W Tarnowie nie ma miejsca na zagospodarowanie ozdobnej ceramiki, która przez niemal 50 lat zdobiła elewację budynku tarnowskiego Teatru. Zdemontowane elementy kamionki z Łysej Góry, od dwóch lat znajdują się w magazynie zarządzanym przez tarnowski Pałac Młodzieży. Nikt nie może zobaczyć ceramiki, która była projektowana specjalnie dla Tarnowa. Przez ostatnie 4 lata - od kiedy mozaika została zdemontowana - nie udało się znaleźć dla niej nowego miejsca. Wiele wskazuje na to, że ta sytuacja się nie zmieni, bo jak przyznaje rzecznik tarnowskiego magistratu Daniela Motak, urzędnicy nie mają pomysłu na jej zagospodarowanie.
"Kiedyś była opcja, by ceramikę zaprezentować na ścianie hali sportowej przy ulicy Gumniskiej w Tarnowie. Z halą ta mozaika nie korespondowała i dlatego nie została tam umieszczona. W tym momencie nie ma koncepcji, pomysłu i odpowiedniej ściany w Tarnowie, by umieścić na niej taką mozaikę" - przekonuje Daniela Motak.
Tymczasem, jak udało się ustalić Radiu Kraków mozaika, w trakcie demontażu oraz przenosin z jednego miejsca na kolejne, została zdekompletowana i jej ułożenie w całości jest już dziś niemożliwe.
Z drugiej strony Ewa Łaczyńska Widz z tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych przekonuje, że w Tarnowie jest wiele miejsc, w których można zaprezentować tę wyjątkową ceramikę. "Ta wyjątkowa ceramika powinna cieszyć oko mieszkańców i turystów. Można zrobić specjalną aranżację na przykład w tylnej części parkingu przy BWA. Tam odbywają się koncerty. W centrum miasta też jest wiele miejsc, w których można zbudować specjalną ścianę i tam umieścić mozaikę" - podkreśla Ewa Łączyńska Widz.
Dodajmy, że koszt realizacji takiej ściany to około 40 tysięcy złotych. Na razie jednak nie ma planów finansowych, ani w tarnowskim magistracie, ani w BWA, by taki obiekt zbudować.
Marcin Golec