"Szpital jednoprofilowy będzie stopniowo zwiększał swoją gotowość do przyjmowania pacjentów aż do pełnego obłożenia na poziomie ok. 1,1 tysiąca łóżek, w tym co najmniej 120 - z możliwością rozszerzenia – stanowisk intensywnej terapii" – powiedział Ćwik.

Docelowo – jak podał wojewoda najpóźniej za tydzień – cały Szpital Uniwersytecki w nowej lokalizacji mający 1100 łóżek ma być przekształcony w jedyne w Małopolsce miejsce, gdzie będą hospitalizowane osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i leczeni pacjenci, u których zakażenie zostanie potwierdzone.

Przedstawiciele szpitala uspokajają, że jest to scenariusz na moment, gdyby liczba zakażeń koronawirusem zaczęła lawinowo rosnąć.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Szpitala Uniwersyteckiego, w piątek o godz. 8.00 rano w szpitalu odbędzie się konferencja prasowa, na której przedstawione zostaną zasady funkcjonowania tej placki w najbliższym czasie.

Piotr Ćwik zapewnił, że choć środków ochrony osobistej nie ma w nadmiarze, "nie ma sytuacji, żeby ich już brakowało".

"Informacje ze strony szpitali są takie, że jeszcze mają ten sprzęt dostępny. Z Agencji Rezerw Materiałowych, podobnie jak inni wojewodowie, będziemy chyba jeszcze dzisiaj odbierać transport, który do nas przyjedzie" – mówił wojewoda. Dodał, że czynione są starania, aby osadzeni w zakładach karnych m.in. w Ruszczy produkowali, jeżeli uda się zdobyć materiały – takie środki ochrony. "One są, może w niewielkich skromnych zapasach, ale są" – podkreślił.

Piotr Ćwik poinformował, że w woj. małopolskim są także miejsca, w których można umieścić osoby wymagające kwarantanny. Na terenie powiatów jest ich nawet 1 tys. 741, a w rezerwie pozostają ośrodki Ochotniczych Hufców Pracy i ewentualnie budynki szkolne. "Miejsca kwarantanny będą dysponowane w odpowiedniej kolejności. Będziemy sięgać najpierw po te, które mają najwyższy standard, żeby zapewnić najlepsze warunki przebywania" – zaznaczył wojewoda.

Od czwartku w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II - wobec tego, że Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przechodzi remont - zaczęło działać laboratorium badające próbki pod kątem koronawirusa, które według informacji urzędników może badać kilkadziesiąt próbek na dobę. Urząd Wojewódzki zapewnia dowóz próbek w bezpiecznych warunkach.

W piątek wojewoda korzystając z łączy Państwowej Straży Pożarnej, ma odbyć telekonferencję z wójtami, burmistrzami i starostami z Małopolski.

Piotr Ćwik zaapelował o ograniczanie kontaktów i nieprzebywanie w dużych skupiskach ludzkich.

W Małopolsce 208 osób objętych jest kwarantanną, 580 nadzorem epidemiologicznym, zaś 12 przebywa w szpitalach. To dane ze środy, z godzin popołudniowych, ale jak mówił wojewoda, sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jedyna osoba w Małopolsce, u której do tej pory potwierdzono zakażenie koronawirusem - mężczyzna, który wrócił z Włoch - przebywa w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego. Jego stan lekarze określają jako stabilny - pacjent jest pod respiratorem.

 

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.