Edytuj
share
Adam Niedzielski: przekroczyliśmy barierę 80 proc. udziału wariantu Delta
Przekroczyliśmy barierę 80 proc. udziału w zakażeniach wariantu Delta; wariant Alfa - nazywany wcześniej brytyjskim - stanowi niewiele ponad 10 proc. - poinformował podczas środowego briefingu w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski.
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
"Realizuje się ten scenariusz dominacji wariantu Delta, który jest realnym zagrożeniem pod kątem generowania nowych zakażeń, pod kątem pewnej niewiadomej, która dotyczy tego jak zjadliwa jest ta mutacja wirusa i czy przełoży się ona na zwiększoną liczbę hospitalizacji" - mówił szef resortu zdrowia.
Niedzielski podkreślił też, że liczba hospitalizacji spowodowanych wariantem Delta w Europie jest dużo mniejsza niż liczba zakażeń, co - jego zdaniem - jest realnym skutkiem prowadzonego procesu szczepień.
"Jesteśmy w takim punkcie czasu, gdzie liczba zakażeń już zdecydowanie rośnie. Proszę zwrócić uwagę, że z tygodnia na tydzień mamy już te dynamiki wzrostowe rzędu powyżej 20 procent i tej tendencji prawdopodobnie nic na razie nie odwróci. Musimy się liczyć z tym, że w kolejnych tygodniach, szczególnie pod koniec sierpnia, a potem oczywiście wchodząc we wrzesień, będziemy mieli do czynienia z przyspieszeniem" - powiedział Niedzielski.
Jego zdaniem, będziemy się powoli zbliżali "do granicy tysiąca czy nawet więcej zakażeń". Niedzielski podkreślił, że "jedyną bronią, którą w tej chwili mamy, którą dysponujemy, są szczepienia, które powinniśmy kontynuować".
Minister zdrowia zachęcał do tego, by się szczepić. Zwrócił uwagę, że obecnie na szczepienie można się zapisać z dnia na dzień w dowolnym punkcie, uruchamiane są także rozwiązania mobilne. "To szczepienia tylko i wyłącznie mogą nas uchronić przed scenariuszem, który by oznaczał powrót do sytuacji, z którą mieliśmy wcześniej do czynienia" - zaznaczył Niedzielski.
Obostrzenia covidowe najpierw w regionach z najniższą wyszczepialnością
Przy powyżej 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie w skali kraju zaczniemy wprowadzać obostrzenia. Na początek w regionach z najniższą liczbą szczepień – zapowiedział w środę szef MZ Adam Niedzielski. Przypomniał, że wśród takich regionów są obecnie m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna.
Zwrócił się przy okazji z apelem do mieszkańców, by w trosce o zdrowie swoje, innych oraz "powodzenie społeczno-gospodarcze" swych regionów, poddali się szczepieniu.
"Warto – myślę – zaapelować, żeby ci, którzy się nie szczepią, biorą odpowiedzialność nie tylko za własne zdrowie, ale też za to, jak będzie wyglądał sukces czy realia społeczno-gospodarcze danego regionu" – powiedział Niedzielski.
Pytany o rodzaj ewentualnych wprowadzanych obostrzeń, minister powiedział, że obejmą te same branże co w poprzednich lockdownach.
Bez zmian w zakresie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli
Nie będzie zmian w zakresie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli – poinformował na środowej konferencji prasowej w Białymstoku minister zdrowia Adam Niedzielski.
"Na razie nic się nie zmieniło, katalog zawodów, które są najbardziej związane z wprowadzeniem obowiązku szczepiennego, to są oczywiście medycy, ale szerzej pojęci niż tylko lekarze" – mówił Niedzielski.
Decyzja o obowiązkowych szczepieniach dla nauczycieli zależy od liczby zachorowań na koronawirusa.