W poniedziałek umowę dotyczą portalu podpisali: wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys oraz rektor UPJP II w Krakowie ks. Wojciech Zyzak.

"Czym innym jest dzieło sztuki sakralnej w muzeum, czym innym w kościele. Naszym celem jest pokazanie tych dzieł w kontekście duchowym, religijnym, historycznym i intelektualnym miejsca, do którego zostały ono stworzone" – mówił odpowiedzialny za realizację projektu dr Józef Skrabski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Dodał, że chodzi o pokazanie szerokiemu gronu odbiorców dzieł sztuki w powiązaniu z ich fundatorami, gospodarzami świątyni, artystami i rzemieślnikami.

Prace digitalizacyjne będą realizowane w 48 miejscowościach regionu. Ich specyfika polega na tym, że będą one prowadzone na miejscu - w świątyniach. "Mamy do czynienia z obiektami często trudno dostępnymi. Wiele z nich nie ujrzało światła dziennego, bo np. wisi na plebanii albo jest przechowywane w skarbcu. Bywa i tak, że księża nie zdają sobie sprawy, jakie dzieła sztuki mają w swoich zasobach. Digitalizacja to także forma ich ochrony, pozwala na dokładane opisanie dzieła" - podkreślił dr Skrabski.

W ramach projektu udostępnionych ma być także ponad 205 tys. stron zeskanowanych archiwaliów z archiwów: Krakowskiej Kapituły Katedralnej, Kurii Metropolitalnej i Archiwum Archidiecezji Lwowskiej, które pozostaje w depozycie Uniwersytetu Papieskiego. Tworzeniem portalu będzie się zajmować ok. 30 osób.

Wicemarszałek Stanisław Sorys mówił, że Małopolskę odwiedza rocznie ok. 14 mln osób. Podkreślił, że w strategii rozwoju turystyki ważne miejsce zajmuje turystyka pielgrzymkowa. "Poprzez dofinansowanie projektów takich jak ten, wiele miejsc możemy pokazać jako atrakcje turystyczne. Jeżeli ktoś zobaczy online przepiękne kościółki i dzieła sztuki, zapewne będzie zainteresowany możliwością zobaczenia ich w realu" - mówił Sorys.

Rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. Wojciech Zyzak przypomniał, że uczelnia kształci młodych ludzi na kierunku: turystyka religijna i wkrótce opuszczą go pierwsi absolwenci. "Dla naszej uczelni tworzenie portalu oznacza rozwój, możliwość prowadzenia badań i propagowania ich rezultatów. Ważne jest także zachęcanie ludzi do korzystania z dziedzictwa sakralnego" - mówił ks. prof. Zyzak.

Projekt przewiduje m.in. zakup sprzętu fotograficznego i informatycznego oraz opracowanie programu do zarządzania zbiorami.

 

PAP/bp