Adam Zagajewski
Odsłonięto tablicę poświęconą Adamowi Zagajewskiemu na kamienicy, gdzie mieszkał
„Tylko w cudzym pięknie, jest pocieszenie”- te słowa z wiersza Adama Zagajewskiego znalazły się na tablicy poświęconej poecie. Tablica na fasadzie kamienicy, w której mieszkał przy ulicy Pawlikowskiego 7, została odsłonięta dziś w rocznicę urodzin przez żonę poety Maję Zagajewską i prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Uroczystość prowadził literaturoznawca Andrzej Franaszek, który podkreślił bliskie związki Adama Zagajewskiego z Krakowem.
Adam Zagajewski spoczął w Panteonie Narodowym
Dziś w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe poety. Urna z prochami zmarłego w kondukcie żałobnym została przeprowadzona z Bazyliki świętego Floriana do kościoła świętych apostołów Piotra i Pawła. Tam odprawiono mszę żałobną,
Wiersze Adama Zagajewskiego zabrzmią podczas wieczornicy w kościele św. Katarzyny
22 wiersze Adama Zagajewskiego zabrzmią w sobotę podczas wieczoru poetyckiego w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Uczestniczyć w nim będą: Michał Badeński, Klara Bielawka, Maja Komorowska, Jakub Kornhauser, Ryszard Krynicki, Adam Michnik, Tomasz Różycki, Dorota Segda, Olga Tokarczuk, ks. Alfred Wierzbicki i Jerzy Trela.
Krakowianie żegnają Adama Zagajewskiego
Rodzina i przyjaciele, mieszkańcy i przedstawiciele władz w niedzielne popołudnie w Krakowie żegnają zmarłego poetę i eseistę Adama Zagajewskiego. Twórca spocznie w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Po południu urna z prochami Adama Zagajewskiego została przeniesiona z bazyliki św. Floriana do kościoła Piotra i Pawła. Mszy św. żałobnej przewodniczy ks. prof. Alfred Wierzbicki. Po nabożeństwie nastąpi złożenie urny z prochami do sarkofagu.
Poeta Adam Zagajewski spocznie w Panteonie Narodowym
Jeden z liderów literackiego pokolenia '68, poeta i eseista Adam Zagajewski spocznie w Panteonie Narodowym, w Kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie - dowiedziała się PAP. Msza św. w intencji zmarłego poety zostanie odprawiona w niedzielę 11 kwietnia, o godz. 16.30 w Bazylice św. Floriana w Krakowie - poinformował PAP w piątek pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.
Adam Zagajewski „Prawdziwe życie”
O poezji i eseistyce Adama Zagajewskiego a także krakowskich wątkach w jego twórczości mówić będą prof. Anna Czabanowska -Wróbel i prof. Marta Wyka.
W programie również rozmowa z Adamem Zagajewskim o ostatnim tomie wierszy „Prawdziwe życie” z 2019 roku oraz wiersze czytane przez poetę.
Koło kultury, czwartek 25 marca. g. 21-23.
Zaprasza Katarzyna Fortuna.
Adam Zagajewski nie żyje. Poeta zmarł w Krakowie. Miał 75 lat
W niedzielę wieczorem w Krakowie zmarł Adam Zagajewski - jeden z liderów literackiego pokolenia '68, wybitny poeta i eseista. Miał 75 lat - informację o śmierci poety potwierdziła PAP Krystyna Krynicka z wydawnictwa a5.
Adam Zagajewski o literackim Noblu 2020
Amerykańska poetka Louise Glück otrzymała literacką Nagrodę Nobla 2020. Akademia Szwedzka nagrodziła ją za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”. Z Adamem Zagajewskim, poetą i eseistą, wykładowcą uniwersytetów w Chicago i Huston, o Noblu dla Louise Glück rozmawia Katarzyna Fortuna.
Ewa Lipska i Adam Zagajewski
W Kole kultury wyjątkowi goście : Ewa Lipska i nowy tom wierszy „Miłość w trybie awaryjnym”
oraz Adam Zagajewski i jego nowy zbior esejów pt. Substancja nieuporzadkowana”.
Adam Zagajewski spotkał się z czytelnikami
Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów Adam Zagajewski, spotkał się dzisiaj z czytelnikami w Krakowie.
Najnowsze
-
07:11
Brakuje mebli i drobnego sprzętu medycznego. Hospicjum w Stróżach prosi o pomoc
-
06:53
Skąd w Małopolsce wział się zespół cmentarzy zachodniogalicyjskich?
-
06:36
Oświęcim: policja zatrzymała 38-latka, który znęcał się nad córkami
-
06:19
W środę będzie zimno. W górach może spaść śnieg i deszcz ze śniegiem
-
06:07
Kamienica nie chce, Szczawie pomoże więc Ropa
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 13.11
-
22:30
Janusz Majewski kręcił tam sceny do filmu „Miłość w przejściu podziemnym”, a bibliofile polują na „białe kruki”. Przypadek Stefana Kamińskiego.
-
20:41
Wzrost stawki za odbiór odpadów komunalnych w Olkuszu. Winny... brak konkurencji
-
20:20
Oświęcim: unikatowy zabytek będzie wyeksponowany w centrum miasta
-
17:37
Prof. Andrzej Szarata: metro musi być bezkolizyjne. Reszta jest mniej ważna