Edytuj
share
MZ: 212 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, łącznie 4413, zmarło 9 osób. 6.04.2020. RELACJA
Do tej pory w Małopolsce wyzdrowiała jedna osoba - 13-letnia dziewczynka, która w piątek opuściła szpital Żeromskiego. A w całej Polsce obecnie są 4413 potwierdzone przypadki koronawirusa.
Fot. Marek Lasyk
Odśwież relację
22:52 - Posłowie opozycji ocenili w poniedziałek, że zgłoszony przez posłów PiS projekt ustawy ws. głosowania korespondencyjnego nie daje szans na rzetelne wybory, przestrzegali przed kompromitacją. Według PiS, jesteśmy w nadzwyczajnej sytuacji, dlatego nadzwyczajne środki są wskazane.
22:10 - Do Sejmu wpłynął projekt, autorstwa posłów Porozumienia, który zakłada zmianę konstytucji. Chodzi o wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat. Projekt zakłada jednocześnie brak możliwości reelekcji urzędującego prezydenta.
22:06 - Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r.
21:57 - Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała po posiedzeniu Konwentu Seniorów, że nie przyjęła wniosku opozycji o reasumpcję głosowania ws. odrzucenia projektu PiS dot. głosowania korespondencyjnego w pierwszym czytaniu.
21:01 - Możność zgłaszania nowych kandydatów w wyborach prezydenckich zależałaby od trybu przesunięcia daty wyborów; w obecnej sytuacji lista kandydatów jest zamknięta – powiedział prezydent Andrzej Duda.
20:54 - Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach (Śląskie) po potwierdzeniu w niedzielę zakażenia koronawirusem u dwóch pacjentów wstrzymał przyjęcia na oddział wewnętrzny, na którym byli leczeni.
20:19 - Oddział chorób wewnętrznych i diabetologii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej został objęty w poniedziałek kwarantanną. Jeden z hospitalizowanych pacjentów ma koronawirusa – zakomunikował wieczorem szpital.
20:14 - Ok. 3 tys. przyłbic ochronnych wyprodukowano podczas akcji "Przyłbica dla medyka", organizowanej przez studentów Wydziału Lekarskiego UJ. Organizatorzy liczą, że uda się im wykonać nawet 10 tys. sztuk.
20:13 - Oddział paliatywny oraz zakład opiekuńczo-lecznicy w Pleszewie zostały zamknięte. U 23 pacjentów i 6 pracowników wykryto koronawirusa. Chorzy są transportowani do szpitali zakaźnych – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy pleszewskiego szpitala Ireneusz Praczyk.
20:06 - W poniedziałek po południu posłowie zdecydowali o uzupełnieniu porządku obrad Sejmu o projekt ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r., autorstwa PiS. Za uzupełnieniem porządku obrad o ten punkt opowiedziało się 230 posłów, 227 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Za głosowało 230 posłów PiS. Przeciwni wprowadzeniu projektu PiS do porządku obrad byli wszyscy posłowie klubów: KO, Lewicy i PSL-Kukiz15, koła Konfederacja oraz jeden poseł niezrzeszony. Ponadto, przeciw zagłosowało dwóch posłów zasiadających w klubie PiS, a wywodzących się z Porozumienia Jarosława Gowina: Wojciech Maksymowicz oraz Michał Wypij. Wstrzymały się od głosu zasiadające w klubie PiS, a wywodzące się z Porozumienia posłanki: Iwona Machałek oraz Magdalena Sroka. W głosowaniu nie wziął udział lider Porozumienia Jarosław Gowin.
19:53 - Wydłużenie o maksymalnie pół roku ważności okresowych badań stanu zdrowia lotników, marynarzy i nurków w razie epidemii lub stanu nadzwyczajnego zakłada projekt rozporządzenia ministra obrony opublikowany w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
19:52 - Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zdecydował w poniedziałek o wprowadzeniu regularnych badań temperatury ciała u pracowników szpitali, w szczególności w momencie wejścia na ich teren. Nakaz obejmuje 38 małopolskich placówek samorządowych i państwowych.
19:35 - Sejm zdecydował, że zajmie się złożonym w poniedziałek w Sejmie projektem klubu PiS ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r.
19:31 - Informacje jakoby świadczenie 500 plus miałoby być zawieszane czy zmniejszone są absolutnie nieprawdziwe; dzisiaj świadczenie daje poczucie stabilności dla bardzo wielu rodzin, zapewniam, że rządzący nie zamierzają w żaden sposób tego uszczuplić - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.
19:30 - Osobiście uważam, że idea głosowania korespondencyjnego jest interesująca - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Według niego, wybory prezydenckie trzeba przeprowadzić jak najszybciej, ale w bezpieczny sposób.
19:20 - Nie sądzę, żeby mogło dojść do sytuacji, że matury będą odwołane; należy się liczyć z tym, że będą przesunięte - ocenił prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A). Dodał, że decydujący będzie głos ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
19:17 - Realizacja zapotrzebowań na materiały ochronne dla szpitali, DPS-ów i izolatoriów była m.in. tematem odbywającej się codziennie wideokonferencji z wojewodami - poinformował w poniedziałek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker na swoim Twitterze. Chodzi m.in. o maseczki, rękawice ochronne czy gogle dla tych miejsc.
19:05 - Wobec epidemii koronawirusa żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej wspierają inne służby, patrolują granice, transportują sprzęt ochronny, ratownicy medyczni uzupełnią załogę SOR w szpitalu w Siedlcach.
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
18:54 - Kolejną partię sprzętu ochronnego przekazano do szpitali klinicznych, specjalistycznych, wojewódzkich i wszystkich szpitali powiatowych w Wielkopolsce – poinformowały w poniedziałek służby wojewody. W regionie zanotowano dotąd 329 przypadków zakażenia koronawirusem.
18:30 - Miasto Kraków nie pójdzie w ślady Słupska i nie zapewni maseczki każdemu z mieszkańców. Z apelem o maseczki ochronne, bezpłatnie dystrybuowane przez miasto wszystkim krakowianom, zwrócił się w poniedziałek do prezydenta miasta radny Łukasz Wantuch.
18:08 - W 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku powstaje nowe laboratorium, w którym będą przeprowadzane testy na obecność koronawirusa. Placówka na czas epidemii została przekształcona w jednoimienny szpital zakaźny.
17:44 - Ministerstwo Zdrowia: 212 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, łącznie 4413, zmarło 9 osób.
17:36 - Po wykryciu koronawirusa u 4-letniego dziecka, pacjenta Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, placówka wstrzymała przyjęcia na oddział dziecięcy. Wcześniej podobną decyzję podjęto odnośnie wydziału wewnętrznego i oddziału chorób płuc.
17:33 - Jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu; nowy termin musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji - zakłada projekt PiS.
17:27 - Fundacja Ronalda McDonalda przekazała 4 000 sztuk masek ochronnych dla krakowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu - poinformowała w poniedziałek organizacja.
17:19 - Druga z pracownic Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach jest zakażona koronawirusem. Informacje potwierdził w poniedziałek PAP Tomasz Pleban, starosta kielecki.
16:59 - 40 wykroczeń naruszających zakaz gromadzenia się i przemieszczania odnotowali w miniony weekend funkcjonariusze w powiecie krakowskim; skontrolowali także ponad 100 autobusów - poinformował w poniedziałek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.
16:38 - 244 mandaty karne wypisali w weekend policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu w związku z łamaniem zakazu przemieszczania się ze względu na epidemię koronawirusa – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka mazowieckiej policji podinsp. Katarzyna Kucharska.
16:35 - Amerykańskie firmy angażują się w pomoc dla polskich medyków podczas epidemii koronawirusa - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Fundacja TVN i Amazon Polska przekazały w sumie kilka mln zł m.in. na zakup środków ochrony osobistej.
16:32 - W szpitalu w Gryficach (Zachodniopomorskie) stwierdzono łącznie cztery przypadki zakażenia koronawirusem; trzy z nich to personel medyczny, a jeden to pacjent tej placówki.
16:20 - Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zdecydował, że izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe mają obowiązek wydzielenia stref dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Muszą one też regularnie badać temperaturę ciała pracowników szpitali. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
16:05 - Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej wznawia przyjmowanie pacjentów i działalność swoich oddziałów oraz laboratorium. To efekt powrotu do pracy kilkudziesięciu osób z personelu, które odbyły kwarantannę.
15:53 - Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak zaapelował w poniedziałek do społeczeństwa, aby nie kupować testów na COVID-19 do samodzielnego stosowania w warunkach domowych. Nie ulegajmy nieuczciwym ofertom – zaleca.
15:45 - Władze Spotu zadecydowały o zakupie 250 testów na obecność koronawirusa dla pracowników służby zdrowia. Miasto przeznaczy na ten cel 107,5 tys. zł. Badania będą przeprowadzane w prywatnym laboratorium diagnostycznym spółki Invicta.
15:42 - Dzieci z pierwotnym niedoborem odporności, szczególnie narażone na zakażenia, będą otrzymywały leki w domu, a nie w zajmującym się nimi ośrodku leczniczym – poinformowali PAP eksperci. Program bezpośrednich dostaw immunoglobulin uruchomiono wraz z jednym z ich producentów.
15:40 - Zakład diagnostyki laboratoryjnej szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej otrzymał w darze komorę laminarną BSL-2, która pozwala na bezpieczną pracę z zagrożeniem biologicznym – poinformowała w poniedziałek placówka.
15:36 - W szpitalu miejskim potwierdzono do tej pory 38 zakażeń koronawirusem, a wyniki 50 próbek nie są jeszcze znane - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. Poinformował, że wyłączone są oddziały hematologii i urologii.
15:27 - Kolejne dwa przypadki koronawirusa stwierdzono w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy. Testy potwierdziły zakażenie u pracownika administracji i pacjenta — poinformowała w poniedziałek rzeczniczka placówki Kamila Wiecińska.
15:17 - Pierwsze wyroki za złamanie zasad kwarantanny zapadły w woj. świętokrzyskim. Grzywnami 2 tys. zł i 5 tys. zł ukarano trzech mężczyzn. Jeden z nich zdecydował się opuścić kwarantannę, żeby na stacji benzynowej kupić sobie alkohol.
15:14 - U dwóch członków Krajowej Rady Sądownictwa testy wykazały zakażenie koronawirusem; żaden z nich nie był hospitalizowany - przekazał PAP przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.
14.52 - MPK SA w Krakowie rozpoczęło testy dezynfekcji tramwajów i autobusów z wykorzystaniem lamp ultrafioletowych. Takiemu procesowi zostało poddanych kilka różnych typów tramwajów i autobusów
14.51 - Parafie w całej Polsce zaapelowały do wiernych, aby z powodu epidemii koronawirusa odłożyć korzystanie ze spowiedzi i komunii świętej wielkanocnej w kościołach. O możliwości duchowego uczestnictwa w tych sakramentach mówił w piątek w swoim orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - arcybiskup Stanisław Gądecki. Takie rozwiązanie ma zapewnić bezpieczeństwo wiernym i kapłanom, a jednocześnie umożliwić duchowe przeżywanie Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy. Jak wyjaśnia ksiądz Ryszard Nowak - rzecznik biskupa tarnowskiego - w takiej sytuacji Katechizm Kościoła Katolickiego przewiduje specjalny obrzęd.
14.47 - Polskie Towarzystwo Psychiatryczne rekomenduje w czasie zagrożenia epidemią telewizyty w opiece psychiatrycznej. Przypomina, że taka wizyta może zastąpić tę odbywaną w gabinecie, ale powinna zapewnić rozmówcy bezpieczeństwo i komfort. Rozmówca też powinien się do niej odpowiednio przygotować – napisali na swojej stronie eksperci PTP.
14.34 - Od 14 kwietnia w Austrii możliwe będzie ponowne otworzenie małych sklepów, a od 1 maja działalność wznowią m.in. galerie handlowe – poinformował w poniedziałek kanclerz Sebastian Kurz. Będzie to możliwe jeśli utrzyma się zmniejszająca dynamika występowania nowych zakażeń.
14.29 - Szkocja ma nowego naczelnego lekarza kraju. Jego poprzedniczka Gregora Smitha podała się do dymisji po tym, jak złamała rządowe zasady dotyczące zachowania dystansu społecznego. Pojechała na weekend z rodziną do swego drugiego domu.
14.16 - Tarnów chce w tym tygodniu rozdać mieszkańcom 27 tysięcy bezpłatnych maseczek. W ich dystrybucji mają pomagać spółdzielnie mieszkaniowe, ale też rady osiedli czy parafia. Więcej
14.11 - Ze względu na sytuację epidemiologiczną Szpital Uniwersytecki w Krakowie przenosi Oddział Kliniczny Onkologii oraz Poradnię Onkologii do swojej starej siedziby – do budynku przy ul. Kopernika 17. Więcej
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
13.57 - Obecnie 30 żołnierzy jest zakażonych koronawirusem, 2 żołnierzy wyzdrowiało - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort ocenił, że liczba żołnierzy Wojska Polskiego zakażonych Covid-19 utrzymuje się na niskim poziomie.
13.42 - 600 testów na koronawirusa wykonano do tej pory w nowym urządzeniu w Szpitalu Uniwersyteckim. Sprzęt został zainstalowany w czwartek, próbki bada od piątku. Jego maksymalna przepustowość to 1400 badań na dobę. Jak informuje szpital, w ciągu ostatnich trzech dni zrobiono 600 testów, czyli wszystkie, na które były zlecenia.
13.40 - W poniedziałek w jednoimiennym szpitalu w Łańcucie (Podkarpackie) zmarł 74-letni pacjent zarażony koronawirusem. Jest szóstą śmiertelną ofiarą OVID-19 w regionie.
13.23 - Po raz pierwszy w historii Francji, 740 tys. maturzystów nie przystąpi w tym roku do ustnych i pisemnych matur. Oceny maturalne zostaną wystawione na podstawie ocen cząstkowych za rok szkolny 2019/2020.
13.22- System robienia zakupów przez seniorów w godzinach pomiędzy 10.00 -12.00 wymaga korekty. Zdarza się, że takie rozwiązanie paraliżuje pracę sklepów - oceniła w poniedziałek Polska Izba Handlu. Więcej
13.16 - Oświęcimscy policjanci 87 razy interweniowali podczas minionego weekendu w przypadkach łamania przepisów o przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wobec 101 osób sporządzono dokumentację, która trafi do Sanepidu - podała policja w Oświęcimiu. Więcej
13.10 - O uruchomienie w północnym subregionie woj. śląskiego laboratorium, w którym wykonywane byłyby testy na obecność koronawirusa, zaapelował do ministra zdrowia prezydent Częstochowy. Jak argumentuje, oczekiwanie na wyniki testów trwa tam nierzadko kilka dni.
13.09 - W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei wykonano już 150 testów na zakażenie koronawirusem i wszystkie dały negatywny wynik. W piątek potwierdzono tam chorobę u nastoletniego pacjenta i jednej osoby z personelu.
13.05 - Kolejnych 47 osób z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu jest zarażonych koronawirusem. Pozytywne wyniki testów potwierdzono w sumie u 182 osób: 102 pracowników i 80 pacjentów – poinformował PAP w poniedziałek wiceprezes zarządu szpitala Łukasz Skrzeczyński.
12.45 - Cztery mandaty o łącznej wartości 1800 zł nałożono w Pomorskiem podczas weekendu osobom, które złamały zakaz wstępu do Lasów Państwowych, wprowadzony w związku epidemią koronawirusa.
Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDPL) w Gdańsku Jerzy Krefft poinformował w poniedziałek, że oprócz czterech mandatów karnych, leśnicy udzielili też 117 pouczeń osobom napotkanym w lasach.
12.35 - Gdybyśmy nie wprowadzili restrykcji dotyczących przemieszczania się i izolacji to predykcje mówią o 16,5 tys. osób zakażonych; obecnie mamy ich 4201 - mówił w poniedziałek w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski.
12.30 -W ciągu ostatniej doby w Belgii odnotowano 185 zgonów z powodu koronawirusa i ponad 1,1 tys. zakażeń, a 420 osób hospitalizowano. Po raz pierwszy zmniejszyła się liczba pacjentów z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii.
12.28 - 166 osób z Domu Pomocy Społecznej w wielkopolskim Pleszewie zostało poddanych kwarantannie. Powodem jest wykrycie koronairusa u pielęgniarki, która pracuje w DPS – powiedział w poniedziałek PAP starosta pleszewski Maciej Wasielewski.
12.02 - Ministerstwo zdrowia poinformowało o 99 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarły kolejne cztery osoby. Łącznie od początku epidemii potwierdzono 4201 przypadków zakażeń, z czego 98 osób zmarło. 110 osób pod respiratorami.
11.57 - Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wykryła farmę botów szerzącą fake newsy o sytuacji w kraju w związku z Covid-19 i namawiającą do obalenia ładu konstytucyjnego - przekazała w poniedziałek SBU. Zaznaczyła, że farma działała w Dnieprze, a kierowana była z Rosji.
11.45 - Straż Graniczna ostrzega przed możliwymi dużymi utrudnieniami na granicach. Dziś w nocy Ukraina ogranicza ruch na przejściach granicznych z Polską. O godzinie 23.00 zamknięte będzie przejście graniczne Hrebenne-Rawa Ruska. W Dorohusku i Korczowej będą mogły przekraczać granicę tylko samochody osobowe i ciężarowe, nie będzie możliwy ruch pieszy i autobusowy.
Informacje takie przekazał stronie polskiej przewodniczący Państwowej Straży Granicznej Ukrainy - powiedział IAR porucznik Straży Granicznej Dariusz Sienicki.
Obywatele Ukrainy, którzy będą chcieli wrócić do swojego kraju, który nie posiadają samochodów, będą musieli podróżować koleją lub samolotem. Z informacji ukraińskich służb wynika, że wszystkie osoby, które przekroczą granicę, będą przechodziły obowiązkową dwutygodniową kwarantannę w specjalistycznych placówkach.
11.44 - Ministerstwo zdrowia: o 637 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych na Covid-19; łącznie już 13055 zgonów
11.43 - Na SOR do Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie tylko w maseczce. Placówka wprowadziła nowe zasady bezpieczeństwa. Maseczki mają być zabezpieczeniem przed rozsiewaniem wirusa przez osoby, które nie wiedzą, że są zarażone.
11.30 - Działający w Drzewicy (Łódzkie) sztab kryzysowy w porozumieniu z sanepidem zdecydował, że nie będzie ewakuacji chorych i personelu miejscowego Domu Pomocy Społecznej, gdzie zakażonych koronawirusem są 64 osoby. Aktualny jest apel samorządowców o wsparcie pielęgniarskie placówki.
11.29 - Do 87 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem- to najnowsze dane przedstawione w poniedziałek przez krajową federację lekarską. W weekend zanotowano osiem zgonów.
11.09 - Na trzy miesiące trafił do aresztu 31-letni mężczyzna, który awanturował się w kolejce SKM w Gdańsku. Pasażerów, kontrolerów biletów oraz policjantów straszył, że jest zakażony koronawirusem. Teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.
11.07 - Funkcjonariusze z Dąbrowy Tarnowskiej ukarali mandatem karnym mężczyznę, który złamał zakaz przemieszczania się i przejechał na rolkach 20 km - poinformowała w poniedziałek małopolska policja.
Fot. Marek Lasyk
11.05 - Liczba nowych zakażeń i zgonów przestaje rosnąć lub nawet się nieco zmniejsza w najbardziej dotkniętych epidemią Covid-19 krajach Europy Zachodniej, głównie we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech oraz Francji – wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
11.03 - Ostatniej doby policjanci skontrolowali ponad 114 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W ok. 300 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.
10.34 - Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu; na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie - mówił w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
10.31 - Premier: za kila dni będziemy przeprowadzać 8-9 tys. testów na koronawirusa dziennie; mamy zakontraktowanych 800 tys. testów; 150 tys. z nich jest w drodze do Polski.
10.30 - Premier: tworzymy nowe oddziały zakaźne, powstało 20 szpitali jednoimiennych; do Polski przyjechał transport 165 z 1000 z zamówionych respiratorów, gotowe są zapasy środków ochronnych na kolejne tygodnie
10.27 - Prezydent Andrzej Duda wspólnie z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim zainicjowali akcję "Kupuj świadomie produkt polski". Ma ona zachęcać do nabywania naszej żywności w celu wsparcia naszego rolnictwa w związku z koronawirusem.
10.19 - Słowackie służby graniczne od rana w poniedziałek kontrolują wszystkich przekraczających granicę polsko-słowacką w Barwinku (Podkarpackie). Oprócz kontroli sanitarnej sprawdzane są także dokumenty.
10.17 - Dowódca Generalny Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika, który był zakażony koronawirusem, jest już zdrowy i wraca do służby - poinformował w poniedziałek na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
10.15 - Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek rano, że liczba osób zarażonych w Polsce koronawirusem wzrosła do 4201 po tym, jak potwierdzono 99 kolejne przypadków zakażenia. Zmarły cztery kolejne osoby.
Są to: 40-letnia kobieta hospitalizowana w Krotoszynie, 87-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach, 61-letni mężczyzna hospitalizowany we Wrocławiu i 75-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie.
Jak podało ministerstwo, od czasu potwierdzenia pierwszego przypadku w Polsce, 4 marca śmierć poniosło w wyniku COVID-19 łącznie 98 pacjentów.
Równocześnie resort podał, że potwierdzone przypadki dotyczą: 18 osób z woj. śląskiego, 14 osób z woj. małopolskiego, 12 osób z woj. wielkopolskiego, 10 osób z woj. świętokrzyskiego, 9 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. pomorskiego, 6 osób z woj. podlaskiego, 6 osób z woj. opolskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego, 3 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego
10.11 - Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali prototyp urządzenia, które pozwoli określić, czy dana maseczka jest w stanie zatrzymać cząsteczki wielkości 100-110 nanometrów, co jest przybliżoną wielkością koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformowała uczelnia.
10.07 - Ministerstwo Zdrowia: 99 nowych zakażeń koronawirusem, łącznie 4201, zmarły kolejne cztery osoby
10.06 -
10.00 - Małopolski pacjent "zero" zmarł w nocy z soboty na niedzielę. To mężczyzna, który trafił do Szpitala im. Żeromskiego. Chory wrócił w lutym z Włoch i odbywał domową kwarantannę, kiedy poczuł się źle, powiadomił służby sanitarne. Pod opieką lekarzy przebywał od około miesiąca. W czasie hospitalizacji jego stan znacznie się pogorszył, wymagał użycia respiratora. 64-latka nie udało się uratować.
9.58 - Agencja Badań Medycznych przeznaczy nawet 50 mln zł na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19. Umożliwi też sfinansowanie 100 proc. kosztów prac badawczo–rozwojowych – wynika z poniedziałkowego komunikatu Agencji.
9.49 - Wczoraj późnym popołudniem przez Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Gorlicach strażacy postawili namiot pneumatyczny. Wszystko po to, aby w razie napływu dużej ilości osób, które chcąc skorzystać z SOR-u, dokonywać w namiocie wstępnych badań pacjentów - mówi Dariusz Surmacz rzecznik prasowy Gorlickich strażaków.
9.35 - Prymas Polski abp Wojciech Polak, pytany, czy 10 maja powinny odbyć się wybory prezydenckie, stwierdził, że pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka. "Jeżeli jest ryzyko dla życia i zdrowia, to nie powinniśmy narażać ani siebie, ani innych" - podkreślił.
9.34 - Rząd odradza wyjazdy do rodziny na Wielkanoc w związku z zagrożeniami pandemią koronawirusa. Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił w Programie Trzecim Polskiego Radia, że na razie nie są planowane obostrzenia w tej sprawie, ale apelował, by nie narażać rodzin na zakażenie.
9.33 - Minister środowiska Michał Woś powiedział, że zamknięcie lasów państwowych ma na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem. Gość Programu 3. Polskiego Radia wyjaśnił, że ludzie wyjeżdżali za miasto i spotykali się tam. W konsekwencji dochodziło do zakażeń.
9.20 - W tym tygodniu zostanie ogłoszone rozszerzenie "tarczy antykryzysowej"; zawarte tam rozwiązania będą dotyczyły głównie płynności przedsiębiorstw - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, w najbliższych dniach zapadną też decyzje dotyczące funkcjonowania szkół.
9.14 - Dotychczasowe obostrzenia zostaną utrzymane. Czy zostaną jeszcze zaostrzone, rząd zdecyduje za kilka dni - zapowiadała w Radiu Kraków wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
9.11 - Blisko 300 przypadków naruszenia kwarantanny zarejestrowała policja minionej doby. W tym czasie sprawdzono ponad 114 tysięcy osób objętych tym nakazem.
W weekend miejsca publiczne patrolowało około 25 tysięcy policjantów wspieranych przez strażników miejskich i żołnierzy. W ostatnich dwóch tygodniach wystawiono ponad 7600 mandatów w związku z nieprzestrzeganiem zakazu gromadzenia się i przemieszczania. Ponad 1800 przypadków skierowano do rozpatrzenia przez sąd.
Za nieprzestrzeganie zakazów związanych z ograniczaniem epidemii koronawirusa grozi kara od 5 do 30 tysięcy złotych.
9.07 - W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w niedzielę skontrolowano 13 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 7,4 tys. na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.
Fpt. PAP/Łukasz Gągulski
9.06 - Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 8383 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1068 jednostek sprzętu - poinformował w poniedziałek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
9.04 - W związku z koronawirusem hospitalizowanych 5 kwietnia było 2 444 osób, wyzdrowiały 162 osoby. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 143 tys. 256 osób, a 37 tys. 295 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało w poniedziałek rano dane z poprzedniego dnia Ministerstwo Zdrowia.
Zakażenie koronawirusem od 4 marca br., kiedy poinformowano o pierwszym przypadku, potwierdzono dotąd u 4102 osób, z których 94 zmarły.
8.27 - Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zbliża się do 70 tysięcy. Na całym świecie zakażonych jest milion 274 tysięcy osób, a wyleczyć udało się 264 tysiące osób. Takie dane podaje amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii.
8.22 - Na poniedziałek i wtorek zaplanowano posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego tematem będą wprowadzone ograniczenia związane z koronawirusem i ewentualne ich przedłużenie - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
8.11 - Premier Wielkiej Brytanii pozostaje w szpitalu z powodu utrzymujących się u niego objawów koronawirusa. Dziesięć dni temu Boris Johnson został poddany testowi na obecność patogenu. Test dał wynik pozytywny.
Wczoraj wieczorem premier Wielkiej Brytanii trafił do szpitala z powodu utrzymującej się u niego wysokiej gorączki. Lekarze uznali, że należy wykonać dodatkowe badania. W wydanym oświadczeniu napisano, że działania te podjęto profilaktycznie.
Biuro brytyjskiego szefa rządu poinformowało, że mimo przebywania w szpitalu 55-letni premier Boris Johnson pracuje.
8.06 - W najbliższym czasie trzeba będzie dłużej czekać na realizację interwencji zgłaszanych przez mieszkańców Tarnowa do Straży Miejskiej. Wszystko za sprawą dodatkowych zadań, które musi wykonywać lokalne policja w związku z epidemią koronawirusa i ograniczeniami tym powodowanymi. Mundurowi oprócz weryfikowania prawidłowego wykonywania obowiązku kwarantanny domowej, muszą także patrolować ulice.
8.02 - 26-letnia kobieta w ciąży z Tarnowa zakażona koronawirusem. Poinformował dziś rano w mediach społecznościowych prezydent Tarnowa. Roman Ciepiela dodał, że kobieta była za granicą. To 8. przypadek zakażenia COVID-19 wśród mieszkańców Tarnowa.
7.48 - W Kętach od dziś będzie czynne miejskie targowisko. Sprzedawać będzie można na nim jedynie artykuły spożywcze i rolne. Targ jest czynny od 6 do 14.30. Będzie można na niego wejść tylko jedną bramą. Sprzedawcy muszą zachować bezpieczną odległość między stanowiskami i przygotować rękawiczki oraz płyny dezynfekcyjne dla klientów.
7.44 - Władze powiatu opoczyńskiego apelują o wsparcie w związku z wykryciem ogniska koronawirusa w tamtejszym domu Pomocy Społecznej. W sobotę w placówce stwierdzono obecność patogenu u 64 osób - 39 mieszkańców i 25 pracowników. Burmistrz gminy Drzewica apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach.
7.21 - Epidemia będzie trwała jesienią albo wtedy powróci, a przy stanie klęski żywiołowej, państwo ma pieniądze na najwyżej trzy miesiące - mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas spotkania z przedstawicielami Związku Miast Polskich - informuje portal tvn24.pl. Chodzi o telekonferencję wicepremiera Gowina z przedstawicielami Związku Miast Polskich pierwszego kwietnia. Rozmowa odbyła się przed posiedzeniem Sejmu, podczas którego posłowie mieli dyskutować na temat wyborów prezydenckich. Podczas spotkania prezes Porozumienia mówił, że szczyt zachorowań na COVID-19 może przypaść na końcówkę maja i początek czerwca.
7.18 - W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 92 osoby zakażone koronawirusem - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wynosi 1 434. W sumie potwierdzono 95 391 przypadków zakażenia Covid-19.
7.07 - W przedświątecznym tygodniu władze wyspy Capri nasilają kontrole przybywających tam osób po to, by nie dopuścić do napływu turystów na wypoczynek, co jest zabronione. Obawiają się, że niektórzy łamiąc zakaz podróży we Włoszech będą próbowali tam się dostać.
7.06 - Nadia, tygrysica z ogrodu zoologicznego w Nowym Jorku, jest zakażona koronawirusem. Test na obecność SARS-Cov-2 dał u niej wynik pozytywny. Ministerstwo rolnictwa USA zaleca wszystkim chorym na koronawirusa ograniczenie kontaktów ze zwierzętami.
7.05 - Co najmniej 1,2 tys. chorych zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w USA z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. Bilans ofiar śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych wzrósł do 9633 osób.
PAP/IAR/RK
Specjalne autobusy dla pracowników służby zdrowia