- A
- A
- A
Ważą się losy ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci pod Tarnowem
"Nie wyobrażamy sobie, żeby nasze dzieci znalazły inne miejsce. Nigdzie indziej nie ma takich warunków" - alarmują rodzice niepełnosprawnych dzieci, podopiecznych ośrodka w podtarnowskiej Zbylitowskiej Górze. Dzieciaki, które uczą się w szkole, mają darmowe zajęcia m.in. z hipoterapii i dogoterapii, ważne dla ich rozwoju. Nie wiadomo jednak, co będzie dalej, bo - jak już mówiliśmy w Radiu Kraków - park i dworek, w którym mieści się szkoła, wróciły do spadkobierców dawnych właścicieli.Tarnowskie starostwo przekonuje, że urzędu nie stać na odkupienie nieruchomości w Zbylitowskiej Górze na warunkach zaproponowanych przez właścicieli. Urzędnicy podkreślają, że problemem nie jest sama kwota za wykup w wysokości 3 milionów 300 tysięcy złotych. Chodzi o dodatkowe 2 miliony 700 tysięcy złotych za bezumowne użytkowanie nieruchomości przez ostatnie 12 lat.
Takim żądaniem zaskoczony jest także dyrektor ośrodka w Zbylitowskiej Górze Michał Stach, który przypomina, że w 2013 roku spadkobiercy właścicieli deklarowali, że „chcą, żeby dzieci zostały w tym ośrodku”. Tyle, że zdaniem wicestarosty Zbigniew Karciński przy tej „propozycji” tak się nie stanie, bo kwota za bezumowne użytkowanie nieruchomości jest dla powiatu tarnowskiego nie do przyjęcia.
Starosta przedstawił swoją propozycję adwokatowi właścicieli dworu w Zbylitowskiej Górze. Jednocześnie awaryjnie szuka też nowego miejsca dla placówki, gdyby nie doszło do porozumienia.
Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze podkreśla jednak, że nie wyobraża sobie przeprowadzki w inne miejsce. Zdaniem Michała Stacha nie ma lepszego niż park i stary dworek w Zbylitowskiej Górze. Jego zdaniem upośledzone umysłowo dzieci mają tam wręcz idealne warunki do terapii.
Obok dworu wybudowano ujeżdżalnię dla koni za półtora miliona złotych, której nie da się nigdzie przenieść. A to właśnie z hipoterapii słynie ośrodek w Zbylitowskiej Górze.
Do tamtejszej szkoły chodzi 12-letnia Magda z zespołem Downa. Pani Beata przyznaje, że jej córka „przyszła do szkoły bardzo zalękniona, miała częste ataki padaczki, bardzo słabo mówiła. Teraz ten zasób słów jest dużo większy, a przy koniach robi się łagodniejsza i wyciszona. Wiem, że akurat hipoterapia w tym ośrodku jest czymś naprawdę zbawiennym i nie wyobrażamy sobie, żeby dzieci chodziły gdzie indziej” - podkreśla pani Beata.
Oprócz hipoterapii Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zbylitowskiej Górze prowadzi też m.in. zajęcia z dogoterapii, logopedii, muzykoterapii czy też arteterapii. Aktualnie ośrodek ma 72 wychowanków z powiatów tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego czy dębickiego. Dlatego prowadzi też internat na 40 miejsc.
Próbowaliśmy się skontaktować z adwokatem reprezentującym spadkobierców pierwotnych właścicieli tego terenu, mecenas jednak nie odpowiedział.
Bartek Maziarz
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:08
Cynowa rocznica. Artystki świętują 10 lat przyjaźni wystawą "Silne, trwałe małżeństwo"
-
15:48
Rodzice zmuszali dzieci do żebractwa. Sąd w Tarnowie przedłużył im areszt
-
15:47
W przestrzeniach wystawienniczych NCK w listopadzie…
-
15:29
„Wybraniec” to film nie tylko o Trumpie
-
14:56
Kamienica Ohrensteina - kiedyś róg obfitości, dziś opuszczona ruina
-
14:52
II Koncert Patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości – Historia pisana muzyką.
-
14:35
Trzebinia: będzie drożej, ale i tak nie najdrożej w regionie
-
14:07
Chór Kameralny Auxilium świętuje 5-lecie istnienia wyjątkowym misterium chóralnym.
-
14:00
Uwielbiają naleśniki, ale nie zawsze mogą sobie na nie pozwolić. Co jedzą polscy siatkarze?
-
13:55
Cynowa rocznica. Artystki świętują 10 lat przyjaźni wystawą "Silne, trwałe małżeństwo"
-
13:39
Historia KL Auschwitz dzień po dniu w wyjątkowej publikacji
-
13:39
SZLAKIEM KULTURY WOŁOSKIEJ PRZEZ BIAŁĄ WODĘ
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze