Za utworzenie i prowadzenie izolatorium odpowiada Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Rzeczniczka prasowa tej lecznicy Edyta Gajewska poinformowała PAP, że pierwszy pacjent, mężczyzna ze Szpitala Uniwersyteckiego, trafił do izolatorium w czwartek w nocy. W kolejnych dniach będą tu kierowani inni chorzy i podejrzani o zakażenie, głównie ze Szpitala Uniwersyteckiego. W kontakcie z izolatorium pozostają inne szpitale w Małopolsce.

Biuro wojewody małopolskiego informowało w niedzielę, że izolatorium w Hotelu Wyspiański będzie gotowe od poniedziałku.

"Uruchomienie izolatorium - i związane z tym przysposobienie obiektu – to praca, która wymagała ogromnego wysiłku i dbałości. Zależało nam na tym, żeby personel izolatorium był odpowiednio zabezpieczony, a to wymaga środków i czasu" – powiedziała rzeczniczka prasowa szpitala im. Jana Pawła II.

Zgodnie z zapowiedziami biura wojewody małopolskiego, niebawem w Małopolsce powstaną kolejne izolatoria. Szczegóły na ten temat nie są jeszcze upubliczniane.

Do izolatoriów mają być kierowane osoby chore na Covid-19, ale przechodzące ją łagodnie i niewymagające leczenia w szpitalu. Dzięki pobytowi w izolatoriach chorzy nie zarażą swoich bliskich w domach. Miejsca te przeznaczone mają być też dla osób, u których podejrzewa się zachorowanie i zostały skierowane przez lekarza na badania w kierunku choroby.

Izolatoria tworzą wojewodowie i dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ. Powstają przede wszystkim w hotelach, akademikach, sanatoriach.

W izolatoriach pacjenci mają mieć zapewniony osobny pokój z łazienką, trzy posiłki dziennie.

Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon. W izolatorium pobiera się także wymazy do badań na obecność koronawirusa.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje NFZ.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)