Instytucje publiczne, w tym biblioteki nadal obowiązuje cały szereg obostrzeń i nakazów, które muszą zostać wdrożone przed ich otwarciem, m.in. dotyczące limitów osób w budynku, dezynfekcji, montażu osłon przy ladach, kwarantanny książek.

W poniedziałek do Biblioteki na ul. Rajskiej wróci z pracy zdalnej niezbędna część pracowników, by przygotowywać instytucję do pracy zgodnie z procedurami bezpieczeństwa.

Data otwarcia biblioteki dla czytelników nie jest w tej chwili znana.

Wiadomo, jakie procedury zostaną wdrożone. W holu powstanie stanowisko zwrotów, a w pomieszczeniu szatni Centralny Magazyn Kwarantanny Materiałów Bibliotecznych, gdzie na 12 dni trafiać będą zwracane książki. Z kolei w wypożyczalniach urządzone zostaną bezpieczne, osłonięte przegrodami stanowiska wypożyczeń.

"Niestety, długo jeszcze użytkownicy nie będą mogli wejść między regały, gdyż każda książka, której by dotknęli - musiałaby trafić na kwarantannę. Zbiory zamawiać zatem będzie się przez biblioteczny katalog internetowy lub telefonicznie" – poinformowała rzeczniczka WBP Agnieszka Będkowska. "Niestety, musimy pogodzić się z myślą, że czytelnie jeszcze przez jakiś czas pozostaną zamknięte" - dodała.

W bibliotece będą stanowiska dezynfekcji, a pracownicy zostaną wyposażeni w środki ochrony indywidualnej.

Biblioteka jest w stałym kontakcie z czytelnikami dzięki mediom społecznościowym i serwisom internetowym. Dostęp do części książek i zasobów m.in. do Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej i Bibliografii Małopolski jest w tej chwili możliwy on line.

 

PAP/bp