- A
- A
- A
W miechowskim Dworku "Zacisze" ciągle nie ma toalet dla turystów
U progu kolejnego sezonu turystycznego zaglądamy do Dworku "Zacisze" w Miechowie. To dość nieoczywisty kierunek, tymczasem miasto leży na trasie z Krakowa do Warszawy i kusi pięknymi zabytkami. Jednym z nich jest perełka architektury drewnianej - Dworek "Zacisze". Obiekt piękny, ale niestety wciąż bez niezbędnej infrastruktury dla turystów. Problem jest prozaiczny, bo chodzi o... brak toalet.Biuro Wystaw Artystycznych "U Jaksy", które opiekuje się Dworkiem "Zacisze", nie ma zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, by je wybudować w ogrodzie. Jak tłumaczy Krystyna Olchawa, dyrektor BWA, projekt sanitariatu był już gotowy, wstępnie zaakceptowany przez urząd, ale zmieniono zdanie. "Gdy konserwator zorientował się, że na działce obok można zlokalizować ten obiekt, wskazał, że ta toaleta może powstać tylko tam. Do tego nakazał nam odszukać w archiwum kieleckim dokumentację o tym, jak kiedyś wyglądały tutaj zabudowania dworskie i dążyć do ich odbudowy" - mówi.
Miejsce, które wskazuje konserwator to gminna działka, na której jest mieszkanie socjalne. Tutaj zaczynają się schody. Lokatorzy - mimo zaległości czynszowych i fatalnego stanu technicznego - nie chcą opuścić budynku. Gmina proponowała im różne rodzaje pomocy - od zabezpieczenia stropu po zamianę lokalu. "Żadnej z nich nie przyjęli. Mamy do czynienia ze stanem technicznym budynku, który wymaga podjęcia pilnych prac zabezpieczających. Część z nich została wykonana, część nie, bo mieszkańcy nie pozwalają na wejście do obiektu. Drugi wątek to procedura eksmisyjna, w związku z zaległościami czynszowymi. Jest złożony taki wniosek do sądu" - rozkłada ręce Dariusz Marczewski, burmistrz Miechowa.
Pod koniec marca tego roku - co potwierdza Beata Górszczyk z Sądu Okręgowego w Krakowie - wpłynął pozew o eksmisję. Termin pierwszej rozprawy wyznaczono dopiero na grudzień. Dlaczego trzeba będzie czekać aż tak długo? "Sprawa została przeznaczona do sęddziego na tak zwany stały czas. To pierwszy wolny termin, którym on dysponuje. Oprócz w niego w sądzie w Miechowie są zatrudnione dwie osoby. Jedna jest na urlopie macierzyńskim. Druga na pełen etat pracuje dopiero od stycznia 2018 roku. Sytuacja kadrowa niestety zmusza sąd do wyznaczania takich terminów" - tłumaczy Górszczyk.
Szanse na ostateczne rozwiązanie tej sprawy jeszcze w tym roku są więc raczej nikłe. Tymczasem, gdyby rzecz stała się szybciej, projekt rozbudowy infrastruktury wokół dworku już powstał. Wykonali go za darmo krakowscy architekci Izabela i Andrzej Fedakowie. Główną inspiracją dla nich był plan posiadłości wraz z folwarkiem z XIX wieku. "W skansenie w sąsiednim województwie obejrzeliśmy budnki z tego regionu. Skorzystaliśmy z tych wzorców i próbowaliśmy to odtworzyć. W naszym projekcie staraliśmy się, żeby wydobyć piękno tego obiektu" - mówią.
Projekt zagospodarowania terenu wokół Dworku "Zacisze". Autorzy: Izabela i Andrzej Fedakowie
W budynku zajmowanym obecnie przez lokatorów, po odpowiednim dostosowaniu, miałyby się znaleźć biura i magazyn. Natomiast w drugim budynku, który zostałby odtworzony, zorganizowano by sale edukacyjne i pokoje gościnne. O tych planach burmistrz Miechowa wie, ale na razie studzi entuzjazm. "Dzisiaj dla nas jest najważniejsze zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które tam mieszkają i dojście do porozumienia co do ewentualnej zamiany lokali. Temat rozwijania działalności Dworku Zacisze - w tym kontekście - jest tematem wtórnym" - mówi Dariusz Marczewski.
Kolejny sezon turystyczny dla Dworku "Zacisze" zapowiada się więc w towarzystwie uciążliwego sąsiedztwa i z niebieskim, tymczasowym szaletem wtopionym w parkową zieleń i sztukę współczesną. Dworek Zacisze w Miechowie rocznie zwiedza około 2 tysięcy osób.
(Magdalena Zbylut/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:33
Święta nie tylko za stołem, stawiamy na aktywność
-
14:28
Zawsze w Święta tłumnie przybywają tu krakowianie i turyści
-
14:22
To już tradycja!
-
12:50
Otwórz serce… i dom. Na rodziny zastępcze tylko w Tarnowie czeka niemal 20 dzieci
-
12:26
Abp Jędraszewski ostro o władzach państwowych. Apeluje o "wsparcie w czasie tacy mszalnej"
-
11:38
Nie takie spokojne… policja publikuje pierwsze świąteczne statystyki
-
11:22
Świąteczny stół aż się ugina? Można się podzielić
-
10:03
W pożarze domu w Chrzanowie zginęła jedna osoba
-
09:40
Świąteczny i magiczny Kraków
-
09:30
Szopki Bożonarodzeniowe w sądeckich kościołach
-
18:20
Świąteczne kalorie najlepiej spalić na stoku narciarskim
-
18:18
Żywa Szopka w Biegonicach
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze