- To postać ważna do dziś dla wielu ludzi dlatego, że był ponad podziałami - mówi Wojciech Bonowicz, publicysta, znawca spuścizny "Filozofa z Łopusznej".
"Z sympatią wspominają Tischnera ludzie mający bardzo różne poglądy. Nie dlatego, że dla każdego miał coś miłego, tylko dlatego, że to był człowiek, który myślał bardzo głęboko o Polsce, o Kościele, o chrześcijaństwie, o ludzkim życiu po prostu. Tischner jest dla nas wezwaniem do budowania wspólnoty polskiej inaczej. Oraz do solidarności. To jest słowo, które z nim się łączy najmocniej. A właściwie dwa słowa: wolność i solidarność. Żyjemy w czasach, w których potrzebni są nam nauczyciele wolności i nauczyciele solidarności. Tischner właśnie jest kimś takim" - mówi Wojciech Bonowicz.
Prof. Józef Tischner był jedną z czołowych postaci życia intelektualnego w Polsce. Jako filozof stworzył pojęcie "filozofii dramatu". Swoje poglądy zawarł między innymi w książkach "Świat ludzkiej nadziei”, "Myślenie według wartości”, czy ważnej dla ruchu Solidarność - "Etyki Solidarności". Był związany z Podhalem i twórczo wykorzystywał góralszczyznę. Przez wiele lat był kapelanem Związku Podhalan.
Anna Kluz/RK/jz
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.