, studia jednolite magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
Wydział Humanistyczny
- Filologia polska, I – stacjonarne, II stopień– stacjonarne i niestacjonarne
- Filologia angielska, I stopień, stacjonarne i niestacjonarne
- Języki obce w komunikacji (e-) biznesowej, I stopień, stacjonarne
- Pedagogika, II stopień, stacjonarne i niestacjonarne
- Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, jednolite studia magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
- Psychologia, jednolite studia magisterskie, stacjonarne
Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
- Matematyka, I stopień, stacjonarne
- Ochrona środowiska, I stopień, stacjonarne
- Chemia, I stopień – licencjackie, stacjonarne i niestacjonarne
- Chemia stosowana, I stopień – inżynierskie, stacjonarne
Wydział Ochrony Zdrowia
- Fizjoterapia, jednolite studia magisterskie, stacjonarne
- Kosmetologia, I stopień, stacjonarne
- Pielęgniarstwo, I stopień, stacjonarne
- Pielęgniarstwo, I stopień, niestacjonarne – pomostowe
- Pielęgniarstwo, II stopień, stacjonarne i niestacjonarne
- Położnictwo, I stopień, stacjonarne
- Wychowanie fizyczne, I – stacjonarne, II stopień – stacjonarne i niestacjonarne
Wydział Politechniczny
- Automatyka i robotyka, I stopień, stacjonarne
- Informatyka, I stopień, stacjonarne
- Elektrotechnika, I stopień, stacjonarne
- Elektronika i telekomunikacja, I stopień, stacjonarne
- Mechatronika, I stopień, stacjonarne
- Technologia i zarządzanie produkcją, I stopień, stacjonarne
- Technologia chemiczna, II stopień, stacjonarne
Wydział Sztuki
- Grafika, I stopień stacjonarne
- Wzornictwo, I stopień, stacjonarne