"Teraz kończymy rozpatrywanie odwołań mieszkańców, co do tych projektów, które zostały odrzucone. Mamy 431 projektów, które będą poddane panu prezydentowi do zatwierdzenia" - mówił Mateusz Płoskonka z Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych.

Mimo niskiej frekwencji w ubiegłych edycjach, mieszkańcy miasta uważają, że Budżet Obywatelski jest potrzebny. "Jestem za i popieram tę inicjatywę, bo to mieszkańcy wiedzą najlepiej, co im potrzeba. Głosowałam w poprzednich edycjach i uważam, że to jedna z niewielu rzeczy, na jakie mamy wpływ, więc czemu nie" - podkreślają w rozmowie z Radiem Kraków mieszkańcy. 

W tym roku nowością w Budżecie Obywatelskim będzie to, że w głosowaniu mogą wziąć udział również cudzoziemcy. Głosowanie ruszy w sobotę 16 czerwca i potrwa dwa tygodnie. "Wiemy doskonale, że to moment tuż przed urlopami i wakacjami, a do tego jeszcze zbliżają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. To termin ze wszech miar niekorzystyny. Aczkolwiek podejmujemy to wyzwanie" - mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa. 

Pierwotnie głosowanie miało być zorganizowane w nowym terminie - na przełomie września i października. Zmiana terminu miała zwiększyć frekwencję głosujących. Nie udało się jednak, bo radni zbyt długo zajmowali się zmianami statutów rad dzielnic. Jak mówi wiceprezydent Krakowa - Andrzej Kulig, obecny termin nie sprzyja zainteresowaniu mieszkańców wyborami w budżecie. 

Aby zachęcić mieszkańców do licznego udziału w budżecie obywatelskim, na terenie miasta pojawi się 100 punktów, w których będzie można oddać głos, m.in.:
w wybranych lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa (przy ul. Wielickiej 28A, al. Powstania Warszawskiego 10, os. Zgody 2),
Punktach Obsługi Mieszkańca w CH Serenada, Galerii Bronowice oraz CH Bonarka,
w siedzibach Rad Dzielnic,
w wybranych instytucjach kultury, tj. filiach Biblioteki Kraków oraz domach kultury,
w lokalach Programu Aktywności Lokalnej.

Wykaz punktów

Ponadto od 16 czerwca mieszkańcy Krakowa, którzy wezmą udział w piknikach krakowskich, będą mogli również zagłosować na wybrany przez siebie projekt. Przygotowano tam specjalne strefy obywatelskie, gdzie będą prezentowane dotychczas zrealizowane projekty, a wnioskodawcy będą mieli możliwość promowania swoich pomysłów:

sobota, 16 czerwca, w parku Kościuszki w godz. 11–17,
niedziela, 17 czerwca, w parku Ratuszowym w godz. 11–17,
sobota, 23 czerwca, w parku Jordana w godz. 11–17,
niedziela, 24 czerwca, w parku Jerzmanowskich w godz. 11–17,
sobota, 30 czerwca, w parku Bednarskiego w godz. 11–17.

Do promowania budżetu obywatelskiego aktywnie włączają się również krakowskie dzielnice. Specjalnie oznaczone miejsca do głosowania będzie można znaleźć w ich siedzibach, a także podczas festynów z okazji święta dzielnic.

 

 

 

(Joanna Orszulak/ew)