"Mamy jeszcze ofertę dla cudzoziemców, którzy szukają miejsc rozrywki, miejsc, gdzie zrobią zakupy. A my proponujemy, by zobaczyli Kraków z innej strony" - mówi Sławomir Śmiłek z Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie.

Kolejne spacery zaplanowano 23 i 24 lutego. Zwiedzający zajrzą do Podgórza - będzie można przejść śladami Stanisława Wyspiańskiego. 

 

Tajemnice Nowej Huty
spotkanie w sobotę, 16 lutego, o godz. 10.00 w Muzeum PRL na os. Centrum E 1
Założone 70 lat temu obok Krakowa socjalistyczne, osobne miasto, a od lat dzielnica Krakowa wciąż jest dla wielu krakowian pełne tajemnic. Niektóre z nich poznamy zwiedzając Muzeum PRL.

Kraków for expats, expats for Kraków
spotkanie w sobotę, 16 lutego, o godz. 10.00 przed pomnikiem Józefa Dietla na placu Wszystkich Świętych (wycieczka w języku angielskim)
Spacer zaadresowany do cudzoziemców, którzy na stałe lub czasowo osiedlili się w Krakowie. Organizatorzy pokażą Kraków jako miasto otwarte, zawsze atrakcyjne dla cudzoziemców, z którym potrafili związać się na dłużej i w którym pozostawili trwałe ślady.

Podgórze – miasto pod kopcem
spotkanie w sobotę, 23 lutego, o godz. 10.00 w Muzeum Podgórza na ul. Powstańców Wielkopolskich 1. 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę, jubileusz 120-lecia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - łączy te fakty młody oddział muzeum, w którym będzie można zwiedzić wystawę „Krakowski Hejnał Wolności. Wolność przyszła z Podgórza”.
Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 605 939 249.

140 lat Muzeum Narodowego w Krakowie spotkanie w niedzielę, 24 lutego, o godz. 12.00 i 13.30 w Muzeum Narodowym w Krakowie na al. 3 Maja 1.
140 lat temu powstało pierwsze Muzeum Narodowe w Polsce. W muzeum zwiedzimy wystawę „Sytuacja się zmieniła”. Wystawa ma przypominać o Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, zamkniętej w związku z wielkim pokazem twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa jest kalejdoskopem przemian w sztuce. Po zakończeniu prezentacji Wyspiańskiego, wróci w nowym kształcie jako Galeria Sztuki XX i XXI w.
Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia pod numerem telefonu: 12 422 09 04.

Wyspiański - krakowski, polski, europejski, czemu nie światowy?
spotkanie w niedzielę, 24 lutego, o godz. 9.00 przed pomnikiem Stanisława Wyspiańskiego na al. 3 Maja 1.
150. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego, najwybitniejszego artysty z Krakowa skłania kolejny raz do przypomnienia jego szerokiej działalności i miejsc z nim związanych w Krakowie. Podczas dwugodzinnej wycieczki zobaczymy te miejsca. Poczujemy jego niezwykłość i ponadczasowość.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego przypada na czwartek, 21 lutego.

 

 

(Joanna Orszulak, Krakow.pl/ew)