13 kwietnia br. dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Brzesku otrzymał zgłoszenie o tym, iż w rejonie placówki handlowej w jednej z miejscowości gminie Czchów doszło do rozboju. Pokrzywdzonym miał okazać się właściciel sklepu, z relacji którego wynikało, że około 22.00 podczas zamykania placówki został „napadnięty” przez nieznanego mu mężczyznę. Sprawca używając przemocy wyrwał mu z rąk saszetkę, w której znajdowały się pieniądze w kwocie około 30 000 złotych, dowód osobisty oraz karta bankomatowa. Pokrzywdzony od samego początku twierdził, że nie wie, kto mógł dokonać tego czynu oraz nikogo o to nie podejrzewał.


Podczas prowadzonego w tej sprawie kilkumiesięcznego dochodzenia, policjanci zebrali  materiał dowodowy, który pozwolił im zanegować wersję podaną przez pokrzywdzonego, wskazując jednocześnie na jego bezpośredni udział w sfingowaniu rozboju.

Okazało się, że pomysłodawcami i organizatorami ustawionego przestępstwa okazali się być 25-letni właściciel sklepu oraz jego 45-letni kolega, którzy kilka tygodni wcześniej podczas rozmowy zaplanowali przebieg „zdarzenia” po to, aby wyłudzić pieniądze z firmy ubezpieczeniowej. Policjanci szybko dotarli również do osoby, która została przez rzekomych pokrzywdzonych zaangażowana do dokonania sfingowanego rozboju. Rola 39-letniego mężczyzny polegała na tym, że w dniu „zdarzenia” miał on użyć wobec „pokrzywdzonego” przemocy - uderzył i użył gazu pieprzowego, a następnie wyrwał mu saszetkę. Za „pomoc” otrzymał od kolegów gratyfikację finansową.   Pomysłodawcy sfingowanego rozboju liczyli na szybki i łatwy zysk, mężczyźni uzyskali odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej w pełnej kwocie, jaką „utracili” w wyniku „rozboju”.

16 grudnia br. policjanci z  Wydziału Kryminalnego oraz z Komisariatu Policji w Czchowie oraz funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu zatrzymali wytypowane osoby. W trakcie przeszukania mieszkań u jednego z nich policjanci ujawnili środki odurzające. Tego samego dnia zatrzymani usłyszeli zarzuty.  25-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego usłyszał zarzut dotyczący złożenia fałszywych zeznań i zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie oraz oszustwa popełnionego na szkodę firmy ubezpieczeniowej. 45-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego usłyszał zarzut oszustwa, a trzeci z mężczyzn, 39-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego usłyszał zarzut oszustwa oraz posiadania wbrew przepisom ustawy środków odurzających  - mefedronu. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Brzesku zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy  - policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe.

 

mat.prasowe/bp