Pliki pobierane z mediów społecznościowych
Wśród zabezpieczonych materiałów były także pobrane z platform społecznościowych fotografie dzieci, wcześniej opublikowane na otwartych profilach przez ich rodziców i bliskich. Policja przestrzega przed publikowaniem zdjęć przedstawiających dzieci w sytuacjach intymnych.
"Pamiętajmy, że różne osoby mogą wykorzystywać je w sposób dla nas krzywdzący" - powiedział PAP podkom. Marcin Zagórski z zespołu prasowego CBZC.
Zatrzymano 75 osób
Zatrzymanych zostało 75 osób pomiędzy 16. a 78. rokiem życia - 65 mężczyzn i 10 kobiet. Prokuratura postawiła im zarzuty karne posiadania, rozpowszechniania i produkowania treści o charakterze pedofilskim. W 31 przypadkach sąd zadecydował o areszcie tymczasowym.
Jedną z podejrzanych była kobieta, która wykorzystywała seksualnie syna. Swoje działania rejestrowała, a pozyskane materiały udostępniała i sprzedawała osobom poznanym na portalu randkowym. Do tego procederu zachęcili ją znajomi.
Policjanci dotarli także do mężczyzny, który podszywając się pod agencję reklamową, wyłudzał od kobiet zdjęcia prezentujące ich nagie dzieci. Usłyszał on dodatkowo zarzut kradzieży tożsamości.
To już piąta taka akcja
Walka z seksualnym wykorzystywaniem osób małoletnich i przeciwdziałanie udostępnianiu materiałów to przedstawiających w internecie należą do głównych zadań policjantów CBZC.
"To już piąta przeprowadzona przez nas operacja tego typu. Do tej pory zatrzymaliśmy łącznie niemal 300 podejrzanych o przestępstwa o charakterze pedofilskim" - poinformował podkom. Zagórski.
Maksymalny wymiar kary za produkowanie, przechowywanie lub prezentowanie treści pornograficznych z udziałem małoletnich to 15 lat pozbawienia wolności.
W operacji "Enola Gay" wzięło udział ponad 400 funkcjonariuszy CBZC wspieranych przez policjantów z komend miejskich i powiatowych. Akcję koordynował Departament ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej.