Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnowska biblioteka wzbogaciła się o niezwykłą kolekcję. ZDJĘCIA

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2015.02.04 07:27 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:20 )
Pod koniec ubiegłego roku do Tarnowa trafił księgozbiór Tadeusza Nowaka i pamiątki związane z tym wybitnym poetą i pisarzem. Nowak urodził się na Powiślu Dąbrowskim a w Tarnowie, w murach I Liceum Ogólnokształcącego, rozpoczęła się jego edukacja. "Te związki z naszym miastem i regionem sprawiły, że po jego śmierci rodzina zdecydowała się przekazać nam tę unikatową na skale kraju kolekcję" - przyznaje Ewa Stańczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.

fot: Agnieszka Wrońska

Posłuchaj co mówi Ewa Stańczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie
Tarnowska biblioteka wzbogaciła się o niezwykła kolekcję

W Polsce w posiadaniu podobnej kolekcji jest tylko Muzeum Literatury w Warszawie. Tadeusz Nowak, urodził się dokładnie w Sikorzycach w gminie Wietrzychowice. Opisy krajobrazów regionu tarnowskiego bardzo często pojawiały się w jego prozie i poezji. Przekazaną kolekcję mieszkańcy Tarnowa będą mogli jeszcze w tym roku obejrzeć w tarnowskiej bibliotece.  

Tadeusz Nowak Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, później filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1948 opublikował pierwszy wiersz w tygodniku „Wici". W 1953 wydał pierwszy tomik poezji „Uczę się mówić”, a w 1956 tomik „Prorocy już odchodzą”. Oprócz działalności poetyckiej artysta zajmował się także prozą, czego przykładem są zbiory opowiadań „W puchu Alleluja” czy powieści „Takie większe wesele”, „A jak królem, a jak katem będziesz”, „Diabły”, „Dwunastu”, „Prorok”, „Wniebogłosy”. Zmarł w sierpniu 1991 roku po długotrwałej chorobie.

MBP w Tarnowie może już poszczycić się cennymi kolekcjami pochodzącymi od osób, które w znaczący sposób wpisały się w kulturalny pejzaż zarówno regionu, jak i kraju. Obok kolekcji starych druków są to: emigracyjny księgozbiór Lidii i Adama Ciołkoszów, kolekcja „Tarnovia” ze zbiorów bibliofila, miłośnika historii i architektury Tarnowa Witolda Gryla, jeden z największych w Polsce wielojęzycznych zbiorów „Kalevali” przekazany bibliotece przed laty przez wybitnego kolekcjonera Norberta Lippóczego, czy kolekcja harcerska ze zbiorów publicystki i działaczki harcerskiej Marii Żychowskiej.

 

 

 

(Agnieszka Wrońska/ko)

Obserwuj autorke na Twitterze:

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię