Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Prof. Jadwiga Laska przestaje być rektorem PWSZ w Tarnowie

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2020.01.30 14:45 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:20 )
Po niespodziewanym wygaszeniu mandatu rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie - na piątek zwołano nadzwyczajny senat uczelni. Decyzje o wygaszeniu mandatu podjął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, bo profesor Jadwiga Laska miała złamać przepisy ustawy dotyczące pracy poza macierzystą uczelnią.

Fot. arch. P. Topolski

Jak wyjaśniono reporterowi Radia Kraków w ministerstwie, rektor PWSZ miała zgodę Senatu na prowadzenie wykładów na krakowskiej AGH, ale nie miała zgody na wykonywanie dodatkowych zajęć zarobkowych. Chodzi o to, że profesor Laska recenzowała prace naukowe osób, które starały się o nadanie stopnia dr hab. na dwóch uczelniach.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uznało to za dodatkowe zajęcie zarobkowe, na które rektor nie miała zgody Senatu tarnowskiej PWSZ - i dlatego minister stwierdził wygaszenie jej mandatu. Profesor Jadwiga Laska odebrała tą decyzję osobiście w resorcie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przysługuje jej skarga do sądu, ale to nie wstrzymuje decyzji ministra o wygaszeniu mandatu rektora PWSZ. Tymczasową władzę na tarnowskiej uczelni powinien przejąć najstarszy członek senatu.

Decyzja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest efektem skargi skierowanej przez Radę Uczelni w październiku. Jej członkowie - w tym przede wszystkim Krzysztof Głąb oraz Roberta Tomasiewicz - mieli sporo uwag do działania rektora PWSZ. Jak wtedy przekonywali, profesor Laska powinna się skupić na kierowaniu uczelnią, a nie pracą poza nią. Rektor nie zgadzała się z ich zarzutami, mówiła o walce o władze w PWSZ. Głąb i Tomasiewicz zostali odwołani z Rady Uczelni przez jej Senat, ale wcześniej zdążyli wysłać skargę do resortu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Komunikat Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego


Potwierdzamy, że w dniu 30 stycznia br. Pani prof. Jadwidze Lasce doręczono rozstrzygnięcie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego stwierdzające wygaśnięcie mandatu rektora na podstawie art. 125 ust. 6 ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauki.
Należy wyjaśnić, że stwierdzenie wygaśnięcia mandatu odbywa się w odmiennej procedurze i na innej podstawie prawnej niż odwołanie rektora.
W wyniku prowadzonego od kilku miesięcy postępowania wyjaśniającego (wszczętego na podstawie skargi) Ministerstwo ustaliło, że Pani prof. J. Laska w okresie pełnienia funkcji rektora (po 1 października 2018 r.), wbrew przepisom ustawy wykonywała dodatkowe zajęcia zarobkowe bez wymaganej zgody właściwego organu uczelni (w okresie od 1.10.2018 – 1.10.2019 zgody mógł udzielić Senat, a po 1.10.2019 r. Rada Uczelni). Rektor posiadała zgodę Senatu na dodatkowe zatrudnienie, ale już nie na wykonywanie dodatkowego zajęcia zarobkowego.
Ze względu na wykonywanie przez Rektor PWSZ w Tarnowie dodatkowego zajęcia zarobkowego bez wymaganej zgody, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego był zobligowany na podstawie art. 125 ust. 6 ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauki do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Rektor PWSZ w Tarnowie.

Panie Pani Rektor posiadała zgodę Senatu na dodatkowe zatrudnienie w innej uczelni (AGH w Krakowie).Dodatkowym zajęciem zarobkowym było wykonywanie recenzji w postępowaniach o nadanie stopnia dr hab. (postepowaniach awansowych) w innych uczelniach (na podstawie odrębnych umów cywilnoprawnych).Natomiast wykonywanie dodatkowego zajęcia zarobkowego dotyczy osiągania przychodu z jakiegokolwiek tytułu. W orzecznictwie sądów administracyjnych, podkreśla się, że pojęcie "zajęcie zarobkowe" obejmuje „wszelkie formy zatrudnienia połączone z uzyskiwaniem dochodów czyli działalność gospodarczą, stosunek pracy, stosunek służbowy oraz każdy rodzaj umowy cywilnoprawnej”, przy czym „należy też uwzględnić członkostwo w organach statutowych jakichkolwiek instytucji, jeżeli jest to połączone z uzyskiwaniem dochodów pieniężnych stałych bądź okresowych. Zajęciem zarobkowym będzie też świadczenie pracy za wynagrodzeniem bez podpisania umowy, która precyzowałaby warunki wykonywanej działalności”.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko/bp)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię