W głosowaniu na tarnowski budżet obywatelski wzięło udział 6497 osób, czyli o 312 więcej niż przed rokiem, sporo jednak mniej niż w latach poprzednich, kiedy można było głosować w tradycyjny sposób. Przypomnijmy, w 2015 roku zagłosowało 15 tysięcy osób, a w 2014 - 30 tysięcy.
Urzędnicy przekonują, że zrobili wszystko, co mogli, żeby pomóc mieszkańcom w głosowaniu przez Internet. Można było też głosować w szkołach, przedszkolach oraz infokioskach. Osoby, które nie wychodzą z domu mogły też poprosić o przyjazd urzędnika z laptopem oraz Internetem. Nikt się jednak na to nie zdecydował.
Więcej o zwycięskich projektach:
1. Strefa Rekreacji "Terlikówka", 1299 głosów, 400 tysięcy złotych
Projekt zakłada zagospodarowanie terenu w rejonie ulic: Wschodniej i Zgody. Wielofunkcyjne boisko sportowe do piłki siatkowej, piłki koszykowej oraz piłki nożnej na osiedlu Gumniska – Zabłocie, oraz plac zabaw. Ogrodzenie boiska i placu zabaw. Miejsca parkingowe ok. 10 stanowisk, stojaki na rowery 5 szt., 2 toalety. Obiekt ten umożliwi organizowanie imprez, turniejów, pikników oraz spotkań o charakterze sportowym, rekreacyjnym oraz integracyjnym mieszkańcom Tarnowa. Powstanie klubu sportowego na osiedlu.
2. Prowadzenie Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnej, 770 głosów, 400 tysięcy złotych
Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej przez ostatnie lata stały się poważnym podmiotem działającym na rzecz aktywizacji tarnowskich seniorów. Dziś cztery Centra skupiają na różnorodnych zajęciach około pół tysiąca seniorów – co ważne, nasze listy członków są aktualizowane co roku, nie mamy zatem w spisie tak zwanych ,,martwych dusz’’! W 2017 roku planowanych jest ponad 1300 godzin zajęć m.in. warsztaty komputerowe, artystyczne, nauka języka angielskiego zajęcia mające na celu poprawę sprawności fizycznej m.in. pilates, aerobik, Zumba.
3. Remonty fragmentów chodników przy ulicy Mościckiego i nawierzchni ulic bocznej do Mościckiego //vis a vis ul. Wilsona/, 713 głosów, 410 tysięcy złotych.
4. Fontanna dla parku Sanguszków, 451 głosów, 400 tysięcy złotych.
Po dwóch etapach rewitalizacji parku Sanguszków w ramach Budżetu Obywatelskiego przyszedł czas na nową fontannę! Starsi mieszkańcy pamiętają dobre czasy parku i działającą fontannę. Nieco młodsi chętnie taką tu zobaczą. Chcemy, aby to miejsce przyciągało swoim blaskiem nie tylko mieszkańców, ale także turystów. Park na nowo ożywa, jest coraz piękniej i przede wszystkim bezpiecznie. Stwórzmy razem przepiękną wizytówkę naszego miasta !
5. Plaża miejska nad Wątokiem przy ulicy Południowej, 498 tysięcy 307 złotych.
Plaża miejska jest projektem ponadlokalnym skierowanym dla tarnowian z wszystkich grup wiekowych, głównie z dzielnicy Grabówka i Gumniska. Projekt zakłada urządzenie malowniczej trasy nad potokiem Wątok jako plaży miejskiej z piaszczystymi łachami, stałymi leżakami, sztucznymi palmami z ławkami, kurtyną wodną połączonymi promenadą i ścieżką wyłożoną drewnem a także zejściem do samego potoku i brodzikiem dla najmłodszych. Poza nimi znajdować się mają słoneczne bulwary porośnięte trawą. W projekcie zaproponowano towarzyszącą infrastrukturę w postaci przebieralni, szafek na rzeczy jak również przeszklonej wiaty dającej osłonę przed wiatrem i zimnem w słoneczne lecz wietrzne i chłodniejsze dni. Dostęp do plaży w ciągu 10 – ciominutowego spaceru umożliwiają dla 10000 mieszkańców z Grabówki ul. Burtnicza, Południowa i Mała, z Zabłocia ul. Łyczków a z Gumnisk wybudowanym tego roku przejściem kolejowym ul. Głęboka i Podmiejska stwarzając zupełnie nowe połączenie północnych i południowych osiedli Tarnowa z parkiem Sanguszków, Górą Św. Marcina i bulwarami nad Wątokiem.
Bartek Maziarz, jgk