- A
- A
- A
Po interwencji Radia Kraków będzie remont terenu byłego niemieckiego obozu Płaszów
W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o zaniedbanym terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow w Krakowie. Pod naszej interwencji miasto postanowiło działać. Jak się dowiedział reporter Radia Kraków, jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży wyremontowane zostaną tam alejki i postawione dodatkowe tablice informacyjne. Niewykluczone, że "Szary Dom" zostanie zamieniony w punkt informacyjny. Dziś jest wynajmowany prywatnym osobom.O problemie braku pomysłu na zagospodarowanie terenu KL Plaszow pisaliśmy wielokrotnie. W miejscu, w którym kiedyś zginęło co najmniej 8000 osób, latem można spotkać opalających się mieszkańców, zimą dzieci na sankach, a nocą imprezującą młodzież.
Kroplą, która przepełniła czarę okazał się nasz artykuł opublikowany w połowie stycznia tego roku. Jak dowiedział się wtedy reporter Radia Kraków, pies spacerujacy po terenie obozu wykopał czaszkę z czasów drugiej wojny światowej, prawdopodobnie ofiary hitlerowców. Właściciel czworonoga powiadomił policję, szczątki zostały przewiezione o zakładu medycyny sądowej.
Przeczytaj: Pies wykopał ludzką czaszkę na terenie dawnego obozu Płaszów
Ta informacja wywołała poruszenie wśród przedstawicieli krakowskiej społeczności żydowskiej. "To bardzo smutne. Już wcześniej mówiliśmy, że sytuacja wokół Płaszowa nie jest do zaakceptowania, że większość ludzi, którzy tam spacerują, nie zastanawiają się nad tym, w jakim miejscu się znajdują i nad tym co tam się stało. (...) Nie wiem, na ile otwarte bądź zamknięte to miejsce powinno być, jak powinno być traktowane i co powinno być tam zabronione, ale jestem pewny, że wyprowadzanie tam psów na spacer nie jest do zaakceptowania" - komentował wtedy tę sprawę Jonathan Ornstein, dyrektor krakowskiego Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC).
Po naszym artykule doszło do spotkania przedstawicieli gminy żydowskiej z prezydentem miasta. Jacek Majchrowski zobowiązał się do działania. "Postawione zostaną tablice informacyjne i wyremontowane alejki. Z większą budową tam jest problem. Kilka lat temu przygotowaliśmy projekt [renowacji - przyp. red.], ale spotkał się z protestami środowisk żydowskich. (...) W dłuższej perspektywie, już prawdopodobnie po Światowych Dniach Młodzieży, będziemy chcieli się zająć [Szarym Domem - przyp. red.]. W tej chwili jest tam kilkoro lokatorów. Ten budynek nie należy do gminy Kraków, tylko do gminy żydowskiej. Jeżeli się dogadamy, to chcielibyśmy wyprowadzić tych mieszkańców i zrobić tam punkt informacyjny" - powiedział w rozmowie z reporterem Radia Kraków Jacek Majchrowski.
Działać chce też krakowska społeczność żydowska: członkowie JCC przed Światowymi Dniami Młodzieży zamierzają rozdawać na terenie dawnego obozu ulotki informujące o historii tego miejsca.
Historia, która obiegła świat
Niemiecki obóz pracy przymusowej, później przekształcony w obóz koncentracyjny KL Plaszow, powstał w 1942 roku. W ciągu dwóch lat do obozu trafiło od 50 do 150 tysięcy osób, głównie z Małopolski. Cześć więźniów przetransportowano później do KL Auschwitz. Na terenie obozu w Płaszowie więźniowie byli zmuszani do pracy przy szyciu mundurów, drukowaniu dokumentów czy naprawianiu samochodów. Zatrudnieni byli też w pobliskich kamieniołomach.
W okolicy KL Plaszow funkcjonowała Fabryka Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera. Na podstawie jego historii w 1993 roku Steven Spielberg nakręcił film "Lista Schindlera". Produkcja zyskała międzynarodowy rozgłos, zdobyła też 7 oskarów, m.in. za najlepszy film. Do dziś "Fabryka Schindlera" figuruje jako miejsce "warte odwiedzenia w Krakowie" wszystkich przewodników turystycznych.
(Karol Surówka/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:30
Wyjątkowy pokaz krakowskich artystów „Bożonarodzeniowy Salon 2024” w Pałacu Sztuki
-
20:13
TCS - Kubacki, Wąsek, Wolny, Zniszczoł i Żyła w polskiej kadrze, Stoch wybrał treningi
-
19:56
Ekstraliga hokejowa - Zupancic nie jest trenerem Unii Oświecim
-
19:28
Czy Kraków może zyskać na igrzyskach olimpijskich?
-
18:10
Uchylono areszt dla youtubera Buddy i jego partnerki
-
16:45
Małopolska w liczbach w 2024 roku: czym możemy się pochwalić, co jest do poprawy?
-
16:11
Klęska urodzaju w gminie Biecz. Strażacy muszą powiększać remizy
-
15:04
Klubowy Sylwester w Krakowie. Gdzie iść, by nie przespać Nowego Roku?
-
14:42
Oblężenie Wawelu. Świetna frekwencja w 2024 roku
-
14:02
Ogień, dym i fumy. Co nas podpala?
-
13:59
Powrót do prostoty? "W święta pragniemy spokoju, bliskości i miłości"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze