Karol Józef Wojtyła urodził się jako syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku w parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach.
Ksiądz Andrzej Kuflikowski przypomina, że Karol Wojtyła urodził się w maju - miesiącu, w którym katolicy szczególnie czczą Matkę Bożą. "Kiedy się rodził, jego mama Emilia słyszała z kościoła śpiew nabożeństw majowych. To jest piękny akcent polskiej pobożności. Do tego wraca się i w Warszawie, Krakowie i w innych wielkich miastach i na wsiach, kiedy ludzie - nie patrząc na okoliczności - gromadzą się przy przydrożnych kapliczkach, krzyżach i śpiewają przepiękne pieśni do Matki Bożej Loretańskiej" - dodaje kapłan. Podkreśla, że pobożność maryjną papież wyraził w swoich insygniach. "Jan Paweł II w swoim herbie umieszcza krzyż i wielką literę M - Totus Tuus. Tak jak Maryja był pokorny, tak jak Maryja był posłuszny Bogu i tak jak Maryja był odpowiedzialny za cały Kościół" - podkreśla ksiądz Andrzej Kuflikowski.
Proboszcz warszawskiej parafii św. Jana Pawła II ksiądz Sławomir Abramowski przypomina, że działania papieża Polaka były wielopłaszczyznowe, a szczególną ochroną obejmował życie dzieci poczętych, a nienarodzonych. "Na przykład w encyklice Evangelium Vitae jasno i jednoznacznie mówił o aborcji, która jest złem, która jest zabójstwem niewinnego człowieka - absolutnie nie do przyjęcia przez chrześcijanina" - mówi kapłan.
Karol Wojtyła miał starszego o 14 lat brata Edmunda. Jego siostra Olga zmarła tuż po urodzeniu. Ojciec, Karol senior, był porucznikiem - urzędnikiem w administracji wojskowej. Matka Emilia zajmowała się domem. Rodzina była bardzo religijna. Gdy Karol miał dziewięć lat, zmarła jego matka. Trzy lata później zmarł jego brat Edmund, który jako lekarz w szpitalu w Bielsku-Białej, zaraził się od pacjentki szkarlatyną.
Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978. W czasie homilii podczas inauguracji pontyfikatu wypowiedział słowa: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi". Odbył 104 podróże apostolskie, odwiedził 129 krajów. Opublikował liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich oraz 45 listów apostolskich. Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat i był jednym z najdłuższych w historii.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Pogrzeb odbył się 8 kwietnia. Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II wybrano 22 października, w rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża Polaka. Jana Pawła II kanonizował papież Franciszek w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.
Arcybiskup Marek Jędraszewski: "Dziękujemy za jego życie i wielkie dzieła"
- Obchodząc uroczyście rocznicę urodzin Jana Pawła II, dziękujemy za jego życie i wielkie dzieła - mówi metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski. "Narodziny małego Karola to był wielki dar dla jego rodziców, ale później także dla świata. To bardzo wzruszająca musiała być chwila dla najbliższych tej rodziny i dla nich. Trudno sobie wyobrazić, żeby mogli się spodziewać, co Pan Bóg zamyślił odnośnie do młodego dziecka. Po latach okazało się, jak wielkie błogosławieństwo spoczęło z postacią Karola Wojtyły na Polsce i Kościele na całym świecie" - przekonywał duchowny w rozmowie z Radiem Kraków.
Obchody w Małopolsce
1. O 7.45 nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikami Jana Pawła II w Wadowicach i na Wawelu.
2. O 12.00 metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w kaplicy Kraków Airport im. św. Jana Pawła II.
3. Uroczystości w Wadowicach rozpocznie w dniu rocznicy sesja rady miejskiej. Po niej, pod pomnikiem Jana Pawła II na rynku, zostaną złożone kwiaty. O 18.00 w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach, abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w 103. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.