"Powszechnie funkcjonuje takie podejście do absolutorium i ono ma jeszcze źródło w orzeczeniach sądów z lat 90. Sąd uznawał np., że skoro budżet jest wykonany wysoko procentowo, to nie można odmówić absolutorium. Nie do końca się z tym zgadzamy. Budżet to nie tylko słupki. Radni głosujący nad absolutorium mają prawo odnosić się do poszczególnych zadań. Do oceny celowości, gospodarności, efektywności realizacji tych zadań" - podkreśla w rozmowie telefonicznej z Radiem Kraków rzecznik Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie Mirosław Legutko.
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej uznało szersze kompetencje rady do oceny absolutorium niż wcześniej wskazał skład orzekający RIO. "Wykonanie budżetu to legalność, terminowość, celowość, oszczędność i efektywność. Czyli nie tylko słupki".
Mirosław Legutko podkreśla, że wcześniejszą, negatywną opinię składu orzekającego dla uchwały o nieudzieleniu absolutorium prezydentowi Tarnowa wydawały 3 osoby. Natomiast w kolegium orzekającym głosowało nad tą sprawą 15 osób. "Może być tak, że w składzie orzekającym, który ma 3 osoby tylko 2 będą miały jakiś pogląd i taka opinia przechodzi". Rzecznik RIO w Krakowie dodaje, że pogląd składu orzekającego w tarnowskiej sprawie nie znalazł uznania całego kolegium.
"Ta sprawa była dla nas dosyć istotna jeżeli chodzi w ogóle o absolutorium. Nasze orzecznictwo też się wzbogaciło na ten temat. I myślę, że to orzeczenie też wyznacza jakiś kierunek na przyszłość" - mówił Legutko.
Tarnowscy radni, nie udzielając prezydentowi Romanowi Ciepieli absolutorium, mieli uwagi m.in. do zbyt małego wykorzystania parkingu Park&Ride oraz inkubatora przedsiębiorczości.
Teraz powinna zostać zwołana sesja nadzwyczajna, podczas której radni będą głosowali w sprawie ewentualnego referendum o odwołanie prezydenta Romana Ciepieli.
Sam prezydent Tarnowa wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie:
Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela uważa, że dzisiejsza decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, uznająca ważność uchwały o nieudzieleniu mu absolutorium jest zaskakująca. Prezydent podkreśla, że zaledwie kilka tygodni temu Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej uznał uchwałę absolutoryjną za bezpodstawną i podjętą z naruszeniem przepisów prawa o samorządzie a wykonanie zeszłorocznego budżetu Tarnowa ocenił pozytywnie. Mecenas Piotr Wardawa, radca prawny Urzędu Miasta Tarnowa nie chce komentować decyzji RIO przed zapoznaniem się z jej uzasadnieniem. Ocenia jednak, że w świetle wcześniejszych orzeczeń jawi się ona jako "niekonsekwentna". Po przeprowadzonej przez prawników analizie prezydent zdecyduje, czy zaskarży uchwałę o nieudzieleniu mu absolutorium do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. "Chcemy przeanalizować sprawę pod kątem formalno-prawnym i wtedy zdecydować o ewentualnych dalszych krokach" - mówi prezydent Tarnowa.
Jeśli prezydent zaskarży uchwałę Rady Miasta Tarnowa o nieudzieleniu absolutorium do sądu to nie wstrzyma jednak ewentualnych działań radnych związanych z referendum.