Główne obchody uroczystości odbędą się w Nowohuckim Centrum Kultury podczas pięciu koncertów oraz spotkań z byłymi członkami zespołu i delegacjami z całej Polski. Widowisko sceniczne obfitować będzie w suity ludowe, ale także elementy innych gatunków, takich jak bossa nova, menuet czy tango, gromadząc na scenie łącznie ponad 200 osób: kapelę, która specjalnie na tę okazję przekształciła się w pełnoprawną orkiestrę, chórzystów oraz tancerzy.
„Miraż” to koncepcja ukazania ludowości jako wartości wciąż żywej w kulturze nowoczesnej – połączenie tańca, śpiewu, muzyki i barwnych strojów, prezentowanych w zupełnie nowym świetle. Przede wszystkim są to jednak ludzie, którzy ożywiają czarno-białe fotografie naszych babć w ludowych strojach, nadając tradycji współczesny wymiar. „Krakus” to mozaika różnych perspektyw osób z wielu zakątków Polski, które realizują się w wielu dziedzinach, często z pozoru nie mających ze sobą nic wspólnego. A jednak... wszyscy są częścią zespołu, a każdy, niczym zjawisko mirażu, ma swój własny sposób postrzegania tego, co właściwie znaczy być „Krakusem”.
Jubileusz to także czas podsumowań ostatnich pięciu lat, które z powodu pandemii nie były łatwe. Mimo to zespół szybko wrócił do normalnej działalności. Zwieńczeniem tej ciężkiej pracy są coroczne wyjazdy i inne wydarzenia zapisujące się na kartach historii. Krakus to 75 lat historii, ponad 5000 koncertów, 50 odwiedzonych krajów i 200 tournee artystycznych na całym świecie. W ostatnim okresie ich nie brakowało – zespół odwiedził nowe zakątki globu, koncertując po raz pierwszy na Filipinach, w Meksyku, Gruzji i na Azorach. Występował także w Belgii, Holandii, Serbii, Chorwacji, na Sycylii oraz u naszych sąsiadów zza miedzy – w Czechach i na Słowacji.
W 2023 roku "Krakus", jako jeden z pięciu zespołów w Polsce, obok studenckich "Promnych" i "Warszawianki", został zaproszony do zatańczenia podczas Ceremonii Zamknięcia Igrzysk Europejskich - Małopolska 2023. Rok jubileuszowy przyniósł kolejne niezwykłe projekty. W marcu zespół został zaproszony do wspólnego koncertu z zespołem "Mazowsze" w jego siedzibie, w podwarszawskich Otrębusach. Występ na długo zapadnie w pamięci wszystkich "Krakusów". Kolejnym wydarzeniem był udział w trasie koncertowej "Męskiego Grania" w Krakowie, gdzie wspólnie z L.U.C. zespół dał pokaz tańca i śpiewu do muzyki z filmu „Chłopi”.
Patronatem medialnym wydarzenia jest Radio Kraków
Partnerem Głównym wydarzenia jest Małopolska. Patronat Honorowy na uroczystymi obchodami jubileuszu objął Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Łukasz Smółka oraz Jego Magnificencja Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. inż. Jerzy Lis.
SPONSORZY:
Novmar | MPEC w Krakowie | Omag | Stowarzyszenie Galicja
PATRONAT MEDIALNY:
TVP Info | Radio Kraków | Love Kraków
PARTNERZY:
Pałac Młodzieży w Nowym Sączu | FolkAround | GoodLood