"Miasta zdrojowe poprosiły nas o zamontowanie stałych stacji pomiaru powietrza" - mówił Radiu Kraków Paweł Ciećko, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Ciećko zapowiada, że sprawdzi jakość powietrza we wszystkich miejscowościach Małopolski i tam, gdzie wyniki będą najgorsze zostaną umieszczone kolejne stacje pomiaru pyłu zawieszonego. Na razie pyłomierze pojawią się w Rabce-Zdroju i Muszynie. Urządzenia zostaną zamontowane w 2016 roku.
W całej Małopolsce jest 12 stacji automatycznych, 6 stacji manualnych i 3 stacje mobilne. Zainstalowanie pyłomierza to koszt od 150 do 200 tys. złotych.
W lutym Radio Kraków wspólnie z Krakowskim Alarmem Smogowym badało czystość powietrza w czterech dzielnicach Krakowa: Bronowicach, Swoszowicach, Kurdwanowie i Nowej Hucie. W efekcie równoległych, trzydniowych pomiarów, najbardziej zanieczyszczone okazały się Bronowice. Tam odnotowano najwyższe stężenie pyłu PM10: 270 mikrogramów na metr sześcienny.
Reporterzy Radia Kraków pod lupę wzięli również willową dzielnicę Krakowa - Wolę Justowską. Pierwsze pomiary wskazywały, że powietrze w tym rejonie jest w miarę czyste. Kolejne odczyty boleśnie to zweryfikowały. Następnego dnia pyłomierz pokazał trzykrotne przekroczenie dopuszczalnych stężeń pyłu PM10. Więcej
Teresa Gut/jg
Obserwuj autora na Twitterze: