Jak powiedział PAP rzecznik małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Drewnicki pieniądze na zakup urządzenia - 232 tys. zł pochodzą z budżetu województwa. "Dodatkowy sprzęt umożliwi oznaczenie około 80 próbek więcej w ciągu doby, co jest kluczowe w dynamicznie rozwijającej się sytuacji epidemiologicznej" – podkreślił Drewnicki.
W Małopolsce wykonywanych jest obecnie ok. 360 testów w kierunku koronawirusa na dobę. Materiał do badań pobierany jest od osób wskazanych przez inspektorów sanitarnych. Test polega na analizie kwasów nukleinowych, co wymaga odpowiedniego sprzętu i specjalistów.
Jak powiedziała PAP rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Dominika Łatak-Glonek w Małopolsce testy są wykonywane obecnie trzech laboratoriach: w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, w Szpitalu Uniwersyteckim i 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym.
"Rozważamy uruchomienie kolejnego laboratorium" - mówiła rzeczniczka sanepidu. "Nowe urządzenie, które uruchomiliśmy na pewno usprawni prace i skróci czas oczekiwania na potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia" - dodała.
W związku z koronawirusem w małopolskich szpitalach hospitalizowanych jest 60 osób, 12 tys. 680 objętych zostało kwarantanną, a 2 tys. 940 nadzorem epidemiologicznym – podało w czwartek biuro wojewody małopolskiego.
Wśród 60 hospitalizowanych są zarówno osoby chore na COVID-19, jak i te, które oczekują na wyniki testów. Najwięcej pacjentów przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, tu też trafiają najcięższe przypadki – w czwartek na intensywnej terapii tego szpitala było kilku pacjentów z koronawirusem.
Łącznie na terenie województwa małopolskiego zakażenie koronawirusem potwierdzono u 69 osób. Tylko w czwartek badania dały wynik dodatni u 13 pacjentów.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(PAP/ko)