- A
- A
- A
"Nietoty" - nie tylko słuchowisko, ale także komiks! I koszulka
Specjalnie na 18. Targi Książki w Krakowie ukazał się komiks Kuby Woynarowskiego, towarzyszący słuchowisku Radia Kraków pt."Nietoty". Można go zamówić przez internet.To pierwszy taki eksperyment w naszej historii. Audycji w reżyserii Jana Klaty po raz pierwszy towarzyszyła opowieść wizualna - dzień po dniu publikowaliśmy na www.radiokrakow.pl kolejne plansze rysowanej opowieści. Kuba Woynarowski to jeden z najzdolniejszych młodych krakowskich artystów, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie i wykładowca w Pracowni Rysunku Narracyjnego, niezależny kurator, twórca książek, animacji i eksperymentalnych komiksów. Sebastian Majewski, autor oryginalnego tekstu słuchowiska, otrzymał za "Nietoty" nagrodę na prestiżowym Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.
"Nietoty" osnute zostały wokół głośnej historii tzw. Goralenvolk, czyli epizodu z czasów II wojny, dotyczącego współpracy górali z faszystowskim okupantem. "Nietoty" nie są projektem dokumentalnym, a historyczne fakty są dla naszej opowieści tylko punktem odniesienia. To rodzaj politycznej groteski, w której autentyczne wydarzenia i postaci stają się pretekstem do stworzenia fantastycznej, momentami surrealistycznej opowieści.
Kuba Woynarowski, artysta wizualny, sięga po jeszcze inny sposób narracji. W jego interpretacji na pierwszy plan wysuwa się uniwersalny wymiar historii opowiedzianej przez Klatę i Majewskiego. To opowieść o kolaboracji i zdradzie, opowieść złowieszcza, momentami wręcz sensacyjna, w której piękna i dekoracyjna góralska parzenica może przemienić się w wielogłową, wężową chimerę.
Woynarowski wprowadza nas w intrygujący, wykreowany przez siebie świat współczesnych hieroglifów, gdzie granica między tekstem a obrazem się zaciera. Świadomie używa powszechnie rozpoznawalnego języka wizualnych symboli: od pięknej i niewinnej góralskiej parzenicy po budzącą grozę swastykę, a także inne symbole totalitarnych ideologii, jak sierp i młot. Zafascynowany jest także góralską kulturą wizualną i folklorem. Graficzna forma książki rygorystycznie podporządkowana została trzem, także symbolicznym kolorom: czerwonemu, czarnemu i białemu. Fizyka współbrzmi na kartach książki z metafizyką, a świat historycznych realiów z wykreowanym przez Woynarowskiego własnym imaginarium. Są tam też odwołania do języka nauki, przewrotne i ironiczne. A nawet obrazy zaczerpnięte z języka naukowej wizualizacji, jak diagram czy infografika.
- Tekst jest bardzo metaforyczny, posługuje się abstrakcyjnymi figurami, językiem symboli. Ja starałem się wykorzystywać te symbole na poziomie wizualnym i odnieść się do ikonosfery związanej z jednej strony z Podhalem, z drugiej strony z nazizmem - mówi autor.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:45
Małopolska w liczbach w 2024 roku: czym możemy się pochwalić, co jest do poprawy?
-
16:11
Klęska urodzaju w gminie Biecz. Strażacy muszą powiększać remizy
-
15:04
Klubowy Sylwester w Krakowie. Gdzie iść, by nie przespać Nowego Roku?
-
14:42
Oblężenie Wawelu. Świetna frekwencja w 2024 roku
-
14:02
Ogień, dym i fumy. Co nas podpala?
-
13:59
Powrót do prostoty? "W święta pragniemy spokoju, bliskości i miłości"
-
13:36
MON pomoże w remoncie DK73 i budowie wschodniej obwodnica Tarnowa?
-
13:28
Czy święta to odpowiedni czas na trudne rozmowy?
-
13:23
Jeden z podejrzanych w sprawie strzelaniny na ulicy Dietla jest w rękach policji. Poszukiwani są dwaj inni
-
13:17
Goprowcy znieśli z Babiej Góry na noszach turystę z urazem pachwiny
-
13:06
Czy święta to odpowiedni czas na trudne rozmowy?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze