- Słynął z tego, że wspierał tych, którzy czegoś potrzebowali, ubogich, potrzebujących w trudnej sytuacji - prawdziwy człowiek, prawdziwy biskup, który rzeczywiście służył i pomagał innym - mówi kapłan.

Już jako dziecko święty Mikołaj wyróżniał się pobożnością, wrażliwością na niedolę innych. Po śmierci rodziców ich majątkiem obdarowywał potrzebujących.

- Także dziś święty Mikołaj inspiruje do dzielenia się z innymi - dodaje ksiądz Leszek Gęsiak: „Ten zwyczaj dawania przez Mikołaja prezentów to pokazanie, że każdy chce się dzielić z kimś drugim” - zaznacza.

W „Boskiej komedii” Dante wspomina, że święty Mikołaj ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im pieniądze na posag. Uprosił także ułaskawienie dla trzech młodzieńców skazanych na karę śmieci przez cesarza Konstantyna Wielkiego.

Święty Grzegorz Wielki w żywocie Mikołaja podaje, że w czasie prześladowania za cesarzy Dioklecjana i Maksymiana Święty został uwięziony. Uwolniony edyktem mediolańskim w roku 313.

Biskup Mikołaj zmarł prawdopodobnie 6 grudnia 343 roku. Został pochowany w Mirze. W 1087 jego ciało zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari. Do powstałej tam w 1089 roku bazyliki świętego Mikołaja pielgrzymują liczni wierni, doświadczając wielu łask za wstawiennictwem świętego.